Denník N

Krajčí a Duch Svätý menujú nových riaditeľov nemocníc

 Po voľbách sa niektorí občania možno pýtali samého seba, urobil som dobre, že som práve danej strane odovzdal môj hlas ? Pri pohľade na sektor zdravotníctva možno mnohí váhajú s odpoveďou. Poďme sa spolu pozrieť ako to teda dopadlo.

Zvláštnym paradoxom je, že pod koaličnú zmluvu sa nepodpísali len lídri strán, ale aj jednotliví poslanci. Toto gesto, ktoré premiér obhajoval ako záväzok všetkých poslancov bojovať s korupciou a neprávosťou, môže však znamenať aj to, že takto si len snaží udržať týmto záväzkom poslanecký klub celistvý. Práve Oľano je strana, v ktorej poslaneckom klube bolo vždy rušno a nejakí členovia stále pribúdali alebo odchádzali do iných politických strán, prípadne zakladali vlastné štruktúry. Tu vyvstáva otázka, či premiér vôbec dôkladne poznal ľudí na kandidátke a rôzne záujmové skupiny.

 

Mám na mysli konkrétnu záujmovú skupinu kresťanská únia s piatimi členmi v NRSR na čele s pani Annou Záborskou, ktorá je dcérou bývalého politika KDH a nášho nového ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, ktorý je jedným z popredných predstaviteľov baptistov na Slovensku. Baptisti sú protestantská evanjelická cirkev, ktorá presadzuje odluku cirkvi od štátu a celkovo je viac konzervatívnejšia. Na viere samozrejme nevidím nič zlé, ja sám som veriaci. Viera pomáha a vedie mnohých ľudí na Slovensku v ťažkých životných situáciách , existuje mnoho dobročinných spolkov ktoré cirkev podporuje, alebo sama vytvára pre pomoc ľuďom v núdzi. Mám však problém s touto konkrétnou “vierou Mareka Krajčího“ že dostal ako to sám povedal posolstvo, o vstupe do politiky a pomoci Slovensku v rozhovore pre LifeTV.

Takáto viera, že ja som vyvolený a nadradený, ak má naozaj hlboké presvedčenie vie byť skutočne aj nebezpečná. Bojím sa toho, čo sa môže stať, ak sa toto hlboké presvedčenie pretaví do zákonov a do vedúcich postavení dôležitých zdravotníckych inštitúcii na Slovensku.

 

Oľano sľubovalo transparentnosť výberových konaní, čo nedodržiava a je za to ostro kritizované. Vedenie UNLP, jedného z najväčších nemocničných komplexov na Slovensku, bolo odvolané a novým generálnym riaditeľom sa stal Ing. Vladimír Grešš, ktorý bol medzi rokmi 2012-2017 diecézny ekonóm a správca majetku košického arcibiskupstva. Takýchto príkladov je viacero a podľa môjho názoru, by sa nemala zneužívať kresťanská viera ako nástroj politiky a dosadzovania funkcii.

Nominácie však pokračujú. Najnovšie vymenoval za riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Ľubomíra Šarníka. Podľa ministra ide o odborníka na optimalizáciu procesov a znižovanie nákladov, ktorý „ bude vedieť aj ekonomicky túto nemocnicu postupne vytiahnuť zo schémy zadlžovania.“ Najzaujímavejšie na tomto celom je, že Ľubomír Šarník takto pôsobil vo viacerých firmách, ktoré napokon skončili v konkurze, pretože si nevedeli plniť záväzky voči štátu alebo odoberateľom. (HYDINA PREŠOV a.s., KŘIŽIK a.s., AWINDOR s.r.o.).

 

Situácia ohľadom ministra je ešte zaujímavejšia. Denník pravda písal, že pán Krajčí v rokoch 2017 navštívil parlamentné a v roku 2018 prezidentské voľby v Rusku. Navštívil tam aj evanjelickú cirkev. Na túto skutočnosť upozornila už v tej dobe Organizácia pre bezpečnosť a organizáciu v EU (OBSE). Jeho cesta bola totiž v rozpore s politikou EU. Vtedajší predseda parlamentu Andrej Danko v liste odpísal organizácii že Krajčí neinformoval nikoho z parlamentu o jeho ceste, ani mu ju Slovenská Republika nehradí. Prečo si teda ruská duma pozvala nášho ministra zdravotníctva ostáva otázne.

Naše zdravotníctvo má ešte priestor na zlepšovanie a zdokonaľovanie. Verím, že tento priestor dostanú aj ľudia pracujúci v zdravotníctve dlhodobo a ktorí sú dobre oboznámení s jeho problémami.

Teraz najčítanejšie