Denník N

Intímne dotyky patria k práci lekára, kedy už ide o obťažovanie?

Ako lekár mám obavy z toho, že nám téma sexuálneho obťažovania zviaže ruky…

V žiadnom prípade nechcem a nikdy nebudem obhajovať nevhodné správanie sa mužov voči ženám. Žiaľ, istý vzorec správania sa voči opačnému pohlaviu je v našej spoločnosti hlboko zakorenený a mám obavy, že sa ešte dlho nezmení. Nie len na Slovensku, je to tak na celom svete.

Niektorí muži budú mať vždy pocit, a to najmä po odbúraní zábran alkoholom, že svojimi rečami a blúdivými rukami, robia svojej obeti radosť. Je pravda, že sú ženy, ktorým takéto správanie neprekáža, dokonca si záujem etanolom odbrzdených alfasamcov užívajú. Ani to však nemôže byť dôvodom pre obhajobu akéjkoľvek formy sexuálneho obťažovania. Intelekt by nám mal pomôcť prekonať živočíšnu túžbu po akte párenia sa s každou osobou, pri ktorej máme pocit, že vysiela svojim zovňajškom jednoznačne pozvanie ku kopulácii.

Hovorí sa, že príležitosť robí zlodeja. Neznamená to však, že krádež  považujeme za celospoločensky akceptovateľnú. Tak by sme nemali akceptovať ani výhovorky o vyzývavom oblečení, symbole červeného rúžu na perách, o viac odhalenom než zahalenom. Téma sexuálneho obťažovania je veľmi vážna a živá. Štatistiky nás šokujúco prekvapujú vysokým počtom žien, ktoré mali s nejakou formou obťažovania skúsenosť. Pri pokuse o bagatelizovanie tejto témy by si mal každý muž položiť otázku, ako by sa mu páčilo, keby bola obeťou sexuálnych narážok alebo nepríjemných dotykov jeho partnerka alebo dcéra…

Otvorenie témy možného sexuálneho obťažovania v súvislosti s lekárskym vyšetrením môže ale vyvolať množstvo falošných obvinení. Mnohé z vyšetrení ďaleko prekračujú hranicu intimity, sú však nevyhnutné.

Som internista. Ak by som mal zakaždým vykonať komplexné interné vyšetrenie pacientom a pacientkám, určite by som bol skôr či neskôr konfrontovaný s obvinením zo sexuálneho obťažovania. Robím teda väčšinou len tie vyšetrenia, ktoré s ťažkosťami pacienta priamo súvisia. No nie je to dobré. Komplexné vyšetrenie všeobecným lekárom aj internistom by malo mať aj preventívny charakter a ak je vykonané dôsledne vedie k záchytu závažných ochorení, vrátane tých onkologických, v skorých štádiach. Ťažko ale vysvetlím mladej žene, ktorá má možno nepríjemné skúsenosti s mužmi, prečítala si článok v SME o obvineniach profesora Traubnera, že ju chcem naozaj len vyšetriť. Ale aj to je možné. S pacientom sa lekár musí rozprávať, hovoriť mu o jeho nasledujúcich krokoch a vyšetreniach. Rešpektovať jeho dôstojnosť, intimitu a nezneužívať jeho dôveru a závislosť.
Ak nie sú vyšetrenia dostatočné, potom pribúdajú sťažnosti na lekárov, pretože nezistili včas rakovinu prsníka, nádor v bruchu, poškodenie srdcovej chlopne, rakovinu hrubého čreva, či prostaty. Nikdy totižto neviete, čo už vyšetrovaná osoba môže považovať za sexuálne obťažovanie. K základným vyšetreniam patrí aj vyšetrenie prstom cez konečník. Viete si predstaviť, za koho nás považujú mnohí pacienti, keď im povieme, aby si stiahli nohavice a predklonili sa? Ak z obáv nebudú toto vyšetrenie vykonávať napríklad všeobecní lekári, zníži sa predpoklad skorého záchytu rakoviny konečníka alebo prostaty.

Denník SME možno až príliš necitlivo otvoril otázku prepojenia sexuálneho obťažovania s lekárskym vyšetrením. 99% lekárov určite nemá “bočné” úmysly. Pre mizivé percento sa vrhá tieň na celú komunitu zdravotníkov.

Ak je pravda to, čo údajné obete profesora Traubnera tvrdia, mal by sa ospravedlniť. Nemožno ho však celospoločensky odsúdiť a degradovať tak jeho celoživotnú odbornú činnosť. Ak zlyhal, tak ľudsky, nie odborne. Chovám k nemu úctu, patrí medzi top odborníkov medicíny na Slovensku, ako dieťa prežil utrpenie, aké si nikto z nás nevie ani nechce predstaviť. Nie, neospravedlňuje to fakt, že sa možno správal niekedy nevhodne, no nemyslím si, že si zaslúži verejný lynč a takú nenávisť, akou si teraz naviac v jeho zlom zdravotnom stave prechádza. Vytvorili z neho sexuálneho predátora, hoc ním nie je a pasovali ho za predstaviteľa tých, ktorí naozaj mnohým ženám nie len psychicky ale i fyzicky ublížili.

Svet nie je čiernobiely…

Teraz najčítanejšie

Milan Kulkovský

Lekár, primár Interného oddelenia NsP Považská Bystrica. „Svet je príliš nebezpečný pre život, nie kvôli ľuďom konajúcim zlo, ale kvôli tým, ktorí sedia a nechajú ich konať." A.Einstein