Denník N

Bratislavčanov pobúrilo to, z čoho boli Košičania nadšení

Výhliadkové kolesá: Košice a Bratislava
Výhliadkové kolesá: Košice a Bratislava

Kým v Košiciach výhliadkové koleso vyvolalo na prelome rokov vlnu nadšenia, niektorí Bratislavčania nepochopiteľne protestujú.

Na nábreží Dunaja pribudlo výhliadkové koleso. Keď som na prelome rokov navštívil Košice, miestni žili aktuálnou atrakciou. Koleso skvele zapadlo do atmosféry vianočných trhov a pre ohromný záujem zotrvalo nad pôvodný plán do Troch kráľov.

Vyrástlo v Starom Meste, ako súčasť najkrajšej scenérie, kde sa selfíčkujú aj trebárs návštevníci z Bratislavy. Treba podotknúť, že vysoká obsadenosť atrakcie pretrvala aj pri teplotách okolo nuly. Košičania a turisti si nenechali ujsť naozaj unikátnu príležitosť vidieť historické centrum z inej perspektívy.

Výhliadkové koleso si Košičania rýchlo obľúbili
Výhliadkové koleso si Košičania rýchlo obľúbili

Prezrel som si novinové články, reakcie na sociálnych sieťach a spýtal som sa informovaných Košičanov, no s výnimkou jedného mestského poslanca (ktorému bolo ľúto 15 zabraných parkovacích miest) neboli žiadne negatívne reakcie. A to hovoríme o Európskom hlavnom meste kultúry roku 2013.

V kontraste s uvedeným mi prídu neuveriteľne reakcie na akurát postavené bratislavské koleso, ktoré sa množili už od zverejnenia zámeru. Pomiňme jednoduchšie výkriky, ktoré nevidia rozdiel medzi výhliadkovým kolesom a ruským kolom, či kolotočmi vôbec. Výhliadkové koleso nie je prejavom malomeštiactva, skôr jeho kritika. Mám azda začať s výpočtom jeho ekvivalentov z európskych metropol? (Helsinki, Marseille, Gdansk, Barcelona a samozrejme Londýn).

Koleso (zatiaľ bez kabíniek) uz vyrástlo aj na brehu Dunaja. V prevádzke bude od 5. júla.
Koleso na brehu Dunaja bude v prevádzke od 5. júla.

Viac než tieto jednoduchšie komentáre zamrzia útoky sympatizantov novej magistratánej adminstratívy voči starostke Aufrichtovej, ktoré už však za tie necelé dva roky zovšedneli. Panenská krása scenérie Bratislavy leží na srdci aj tým, ktorí jej v minulosti opakovane sprznili.

Reakcie sú o to neuveriteľnejšie, keď vieme, že koleso bude stáť na nábreží len do konca septembra. Staré Mesto, ktoré sa stále prebúdza z koronového spánku prebudí nielen táto atrakcia, ale aj ďalšie okolo nej (napríklad ohňová či lanová show). V riešení sú ďalšie podujatie Leta na nábreží, starostka Aufrichtová napr. dnes podpísala memorandum o spolupráci s Bielou nocou a na programe su aj kultúrne akcie Propelleru (koncerty, čítačky, atď.).

Súčasťou Leta na nábreží bude aj ohňová show.
Súčasťou Leta na nábreží bude aj ohňová show.

Veľmi jednoduchý rozdiel: kým ruské kolo je púťová atrakcia, s primárnym cieľom zábavy, ktorá na seba sústreďuje autodrom, centrifúgu či strelnicu, na druhú stranu výhliadkové koleso slúži na výhliadku na mesto (prekvapivé) a sústreďuje záujem o kultúrny život v meste.

Ako Košice, tak aj Bratislava sú mestami môjho srdca a som presvedčený, že výhliadkové koleso si zamilujú aj na nábreží Dunaja.

Teraz najčítanejšie

Jakub Nedoba

V júli 2019 sa mi prihodila taká vec, že som sa stal na osem mesiacov poslancom NR SR. Predtým som bol štyri roky mestským poslancom v Senici. A predtým zas aktivistom. No teraz som v 32 rokoch na politickom dôchodku.

Inak ma zaujíma film, literatúra a ázijská kuchyňa. Neúspešne sa snažím hrať na súťažnej úrovni šach.

Narodil som sa v Košiciach, vyrastal v Senici a momentálne žijem v bratislavskom Ružinove.