Denník N

Bezplatné odbery na COVID-19 sú k dispozícii, váš lekár o tom možno nevie

(Článok napísala moja známa, ktorá nemá blog, a chcela ho rýchlo dať online, lebo prázdniny už bežia. Prečíta si vaše komentáre pod článkom.)

Dcéra škôlkárka ochorela, 2 dni teploty 37,8 – 38,0°C, neskôr sople. Nevyzerá to ako typický popis COVID-19, ale čo ak predsa? Sme v častom kontakte so starou mamou a plánujeme dovolenku, kde sa budeme stretávať s väčšou skupinou známych, aj keď iba v exteriéri. Zavolala som teda pediatričke, či máme nárok na bezplatný odber. „Má cestovateľskú anamnézu alebo potvrdený kontakt s niekým nakazeným? Nie? Tak potom určite nie, nárok nemáte.“ Študujem teda na internete možnosti pre samoplatcov. „Testovanie na ochorenie COVID-19 je určené pre ľudí od 10 rokov“ – dozvedám sa na stránke Medirex. Kamarátka, ktorá má tiež sopľavé dieťa a pátra paralelne so mnou, ma uisťuje, že firma Alpha Medical má podobné obmedzenia. Ako sa teda dostať k testu? S nechuťou si začínam zisťovať, kde zohnať menej vhodné imunologické testy, keď zrazu zazvoní telefón a volá spomínaná kamarátka, čo tiež pátra. Vraj vyplnila formulár na tejto stránke a už má aj termín: https://korona.gov.sk/poziadat-o-vysetrenie-na-covid-19/

Otváram formulár a zisťujem, že sa mojej dcéry väčšina príznakov netýka. Teplotu nikdy nemala nad 38°C, začiarknem len políčka „malátnosť“ a „nádcha“. Nič nezvyčajné. Predsa mi však po vyplnení formulára príde SMS s pozvaním na termín, dokonca hneď na druhý deň pred Ružinovskou nemocnicou. Takže ak máte záujem o odber, netreba sa dať odradiť pediatrom (alebo aj všeobecným lekárom pre dospelých), ktorý môže mať neaktuálne informácie.

V prípade dieťaťa treba trochu zvážiť jeho nepohodlie. Nepríjemný je nie len samotný odber, ale aj čakanie v rade na lačno. Nám sa „pošťastil“ horúci deň a chvíľami státie na prudkom slnku. Ak však máte obavy, stojí to za to. Mnohí sú znepokojení, že sa testuje málo, pritom ponuka tu je.

P.S.
Ak tento článok číta niekto, kto má vplyv na spôsob testovania – „nepozriete sa“ na odber slín? Napľutie do pohárika by bolo oveľa príjemnejšie, rýchlejšie a menej náročné na ochranu než výter z nosohltanu. Výsledky z USA ukazujú, že spoľahlivosť je porovnateľná.

Teraz najčítanejšie