Denník N

Zápisky knihomolníka, ep. VI: Koronténa aneb ľuďom kú-ru-je rovnako, len koncentrovanejšie

Vitaj, druhá vlna :D Zdroje obr.: Greek Reporter / Vector Stock. Meme: Razmatus
Vitaj, druhá vlna :D Zdroje obr.: Greek Reporter / Vector Stock. Meme: Razmatus

Dlho sme sa nevideli. Mozog aj toho najodolnejšieho knihomolníka znesie len istú mieru ľudskej tupohlavosti, kým sa na chvíľu vypne a načerpá sily na ďalší nápor. Som späť, jupí.

Pomaly aby som začal odprašovať transparent “Vitaj, Korona”, keď vidím, ako ľudia majú v Hnedej Vsi. Už sa im asi zunovali návštevy u rodiny, práca, cestovanie do blízkych krajín a podobné zbytočnosti, chýba im milovaná karanténa a zvuk pľúcnej ventilácie, po akom slintá aj Darth Vader. Veď ešte by z nich ubudlo.

Chápem, dýchať okrem iného aj kopec vlastného sajrajtu, najmä ak patríte medzi tých šťastných, ktorých dych neláka jednorožcov a víly, nie je príjemné asi pre nikoho. Knihomolníci to narozdiel od vás musia zniesť aj 12 hodín (mínus prestávky). Tak či tak, radšej si trochu vytrpieť ako potom s prepáčením bezvládne s..ť do plienky a iné šmakocinky, ak sa korone zapáčite natoľko, že sa vás pokúsi zabiť.

Keď sa tak zamyslím cez prizmu vymletej logiky, dáva to zmysel. Dostať sa momentálne na zahraničnú dovolenku, toť ľudské právo, je mimoriadne náročné. Tak si prinesme Taliansko či Kaliforniu rovno k nám.

Šup sem drink, rovno z jedného megadžbánu a jednou slamkou. Dupnite si ako malé deti, ale s platom a právami dospelých, konšpekáciami v hlave a mágiou predkov pri sebe, normálne sa vás korona zľakne a pôjde len k splodencom pekiel a vede dôverujúcim liberálom :D

Výrok, ktorý nestarne :) Zdroje obr.: Rádio Expres, ImgFlip.com, Moaa.org

Vedel by som rozprávať dlho-predlho o zážitkoch s lidičkami, ako točili okálmi, keď si museli omg o deviatej ráno už po desiaty raz dezinfikovať ruky alebo akú kreativitu ukazovali a ukazujú, keď ich slušne poprosíme, aby si rúška nasadili tak, ako sa má, a nie na štýl koule dnu, pipík von.

Je mi úplne jasné, že isté veci v rámci knihomolníctva môžu pre neznalých vyznieť kápet divne. Najnovšie sa ľudkovia pohoršujú nad nesprávnymi popiskami či zaradením niektorých titulov. Následne, aby pred kamarátmi dokázali svoju inteleguánsku nadradenosť, pridajú koment na margo nízkej mozgovej kapacity pracovníkov.

Každá predajňa má iné priestorové a materiálne možnosti. Čiže iné množstvo regálov, poličiek, panelov a rôznych výstavných plôch. Všade chodia kvantá tovaru. Do malých aj veľkých priestorov. Vždy bude tovaru akosi viac a voľného priestoru málo.

Nie je vždy možné dať každému segmentu vlastný regál, prípadne popisku. A tak sa stáva, že sa politologické veci stretnú so sociológiou, fantasy so scifi a podobne.

Plus, niektoré tituly je možné zaradiť do viacerých sekcií, a je už na zvážení konkrétnych “vykladajúcich”, kde sa nakoniec ocitnú. Takisto záleží aj na miere snahy, akú konkrétny knihomolník vyvinie, či len kukne na obálku a názov a bum do naverímboha sekcie, alebo si kukne aspoň anotáciu a zbežne knihu preletí, a následne poriadne zváži, kam ju zaradí.

Takže čertite sa koľko chcete, ale Žiarislava nikto súdne zmýšľajúci nebachne do histórie, homeopatiu do medicíny alebo Brandona McYntire-a na bestsellerový panel (sorry, nedalo mi :D).

Ďalšia skupinka červenajúcich sa od hnevu kritizuje zabezpečené vystavenie vinylov a sviečok. Pri sviečkach namosúrenosť relatívne ustala, keďže možnosť ich ovoňať vyriešili dovozcovia vzorkami mimo vitríny. Keby vás aj tak išlo roztrhnúť, vedzte, že aj nás išlo, keď napriek akémukoľvek voľnému vystaveniu kdekoľvek sviečky mizli zadarmo rovnako. Môžete poďakovať zástancom absolútne voľného trhu, kde sa za nič neplatí, veď prečo, keď to môžes ujejééé.

Podobne s LP-čkami. Stačilo ich mať chvíľu voľne vystavené, hoc aj s pípačmi, a puf, začali samovoľne naberať nohy a utekať. To isté sa pár razy stalo pri vitrínach, keď sme ich nechali zákazlíkom voľne otvorené a mohli si slobodne vyberať bez otravnééého dozoru. Asi len zabudli, že pred opustením knihomolníctva treba ísť najprv ku kase a zaplatiť.

Síce máme zákazníkov radi, ale sme si vedomí, že sú medzi nimi chamtivé hovädá (prepáčte, milé kravičky a milí býkové, že vás takto urážam), ktorí odmietajú akýkoľvek koncept výmeny tovaru za peniaze.

