Denník N

Požehnané umenie

Sú miesta, ktoré i napriek krátkej návšteve dokážu človeku poskytnúť akýsi pocit uspokojenia. Miesta, ktoré obklopuje príroda.

Náš druhý výjazd projektu Podporme cestovný ruch na Slovensku  sme odštartovali v slovenskom Riu de Janeiro, v dedinke Klin na kopci Grapa. Stojí tam kópia sochy Ježiša Krista z Rio de Janeira.  V porovnaní s brazílskou sochou meria iba 9,5 metra a váži 23 ton. Jej roztiahnuté ruky smerujú na celú Oravu, ktorú majú ochraňovať. Z vrchu, na ktorom sa monument nachádza, je nádherný výhľad nielen na oravskú krajinu, ale i do  susedného Poľska. Je to ideálne miesto, ak si chcete dopriať nielen telesný ale i duševný pokoj.

Ďalšou zastávkou po potulkách bol Slanický ostrov umenia, ktorý je raritnou záležitosťou v strednej Európe. Vznikol zatopením niekoľkých oravských dedín pri výstavbe Oravskej priehrady. Jedinou možnosťou je lodná preprava fungujúca iba v letnom období. V prekrásnej prírodnej scenérii Slanického ostrova sa v barokovom kostole nachádza stála expozícia ľudového umenia. Expozície dokumentujú tvorbu ľudových maliarov a rezbárov. Sú tam exponáty od roku 1500 do súčasnosti. V okolí kostola je lapidárium a hrobka so stálou expozíciou starých fotografií z histórie zatopených obcí a výstavby Oravskej priehrady. Slanický ostrov s vyhliadkovou loďou a galerijnými expozíciami je vďaka svojej jedinečnosti jedným z najnavštevovanejších kultúrnych miest Oravy. Ideálny typ na výlet pre všetkých, ktorí majú radi plavbu loďou a kochanie sa krásami výtvarného umenia.

Mojim ďalším zastavením bol okres Tvrdošín, kde som si to namieril do obce Zuberec. Tu som navštívil reštauráciu a penzión Šindlovec, aby som vyskúšal ich špecialitu. Pripili sme si hafirovicou (ovocný likér s čučoriedkami), pripravili nám pstruha z ich rybníčka, ktorý majú pri penzióne a celý obed sme zakončili sladkým čučoriedkovým koláčom z čučoriedok z lesa, ktorý je všade naokolo.

Každý správny výletník vie, že krása v prírode sa nevyskytuje len na povrchu. A tak sme sa po horúcom dni vybrali schladiť do neďalekej Brestovskej jaskyne. Vyznačuje sa vzácnou jaskynnou faunou. Žijú tam živočíchy, ktoré boli už v dobe ľadovej a až 9 druhov netopierov. Vek hornín, ktoré sa v jaskyni nachádzajú je datovaný na približne 220 miliónov rokov. Výzdoba jaskyne nie je honosná, ale prehliadka je poznávacia a zážitková. Na chvíľu som sa stal jaskyniarom a bádateľom.

Deň sme ukončili v Múzeu oravskej dediny.  Tu sú situované domčeky, ktoré sa zachovali len vďaka tomu, že ich tam ľudia premiestnili z jednotlivých častí Oravy a starajú sa o ne. Zariadenia domov umožňujú návštevníkom predstaviť si život a prácu Oravcov v minulosti, dávajú priestor drobným remeselníkom na prezentáciu svojich produktov. Vaše oči tu ocenia krásu okolitej prírody a umeleckého remesla, svojim chutiam ulahodíte v miestnom mlyne a vaša duša pookreje v tichom prostredí s plnými pľúcami horského vzduchu v podhorí Roháčov.

Každý, s kým som viedol dialóg o problematike cestovného ruchu a dopadov Covid-u 19 na cestovný ruch, poukázal na obavu. Slanický ostrov, Brestovská jaskyňa či Múzeum oravskej dediny fungujúce prevažne zo školských zájazdov pred tohoročným koncom školského roka deti nenavštevovali. Školy boli zatvorené. Lyžiarsku sezónu, ktorej podmienky boli výborné, museli pre korona vírus ukončiť v tom najlepšom.

Ľudia pracujúci v cestovnom ruchu pociťujú obavu z príchodu druhej vlny. My to môžeme zmeniť, keď ostaneme na Slovensku a podporíme náš cestovný ruch. Bližšia košeľa ako kabát, by tu malo platiť doslovne.  Veď Slovensko má veľký prírodný, kultúrny ale i historický potenciál pre turizmus.

Teraz najčítanejšie

Milan Laurenčík

Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky. Člen Zahraničného výboru NR SR a Osobitného kontrolného výboru NR SR pre kontrolu NBÚ. Podpredseda Žilinského samosprávneho kraja, poslanec a predseda Komisie regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia Zastupiteľstva ŽSK. Od 2014 do 2016 starosta obce Terchová. ... zasadzujem sa o rozvoj regiónov, v ktorých bude radosť žiť....