Denník N

Symbióza služieb, kultúry a prírody

Rozhľadňa Terchovské srdce
Rozhľadňa Terchovské srdce

Žilinský kraj je významným hráčom v cestovnom ruchu na Slovensku, preto aj môj projekt „Podporme cestovný ruch na Slovensku“ začínam „doma“, v našom kraji.

Negatívne dopady pandémie sa odrazili vo všetkých odvetviach, vrátane cestovného ruchu. Preto som sa rozhodol pre iniciatívu „Podporme cestovný ruch na Slovensku“, v rámci ktorej chcem spropagovať zaujímavé miesta na Slovensku. Moje cestovanie som odštartoval v Žilinskom samosprávnom kraji.

Úvod patril debate na pôde Úradu Žilinského samosprávneho kraja s členmi Krajskej (KOCR) a Oblastných organizácií cestovného ruchu (OOCR), ktorá bola veľmi produktívna.  Potvrdila fakt, že je potrebné a priam žiadúce obnoviť fungovanie Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR). Tá by mala vytvoriť strategický dokument na fungovanie cestovného ruchu na Slovensku (aktuálny dokument je zastaraný a nereaguje na aktuálne situácie, napr. korona kríza), a zároveň by marketingovo zastrešovala cestovný ruch na Slovensku. Predstavitelia cestovného ruchu v kraji vidia nedostatky aj v administratívnych podmienkach pri realizácii svojich projektov a čerpaní eurofondov. Opätovne som sa stretol s poznámkou, že informácie zo strany vlády nie sú jasné, zrozumiteľné a podávané v dostatočnom predstihu, aby sa podnikatelia vedeli na situáciu pripraviť..

Zo Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov som dostal odporučenie na najlepšie halušky v okolí Žiliny a tak sme zamierili do Smrekovej koliby. Ich bryndzové halušky boli naozaj výborné, zemiakové s množstvom bryndze a s kvalitnou slaninkou. A tajomstvo šéfkuchára? Dozvedel som sa len toľko, že halušky „hádžu“ priamo na objednávku a dávajú do nich všetko, čo tam patrí. Viac prezradiť nechcel.

Miesto poobednej siesty sme zašli za umením. Naša ďalšia zastávka bola v kaštieli Radoľa, blízko ktorého majú aj archeologické nálezisko. Kaštieľ je najstaršou kultúrnou pamiatkou na Kysuciach a vo svojich priestoroch prezentujú dejiny bývania v oblasti Kysúc. Archeologická zbierka prezentuje Kysuce od mladšieho paleolitu až po stredovek.

Poobednú kávičku sme nahradili minerálnym Bukovským prameňom, takzvanou „vajcovkou“. Okrem svojej špecifickej vône má blahodárne účinky na tráviaci systém a podporu imunity. Po riadnej porcii halušiek, dúšok minerálnej vody z prameňa padol vhod.

Krásu prírody sme obohatili aj o stvorenia zo zvieracej ríše a to návštevou kozej farmy v Podvysokej. Majiteľ farmy nás previedol po svojej farme, kde je ich viac ako tisíc. Priblížil nám proces výroby produktov z kozieho mlieka, ktoré sú určené ako doplnky výživy,  napríklad také kolostrum. Vedeli ste, že látky nachádzajúce sa v kolostre významne napomáhajú rozvoju imunitného systému a vytvárajú priaznivú mikroflóru v tráviacom trakte?

Na záver dňa sme si dopriali pivko z terchovského pivovaru Vŕšky, čím sme zakončili prvý deň projektu „Podporme cestovný ruch na Slovensku“. Ukázali nám ako sa pivko varí v prvom horskom pivovare na Slovensku. O tom, ako ich pivo chutí, nás presvedčil „sládek“ z pivovaru pri degustácii. Spolu s majiteľkou sme riešili možnosti legislatívy, ktorá by mohla pomôcť pri riešení problémov v cestovnom ruchu po korona kríze. Zníženie daňového zaťaženia či odpustenie odvodov rezonujú najviac aspoň dovtedy, kým dôjde k opätovnému naštartovaniu prevádzok a rozbehnutiu cestovného ruchu.

Podnetov za prvý deň bolo viacero. V rámci Žilinského samosprávneho kraja sme absolvovali ešte ďalší výjazd a následne nás čaká návšteva zvyšných sedem krajov. Veď každý kraj má v našej rozmanitej krajine určite čo ponúknuť. Teším sa na ďalšie krásne zákutia nášho Slovenska a na stretnutia s príjemnými ľuďmi.

Teraz najčítanejšie

Milan Laurenčík

Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky. Člen Zahraničného výboru NR SR a Osobitného kontrolného výboru NR SR pre kontrolu NBÚ. Podpredseda Žilinského samosprávneho kraja, poslanec a predseda Komisie regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia Zastupiteľstva ŽSK. Od 2014 do 2016 starosta obce Terchová. ... zasadzujem sa o rozvoj regiónov, v ktorých bude radosť žiť....