Denník N

,,Sulíkovo kilečko´´ Vážne?

Milí čitatelia,

v Národnej rade sme prijali tzv. Sulíkovo kilečko. V diskusii na túto tému som sa vyjadril aj ja.

Uvítal som aktívnu snahu zlepšiť podnikateľské prostredie, pretože mnoho, nielen mladých ľudí s dobrým podnikateľským nápadom je znechutených z toho, že na úradoch strávia hodiny, kým si vybavia všetky potrebné náležitosti a dokonca až mesiace, kým majú všetky papiere, nálepky, výkazy, zmluvy, poriadky a ďalšie potrebné náležitosti v poriadku. Kým si noví podnikatelia preštudujú, kde majú mať aké nálepky, aké majú robiť záznamy, čo majú mať kde vyvesené, v akej veľkosti, farbe, ako napísané a podobne, tak ich mnohých tá zodpovednosť nedostať pokutu vystraší.

Takáto zbytočná byrokracia len znechutí malého podnikateľa otvoriť si svoj biznis a už aj keď ho otvorí, tak po prvej či po druhej pokute za nejakú nenalepenú nálepku či za neurobenie nejakého správneho záznamu, prevádzku často zatvorí a podnikanie mu tým skončí.

 Cítime to hlavne v menej vyspelých častiach Slovenska, kde mladí ľudia s chuťou podnikať nemajú dostatok finančných prostriedkov na to, aby si hneď v úvode podnikania platili právne či iné externé služby a analýzy, alebo neskôr pokuty.

Slovensko je naozaj jeden z najbyrokratickejších štátov a to úplne nezmyselne. V týchto dňoch v čase COVID-19 sme videli, čo drží našu ekonomiku. Podnikatelia. Zatvorenie všetkých prevádzok či firiem hoci aj na týždeň by spôsobilo niekoľko miliónové škody na ekonomike.

Mali by sme preto podnikateľom – myslím tých slušných, poctivých podnikateľov, ktorí nevykorisťujú ľudí nízkymi mzdami, kým oni si stavajú honosné vily,  vychádzať v ústrety.

Veľmi sa mi páči krok, ktorý má viesť k tomu, aby Slovenská obchodná inšpekcia hneď pri prvej kontrole nedávala podnikateľom pokuty, ale ich upozornila na dané nedostatky. Taktiež ma teší, že si budú môcť zamestnanci vybrať, či chcú gastrolístky alebo financie na stravu a chcem ešte vyzdvihnúť aj zmenu v tom, že prevádzka bude môcť byť otvorená aj keď ešte čaká na finálnu kontrolu úradu verejného zdravotníctva, lebo na kontrolu sa niekedy čaká naozaj mesiac.

Vážení čitatelia, ako viete, nedávno som písal svoju bakalársku prácu, kde som pri zlepšení podnikateľského prostredia práve spomenul aj niektoré z navrhovaných opatrení. Myslím si, že je to veľký krok k zlepšeniu podnikania na Slovensku a verím, že sa v tom bude pokračovať. Jedno, na čo by sme si mali dávať pozor je, aby sme neurobili opatrenia, ktoré zhoršia kvalitu potravín na Slovenských regáloch, hlavne mäsa, mlieka a podobne.

 Urobíme zo Slovenska krajinu, kde nebude trestom podnikať a kde podnikateľ nebude bičovaný úradníkmi.

 

Postupne sa nám to aj darí, pretože  (09.07.2020) sme schválili asi 110 opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia. Zrušilo sa viacero zbytočných byrokratických opatrení a administratívnych záťaží, čím sa znížili náklady pre malých a stredných podnikateľov.

 

Mali sme schváliť aj novelizáciu stavebného zákona, ktorá by umožnila mobilným operátorom výstavbu telekomunikačných zariadení bez stavebného povolenia či dokonca aj bez ohlásenia. No spolu s kolegom Petrom Kremským sme presadili vypustenie tejto novely, pretože sa domnievame, že by sme tým stratili kontrolu nad budovaním malých vysielačov, čo by nemalo dobrý vplyv na životné prostredie a celkový vzhľad našich miest a obcí. Som veľmi rád, že náš návrh v NR SR prešiel, rovnako ako mnohé ďalšie opatrenia, ktoré pomôžu podnikateľom na Slovensku.

 

Teraz najčítanejšie

Tomáš Šudík

Aktívny, mladý človek, aktivista a spoluorganizátor protestov Za slušné Slovensko no hlavne obyčajný človek z východného Slovenska, ktorému záleží na tom, ako bude vyzerať Slovensko zajtra, o rok, o desať rokov a pre ďalšie generácie.. Poslanec NR SR a zároveň študent vysokej školy či poslanec Mestského zastupiteľstva v Humennom. Mojím snom je svojou mladíckou energiou prispieť k ekologickému, modernému a slušnému Slovensku bez korupcie a klientelizmu.