Denník N

Medveď a ľadovec – Nikoho už nebaví premiérova diplomovka

Naozaj som si nemyslel, že sa k tej istej veci vyjadrím dvakrát a v tak krátkom čase. Žiaľ človek mieni, Matovič mení.

Pred pár dňami som uverejnil článok, kde som Matoviča oslovoval vážený pán premiér a úmyselne som pri zámenách vás a podobne používal malé písmeno. Lebo kto svojimi vyjadreniami nemá úctu ku mne, neviem prečo by som mal mať úctu ja k nemu. Chvíľu som mal kvôli tomu výčitky, ale Matovič ma presvedčil, že som sa nemýlil.

To, že Matovič nejakým spôsobom podvádzal pri diplomovke a pravdepodobne aj pri štúdiu (čo nakoniec priznal aj on sám), sme sa zhodli. Každý tomu prikladal inú váhu a videl iné riešenie, ale vedeli sme, že to nie je v poriadku. A nech sa na mňa nikto nehnevá, ale argument, že sú aj dôležitejšie veci, je svojím spôsobom logický, no nie úplne. Pretože pred pár mesiacmi sme pokladali za dôležité nemať zlodejov a klamárov pri moci (o tom, že by neboli v politike radšej ani nesnívam). Kam sa to podelo?

Obhajovať sa spôsobom, že naposledy som niečo také použil hádam na základnej škole, je veľmi smutné. Novinári naozaj nemôžu za to, že Matovič svoju diplomovku dal spísať niekomu inému a usvedčuje sa stále viac svojimi tlačovkami, kde hovorí, že si nepamätá aká ta práca je. Ja si živo pamätám na obidve svoje práce a aj keď by som si detaily musel naštudovať, ako celok si to pamätám. Obzvlášť v kategórií citácie. Posledná tlačovka tomu dala pomyselnú korunu, keď sa vlastne priznal, že tú diplomovku ani nevidel pred odovzdaním. Ja som svoju čítal ešte tesne pred poslaním emailom svojmu školiteľovi aj oponentom, aby som si bol istý, že je to ok. Mimochodom ako sa dá obhájiť práca, ktorú ste nevideli?

Naozaj nemám slov pri tom ako sa správa „premiér“ našej krajiny. A to sme tu už teda naozaj mali kadekoho. Mimochodom, ako sa dá byť podvodník a nevedieť o tom? Vôbec tomu nerozumiem. V kontexte toho všetkého je iba úsmevná anekdota jeho výzva, aby ho dali novinári na detektor lži. Kaliňák by vedel o tejto forme obhajoby rozprávať.

Na záver by som len povedal na margo porovnávania, keď sa pozerám na Matoviča a predchádzajúcich smeráckych premiérov napadá mi, bohužiaľ, len: „same same, but different, but still same“.

Teraz najčítanejšie