Poprosím rovno aj online petíciu :D Zdroje obr.: VIPpng, PNGitem, PlusPNG

Pre tých poctivých stále radi otvoríme vitrínu, odomkneme klietku, poradíme, popritom postrážime bezbranné platne. Again, neviem, prečo si niektorí jedinci pod týmto hneď predstavujú policajnú diktatúru alebo ekvivalent bachára dozerajúceho na väzňa vykonávajúceho potrebu. Holt, iná možnosť nie je, vzhľadom na priestor a ďalšie aspekty musí každá pobočka zvážiť, ako dosiahnuť dobrý kompromis medzi “sexy” zákazníckym komfortom a menej ľúbivými bezpečnostnými opatreniami, aby nemizli veci.

Týmto zdravím aj niektorých diskutujúcich z Facebooku, ktorí tieto veci odmietajú pochopiť, lebo im je prvoradý vlastný komfort a nejaké škody pre predajcu sú im kompletne u Brownvillu.

Každá kapitolka potrebuje aj poriadnu točenú čokoládovú, a tentokrát tomu nebude inak. Knihomolníctva pomaly ale isto ustúpili tlaku moderných technológií, a tak fotenie obálok patrí k bežnému folklóru v rámci schvaľovacieho procesu pri výbere kníh v rámci rodiny a podobne.

Istá časť nakupujúcich si však stále mýli knihomolníctvo s knižnicou alebo fyzickou podobou zdieľacej anarchie internetu, a tak si nadivoko fotí všetko možné zo samotného obsahu kníh. “Veď prečo by som mala platiť 120 evri, keď potrebujem len jednu stranu?” a ďalších nespočet kvázi-argumentov, prečo by nemali rešpektovať zákaz takéhoto konania. Každý môže byť omylný, preto zákazníkov slušne upozorňujeme, aby sa ho nedopúšťali. Reakcie sa rôznia, od pozitívnejších až po vyslovene na hviezdičky.

Samozrejme, aj medzi tými sa našiel špeciálne delikatesný prípad, nazvime ju pani Vlastivedná. Navštevuje nás pravidelne, zakaždým je nutné ju upovedomiť, aby si nefotila pasáže z právnických kníh (zvyčajne v rozmedzí od 50 do 150 eur a podobné pálky).

Zvykne sa oháňať aj dosiahnutým vzdelaním v odbore (zaujímavé, že vyštudovanej právničke nepríde porušovanie pravidiel z vlastnej strany podivné), pred odchodom občas pošle daného knihomolníka alebo knihomolníčku do horúcich pekiel.

Tentokrát ale jej kosoštvorcový index dosiahol nových výšin. Po decentnom napomenutí zo strany nie jedného, ale viacerých kolegov odišla s nosom v oblakoch a grandiózny exit korunovala kvalitne vyfabulovanou sťažnosťou, za akú by sa nemusel hanbiť ani prá-vo-plat-ný pre-zi-dent re-pub-li-ky a več-ný VÍ-ŤAZ.

Z jednej z najutiahlejších knihomolníčok, aké poznám, spravila po krvi lačniacu drzú beštiu a vôbec z celého “incidentu” vyfarbila udalosť s magnitúdou obludného útlaku a siahnutiu na jej drahé právo “robiť si čo k… len chcem”.

Hlavne nenápadne :D Zdroj obr.: Pinterest

Viem, že som dávnejšie sľúbil znížiť mieru toaletného humoru na nutné minimum, ale z času na čas nie je odveci porušiť zásady. Ak si pani Vlas-ti-ved-ná myslí, že sa z nej pototo, tak nie, ďakujem, je na mne ako a kvôli čomu vypustím zo seba náklad tohto sveta, pre vás to isto nebude.

Sťažnosti od zákazníkov firma síce berie vážne, ale zas vedúci si poznajú svoj personál a vedia, kedy tyčujúci plieska dve cez deviate aj pol, a tak sme sa tentokrát fajn pobavili, niektorí aj skácali na zem v kŕčoch smiechu a išlo sa ďalej.

Uff, až mi ťažko došlo. Čo keby sme ešte celok jemne odľahčili, teraz bez WC konotácií a asociácií. Niektoré interakcie so zákazníkmi pripomínajú reálne situácie zo zoznamiek.

Viete, keď zbadáte naozaj pjekne vyzerajúcu bytosť preferovaného pohlavia, možno aj slinka ubehne, ak sa neviete kontrolovať. Prvotná konverzácia vyzerá sľubne, už v hlave vyberáte materiál na prstene.

Vtedy vás ovalí najprv otázkou, kde máte taroty a následne zaklincuje, že čítala magnifique článok od pána Tibikeho Rostopašníka a veľmi by si želala knihu od autora slobodného a vzdorujúceho cenzúre.

Ako sa vraví, nie je hodno hneď súdiť, ale na druhej strane, nebudem riskovať, že ak sa s tou osobou zapletiem, tak pri ochorení dieťaťa namiesto lekára vyhľadá duchov z minulých životov a očistí ho zvonka aj zvnútra savovým lektvarom.

Ako slušny človek ešte na záver pozdravujem všetkých, ktorých tento článok/rant hodil do stavu “trigger” a posielam cmuk a oba prostredníky aj s pomocnými kladkami :)))

Božteky aj s masielkom posielam :D Zdroj obr.: YouTube/Guardians Of The Galaxy film

P.S.: Predošlé „epizódky“ nájdete aj TU

Teraz najčítanejšie

Miroslav Kizák

Metalista, ktorému nie je jedno, čo sa deje vo svete i doma :)))