Denník N

Čo nám povedalo referendum o zmene Ústavy o stave demokracie v Rusku

Zdroj: https://twitter.com/otdel_r/status/1276233488312733699/photo/1
Zdroj: https://twitter.com/otdel_r/status/1276233488312733699/photo/1

Napriek tomu, že pred skončením hlasovania sa politická agitácia k hlasovaniu točila okolo nutnosti zmien pre vylepšenie systému, výsledky sú už „úspechom Putina“ a „potvrdením jeho pozície“. Priebeh hlasovania a dokumentácia absurdných situácií neukazujú na spravodlivé hlasovanie a z viacerých kruhov sa ozývajú pochybnosti. Ako hlasovanie vyzeralo a je naozaj ukážkou víťazstva Putina medzi pospolitým ľuďom?

Ruské referendum v oficiálnych číslach

(zdroj: cikrf.ru)

  • účasť: 67,97 %
  • hlasovali za: 77,92 %
  • hlasovali proti: 21,27 %

Týždenné hlasovanie o zmene Ústavy Ruskej federácie reprezentovalo mnohé, oslavu demokracie a vôle ľuďu však ani náhodou, alebo minimálne veľmi zvráteným spôsobom. Hlasovacie „miestnosti“ na pni, v kufri auta alebo nákupnom vozíku pri poľnej ceste vyvolávali v mnohých skôr smiech cez slzy a, bohužiaľ, málokoho naozaj prekvapili. Rovnako neprekvapivé boli výsledky referenda, kde sa viac ako trištvrtina hlasujúcich vyjadrili za zmeny v ústave.

Obvinenia ohľadom demokratického priebehu referenda prišli zo strany opozičných politikov aj nezávislých expertov. Alexej Navaľnyj, známy opozičný politik a šéf Fondu boja proti korupcii vyhlásil, že ako opozícia výsledky tohoto referenda nikdy neuznajú. Spochybňovaná bola sloboda rozhodnutí v prípade štátnych zamestnancov, ktorí mali byť svojimi nadriadenými pritlačení hlasovať za zmeny v ústave.

Hnutie na ochranu práv voličov „Golos“ zaznamenal stovky šťažností na priebeh hlasovania, avšak Centrálna volebná komisia označila viac ako 92 % z nich za „fejkové informácie“. Napriek tomu sú sociálne siete plné videí a fotografií, poukazujúcich napríklad na prípady, kedy voliči prišli k urnám a zistili, že oni aj členovia ich rodiny už „odhlasovali“.

Spôsob, akým voličov lákali k volebným urnám poukazuje na zaujímavý bizár, ktorý ale v Rusku nie je ničím novým. Obyvatelia niektorých miest a oblastí napríklad dostali esemesky, ktoré im za účasť sľubovali zapojenie do losovania o výhru auta či darčekových poukazov.

Pohľad na ruské voľby v posledných rokoch nie je príjemný, zásadným problémom ale ostáva najmä do očí bijúce popieranie napriek existencii hmatateľných dôkazov. Smutnejšie je, že sa s tým mnohí zmierili a na sociálnych sieťach komentujú situáciu tak, že všetky videá a fotografie o porušovaní demokratického priebehu hlasovania ostanú len ako trpká spomienka, ktorá nevyústi do žiadneho spravodlivého potrestania vinných a zmeny situácie.

 

Text vyšiel ako súčasť výstupov projektu #Strážcovia (https://stratpol.sk/new-cooperation-between-stratpol-and-european-values/).

Teraz najčítanejšie