Denník N

O troch mušketieroch

Najprv som chcel napísať niečo hanlivé o Matovičovi, a potom si hovorím – na čo to bude dobré? Veď to už dnes všetci vedia. A tak ako voličov Smeru neodradili ani krádeže a vraždy od lásky k svojmu vodcovi, tak sa zdá, že ani Matovičove prešľapy neoslabujú vieru jeho fanklubu v neho. A neverím, že by Borisa opustil jeho takmer 10%-ný hárem kvôli nejakej diplomovke.

Ak má niečo význam riešiť, tak to, či sa s tým dá niečo urobiť? Podľa môjho názoru, jediná šanca je, aby sa 3 hodnotové strany, SaS + Za ľudí + PS-Spolu (alebo dnes už od seba, to je jedno) dali čo najskôr dokopy a vytvorili koalíciu s výtlakom okolo 20%. Ak nechcú doživotne utierať zadky rôznym excentrickým premiérom, či sedieť v opozícii, je to jediná šanca.

Nemá dnes vôbec význam sa zamýšľať nad priebežnými prieskumami verejnej mienky, ako som niekde zachytil úvahu SaS-ky, že oproti voľbám narástli o 1%, tak to asi robia dobre. To je len štatistická chyba. Ani to že SaS a Za ľudí sú v parlamente a PS-Spolu nie, nie je vôbec na vysmievanie sa strane PS za neúspech. Dokonca si myslím, že aj viniť Trubana za neúspech bolo predčasné. Z môjho pohľadu, a určite nás je veľa podobných – s čistým svedomím by som dal svoj hlas ktorejkoľvek z uvedených strán. Ale mám len jeden volebný hlas, neviem ho žiaľ rozdeliť na troje. Jednoducho sa v deň volieb zobudím a v poslednej chvíli sa pocitovo rozhodnem, že dnes to bude tento. Ale stačilo, aby tesne pred voľbami niekto vydal poplašnú správu, že PS-Spolu je v ohrození a všetci hodnotoví voliči by zachraňovali PS-Spolu. A možno by dnes sedeli v parlamente oni s 15%-ami a SaS-ka a Za ľudí by tam neboli vôbec.

Takže, traja mušketieri (Sulík + uvidíme kto Za ľudí + p. Bihariová), šup-šup hlavy dokopy, kým nie je neskoro. Tak ako Sulík dokáže upratať svoje ego a zaradiť sa vo vláde pod Matoviča ako submisívny minister, tak nech ho uprace on aj všetci ostatní, ak to bude pre dobro veci, už vo fáze tvorby veľkej strany a zaradí sa pod niekoho, kto má perspektívu byť lídrom, ktorý povedie takúto koalíciu k víťazstvu. A možno bude on práve ten najvhodnejší, to už sa musia vedieť dohodnúť medzi sebou. A kľudne sa k nim môže pridať aj strana Spolu. Veď aj tak som nikdy nechápal, prečo sa film volá Traja mušketieri, keď boli vlastne štyria…

Teraz najčítanejšie

Miro Rybár

Odkedy mi dievčatá na diskotéke začali hovoriť "Ujo, stúpate mi po nohách!", začal som sa venovať radšej spoločenskej situácii a politike...