Denník N

Majú Rómovia svoje miesto v obnove Slovenska ?

Csaba Horváth, Riaditeľ iniciatívy Opre Roma - Rómovia a Rómky za lepšie Slovensko a Európu

Pomaly, po zrušení opatrení, ktoré boli prijaté z dôvodu pandémie COVID 19, sa vraciame do normálneho života. Asi všetci sme už čakali, kedy to všetko skončí, kedy budeme môcť cestovať, vidieť našich blízkych, fungovať tak ako predtým. Síce sa šepká, že príde druhá vlna COVIDU, no uvidíme ako to dopadne. Samozrejme na vlastnej koži cítime, že niečo nie v poriadku, veľa vecí sa zmenilo. Rapídne sa zvýšil počet nezamestnaných, rastú ceny potravín a služieb, zvyšujú sa poplatky v bankách a podobne. Niekedy mám pocit, že nás to zatiaľ až tak netrápi, dôležité je, že sme „zvládli„ COVID a život sa vracia do starých koľají. Žiaľ realita je alarmujúca – našej ekonomike pandémia výrazne ublížila. Teraz je veľmi dôležité, aby vláda začala čím skôr zavádzať opatrenia, ktoré naštartujú ekonomiku. Ekonomika ani hospodárstvo však nie sú mojím oborom, prenechám tieto témy radšej odborníkom a politikom.
Ja momentálne riešim otázky, ktoré sú mi bližšie a to – ako sa politická reprezentácia chystá riešiť dlhoročné a komplikované problémy, ktoré sa týkajú rómskej komunity a ktoré ešte zhoršila pandémia COVID 19? Ako sa vláda pripravuje na druhú vlnu COVIDU v rómskych osadách a či plánuje do obnovy ekonomiky zapojiť Rómov? Či vôbec myslí na nás Rómov vo svojich opatreniach?
To sú otázky a témy, ktoré ma ako Róma a rómskeho aktivistu zaujímajú. Áno, samozrejme, dôležitá je aj otázka naštartovania ekonomiky, ale vláda pri tom nesmie zabúdať aj na iné problémy, ktoré nás na Slovensku dlhodobo trápia a jedným z nich sú práve problémy, ktorým čelí rómska komunita. Počas corona krízy boli Rómovia žijúci v osadách stigmatizovaní a o to viac som presvedčený, že teraz po COVIDE, by sa mala vláda vrátiť k otázkam infraštruktúry v osadách, najmä v súvislosti s očakávanou druhou vlnou.
25.mája 2020 prebehlo online vysielanie diskusie v ktorej vystúpili osobnosti ako Klára Dobrev – podpredsedníčka Európskeho parlamentu, David Sassoli – predseda Európskeho parlamentu, Zeljko Jovanovic – Nadácia otvorenej spoločnosti, Michael Roth – štátny tajomník pre Európu Nemecká republika, Sabine Verheyen – poslankyňa EP – Európska ľudová strana, Petrica Dulgheru – Iniciatíva pre rozvoj rómskeho podnikania, Dragos Pislaru – poslanec EP, Heidi Hautala – poslankyňa EP – Strana zelených a Vera Jourová- podpredsedníčka Európskej komisii. Témou diskusie bolo či majú Rómovia svoje miesto v pláne obnovy EÚ. Věra Jourová, podpredsedníčka Európskej komisie, v diskusii upozornila na to, že finančná kríza v roku 2008 spôsobila ešte väčšiu nerovnosť medzi majoritným obyvateľstvom Európy a rómskou menšinou a že sa to nesmie opakovať. Zeljko Jovanovič z Nadácie Otvorenej Spoločnosti poukazoval na to, že je v záujme EÚ zlepšiť situáciu Rómov, lebo dáva ekonomický zmysel investovať do veľkej, životaschopnej, aktívnej, mnohojazyčnej a pracujúcej populácie akou je Rómska komunita. Zeljko Jovanovic dodal, že Rómovia nežiadajú pomoc a ľútosť len rovnosť šancí. Klára Dobrev upozornila na to, že už od roku 2011 má Európa Stratégiu pre integráciu Rómov, ale dodnes sa nepodarilo dosiahnuť jej hlavný cieľ – zlepšenie situácie Rómov. Veľmi ma teší, že sa Európska únia začala touto témou intenzívne zaoberať a verím, že zmena prichádza aj vďaka Nadácii Otvorenej Spoločnosti a tímu ľudí z RIO – kancelárie pre rómske iniciatívy.
Ale čo Slovensko? Ako bude ďalej postupovať? Bude v prípade druhej vlny COVIDU zabezpečená v osadách pitná voda? Budú mať Rómovia vlastne miesto, šancu a rovnosť príležitosť v pláne obnovy Slovenska? Dnes majú Rómovia na Slovensku pomerne silné zastúpenie v politike. V Európskom parlamente je poslanec Peter Pollák st. (OĽANO), v Národnej rade máme troch poslancov Jarmilu Vaňová (OĽANO ), Petra Polláka ml. ( OĽANO) , Jána Heráka (OĽANO) a splnomocnenkyňou vlády SR pre Rómske komunity je Andrea Bučková ( nominant. OĽANO ). Takú silnú pozíciu Rómovia v politike na Slovensku ešte nikdy nemali. Práve preto a právom Rómovia na Slovensku od tejto vlády očakávajú veľké a pozitívne zmeny.

Teraz najčítanejšie