Denník N

Dvadsať rokov Putina v päťdesiatich minútach

Zdroj: russia.tv, screenshot
Zdroj: russia.tv, screenshot

21. júna 2020 vydal televízny kanál Rossija-1 dokument o Putinovi s príznačným názvom „RUSKO. KREMEĽ. PUTIN.“, ktorý mal mapovať jeho doterajšie pôsobenie a vykresliť charakter súčasného prezidenta.

Televízia vypustila dokument pár dní pred začiatkom hlasovania o zmene ústavy a pri vyobrazení Vladimíra Putina stavili na klasické propagandistické zábery – budovateľské časozberné video, Putin v kancelárii pri práci, Putin na pracovných stretnutiach, Putin sa stretáva s občanmi v časoch krízy, Putin kladie vence, Putin športuje, Putin za rečníckym pultom pri prejave k medzinárodnému spoločenstvu.

Pálčivé otázky

Úvodom dokumentu sa v záberoch vraciame do Putinových začiatkov, kde je krajina v katastrofálnom stave. Od samotného prezidenta sa dozvedáme, že sa Rusko od tej doby úplne zmenilo a stalo sa krajinou inou. V tomto prípade nemožno nesúhlasiť, Putin vskutku zmenil obraz Ruska počas dvoch dekád na vrchole.

Počas dokumentu sa so súčasným ruským prezidentom po Kremli prechádza novinár Pavel Zarubin a kladie mu vhodne formulované otázky o jeho doterajšom pôsobení na vrchole ruskej politiky. Dozvedáme sa preto, aký asketický život s nádychom workoholizmu vedie Putin, a ako nie je vhodné ukazovať skromnému ruskému ľudu blahobyt štátnych úradníkov. Koľko majetkov je teda skrytých v duchu morálnych zásad však prezident neprezradil.

Zarubinova novinárska profesionalita sa odráža najmä vo formulácii otázok, napríklad: môžeme teda hovoriť o tom, že zmeny v ústave sú potvrdením a upevnením toho, čo bolo dosiahnuté a vytvárajú základ pre ďalšiu prácu? Aby ste vedeli odpoveď na túto otázku, dokument skutočne vidieť nemusíte.

Darček pre Ukrajinu

Na kontroverznú otázku ohľadom Krymu Putin jednoznačne odpovedal, že Krym bol vždy ruský (zabudol však dodať, že až od doby, kedy ho anektovali od Osmanskej ríše v 18. storočí) a historická prináležitosť je teda jasná. V závere dokumentu pristúpil ku komentáru ohľadom rozpadu Sovietskeho zväzu, kde podľa neho malo byť rozhodnutie vystúpiť z federácie nasledované vrátením „darčekov“ v podobe štátnych území. V tomto prípade Ukrajinu nemenoval, avšak je zjavné, že cez tento rozchod sa Rusko ešte neprenieslo.

Čo nám dokument povedal?

Zhrnutie podstaty celého dokumentu je v posledných pár minútach, kedy samotný Putin hovorí o tom, že pre ďalšie zmeny v Rusku je potrebné schváliť zmeny v Ústave a umožniť mu tak zostať na vrchole až do roku 2036. Hľadanie nástupcov je predsa zbytočné, a to najmä v Rusku, kde budovanie kultu osobnosti stojí minimálne jednu redefiníciu dokumentaristiky a mnohé prehodnotenia novinárskej objektivity.

Teraz najčítanejšie