Denník N

Quo vadis krajina plagiátorov a politikov bez cti a sebareflexie?

Plakať? Smiať sa? Zmieriť sa s tým? Rezignovať na spravodlivosť? Môžeme ešte niekomu veriť?

Ak je človek šikovný a múdry, na potvrdenie toho nepotrebuje titul, úspech môže dosiahnúť aj bez neho. Mnohí úspešní ľudia si už dlhé roky kupujú tituly len kvôli tomu, aby uspokojili spoločenskú požiadavku typickú najmä pre postkomunistické krajiny, kde bol a je titul, nie peniaze, symbolom prestíže a spoločenského uznania. Mnohí “študujú” dodatočne len preto, lebo titul vyžaduje zamestnávateľ. Na Slovensku máme málo lekárov, sestier, učiteľov, ale za to tisíce sociálnych pracovníkov, filozofov, politológov a iných, často-krát umelo vytvorených titulových profesií. Vysokú školu má pravdepodobne väčšina miest. Nečudoval by som sa, keby si niektorá svoju pobočku otvorila aj v Hornej Dolnej hneď vedľa monumentu zobrazujúceho hovno v rukách. A bolo by to výstižné. Presne takú hodnotu mnohé tituly aj majú. Zabúda sa pri tom na dôležitý fakt. Remeslo má v dnešnej dobe naozaj zlaté dno. Šikovný remeselník dnes zarobí oveľa viac než magister, inžinier, docent či profesor.

V teréne úpadku hodnoty vysokoškolského vzdelania sa ani nemôžeme čudovať dianiu na jednej z našich najlepších fakúlt, Fakulte informatiky STU, kde prebieha priam tragikomický boj o moc.

Dianie okolo diplomových prác a kvalitity štúdia našich politikov pôsobí na  vzdelávací systém deštruktívne a dehonestujúco.   Je len čerešničkou na torte a exeplárnym príkladom práve to, že sa počas štúdia nečestne správali práve tí, ktorí by mali ísť príkladom. Dvaja poslední predsedovia Národnej rady, minister školstva a premiér. Toľko irónie by mal problém vymyslieť aj ten najlepší scénarista. Život je kreatívny. Niekedy viac, než by sme si želali. Poznajúc morálny kredit väčšiny ľudí pôsobiacich v politike môžem povedať, že problém s diplomovými prácami reálnym problémom vlastne ani nie je. Páni ako je premiér len dokazujú pravdu právd a to že politik je ako batoľa. Do oči sa ti smeje a do ruky serie…

Páni politici sa na naše nešťastie dlhodobo spoliehajú na poruchu krátkodobej pamäte svojich voličov. Pred voľbami nadávajú svojmu oponetovi za to, že pri štúdiu podvádzal, pri tom to robili aj oni. Sľubujú zmenu, úprimnosť, slušnosť. Prinesú kontinuitu našich ľudí, neúprimnosť, neslušnosť, podvádzanie. S mocou prichádza na nich kliatba prilepenej stoličky, ktorej sa nechcú vzdať. Je mi ľúto všetkých tých, ktorí šli do parlamentu a vlády s úprimnou snahou byť nositeľmi zmeny k lepšiemu. Škoda len, že lepidlo moci je silnejšie než česť.

Facebook: Milan Kulkovsky blog

 

Teraz najčítanejšie

Milan Kulkovský

Lekár, primár Interného oddelenia NsP Považská Bystrica. „Svet je príliš nebezpečný pre život, nie kvôli ľuďom konajúcim zlo, ale kvôli tým, ktorí sedia a nechajú ich konať." A.Einstein