Denník N

Ako ministerstvo životného prostredia slonovinu po Slovensku hľadá

„Čo je to za hlúposť? Na Slovensku slonovina?“ Odpoveď je áno. Je jej tu prekvapivo dosť a inšpekcia z ministerstva životného prostredia po nej často pátra.

Slonovina na Slovensku? Takáto hlúposť vás ani vo sne nenapadne. Veď ku takému tovaru sa dnes dostanú len priekupníci v Afrike a ten predávajú svojim bohatým zákazníkom. Je to predsa nelegálne a šialene drahé, ako by sa slonovina dostala práve sem, do tejto chudobnej malej krajinky. Opak je ale pravdou. Tento „tovar“ máte doma možno aj vy a ani o tom nemusíte vedieť.  Keď s ním vyjdete na trh, prekvapí vás aj inšpekcia z ministerstva životného prostredia, ktorá si to pôjde skontrolovať.

Máte doma staručký klavír? Ak má okolo 100 rokov, je pravdepodobné, že má v sebe kúsok Afriky. V tomto dávnom období bolo totiž úplne bežné, že klávesy do klavírov sa robili zo slonoviny. Bolo to legálne. Zabíjanie slonov v tomto období nebolo ešte pytliactvo. Pre zaujímavosť: v Botswane tento lov od minulého roka opäť povolili.

Ak sa takúto informáciu dozviete, skúste takýto klavír predať. Na ľubovoľnú stránku s inzerciou napíšte predám klavír značky X so slonovinovými klávesami. Jediné slovo, ktoré si môžete vymyslieť neostane bez povšimnutia. Na základe podobného inzerátu sa jedného dňa stalo, že na miesto predaja klavíra prišla inšpekcia z ministerstva životného prostredia.

A tu nastáva problém. Ak máte staručký klavír, ktorý nemá papiere, tak nemáte ako zdokladovať, že ste včera neboli v Afrike na poľovačku. Akurát, že by ste použili zdravý rozum a opäť sa pozreli na ten staručký klavír. Našťastie ten zdravý rozum inšpekcia použije. Po dlhšej debate však predajca zisťuje, že učí komisiu rozoznať slonovinové klávesy od tých plastových.

Viacero administratívnych vecí ale pri takýchto kúskoch dotiahnuté nie sú. Inšpekcia vám povie: „dobre, očividne nie ste pochybný priekupník“ a odíde. Doklad, ktorý by legálnosť klavíru dokazoval nedostanete.

Takže ak sa náhodou dostanete ku klavíru so slonovinou a budete ho chcieť následne predať, očakávajte kontrolu z ministerstva. Prečo to ale ministerstvo kontroluje? „CITES  (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) je oficiálne používaná skratka pre medzinárodný dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín , ktorý bol podpísaný dňa 3. 3. 1973 vo Washingtone,“ píše sopsr.sk. Cieľom dohovoru je postaviť svetový obchod s ohrozenými druhmi pod spoločnú kontrolu všetkých štátov sveta, tak aby sa dosiahla ich ochrana pred úplným vyhubením vplyvom bezohľadného získavania pre obchodné účely.

Slovensko sa môže pochváliť tým, že tento dohovor taktiež podpísalo a patrí medzi 180 krajín, ktoré urobili to isté. Očividne však veľké skúsenosti s týmto ešte nemáme a tak vznikol tento milý príbeh. Ten by bol dokonca na knihu, ak by sme tú slonovinu hľadali niekde inde ako na Slovensku.

 

 

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista a vyslúžil som si prezývku "antifašista", pretože za vyjadrovanie k strane ĽSNS som sa dostal do konfliktu, po ktorom som musel podať trestné oznámenie na jedného zo sympatizantov tejto strany. Založil som združenie s názvom Belianska kaviareň, ktoré organizuje na Spiši rôzne zaujímavé podujatia hlavne na politické témy.