Denník N

Druhá fáza obchodnej dohody medzi Čínou a USA sa odďaľuje

Pandémia koronavírusu vniesla napätie do americko-čínskych vzťahov. Prezident USA Donald Trump uviedol, že neuvažuje o druhej fáze obchodnej dohody s Čínou.

Americký prezident Trump v uplynulých mesiacoch obviňoval Čínu z toho, že je zodpovedná za prepuknutie pandémie koronavírusu vo svete, pričom uviedol, že za neschopnosť zabrániť šíreniu choroby musí byť zodpovedná. Pandémia si vyžiadala tvrdú daň pre americké hospodárstvo, čím ohrozila Trumpove nádeje na opätovné zvolenie v nadchádzajúcich prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia v tomto novembri.

V rámci 1. fázy obchodnej dohody medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta sa Peking zaviazal zvýšiť nákupy amerického poľnohospodárskeho a priemyselného tovaru, energií a služieb o dva milióny dolárov v horizonte dvoch rokov. Pandémia však Trumpove názory na dohodu zmenila.

Biely dom oznámil, že podpísal právne predpisy a vykonávacie nariadenie, podľa ktorého je Čína zodpovedná za „represívny“ zákon o národnej bezpečnosti, ktorý uložila Hongkongu.

Kongresom schválené opatrenie, ktoré je posledné zo série krokov zameraných na zvýšenie tlaku na Čínu, umožňuje americkej administratíve penalizovať banky obchodujúce s čínskymi predstaviteľmi, ktorí implementujú nový pekinský zákon o národnej bezpečnosti v Hongkongu.

V porovnaní s prvou fázou, ktorá bola zameraná prevažne na čínske nákupy amerického tovaru a zjednodušený prístup Spojených štátov na finančný trh služieb v Číne, druhá fáza obchodnej dohody mala riešiť kľúčové a komplexnejšie otázky spojené s transferom technológií či priemyselnou špionážou.

Teraz najčítanejšie

CFD World_M. Kristoff

Martin Krištoff

Viac ako dva roky som pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. a následne som pracoval ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.