Denník N

Silno podhodnotené striebro sa snaží vyrovnať zlatu

Striebru sa podarilo prelomiť hranicu 20 USD za jednu uncu, čo je najvyššia hodnota od septembra a ďalej smeruje k štvorročnému maximu. Pomer uncí striebra k unciam zlata naďalej prudko klesá.

Striebro tento týždeň zlomilo hranicu 20 USD za uncu, čo je najvyššia hodnota od septembra. Po prudkom poklese v dôsledku nižšieho dopytu získava striebro spolu so zlatom opäť náskok. Index, ktorý sleduje, koľko uncí striebra je potrebných na nákup jednej unce zlata, ukazuje, že striebro zostáva aj naďalej podhodnotené.

Capital Panda - graf 1

Striebro reaguje na ceny zlata mierne pomalšie, čo naznačuje, že ak stúpne cena zlata, môžeme následne očakávať aj rast striebra. V súčasnosti je pomer takmer 88 uncí striebra k 1 unci zlata. Rok pred začiatkom blokovania sa pomer uncí striebra pohyboval okolo 79 uncí na 1 uncu zlata. Striebro nie je len vzácnym kovom, ale má využitie aj v priemysle, pretože je jedným z najlepších vodičov elektriny.

Cena striebra postupne preráža psychologické hranice – analýzy naznačujú stabilný, až ostrý budúci rast.

Dopyt a bezpečnosť na komoditnom trhu sa obnovujú, čo priťahuje investorov k investíciám do drahých kovov s očakávaním budúcich ziskov.

Relatívna týždenná výkonnosť indexov a komodít

Capital Panda - graf 2

Relatívna mesačná výkonnosť indexov a komodít

Capital Panda - graf 3

Prudký nárast technologických akcií môže tiež naznačovať bublinu, ktorá môže v kombinácii s neuveriteľne veľkými zmenami v menovej politike, implementáciou rôznych úverových dotácií alebo nižších vkladových sadzieb vyvolať obavy, že cena peňazí klesá a investori sa snažia nájsť vhodnú alternatívu vo forme zlata či menej obchodovaného striebra.

„Striebro je v súčasnosti v centre pozornosti,“ uviedol Stephen Innes, hlavný trhový stratég spoločnosti AxiCorp Ltd. Metal. Aktuálna situácia naznačuje, že sa môže zopakovať scenár spred 10 rokov. Počas globálnej finančnej krízy ceny tohto vzácneho kovu klesli a následne do roku 2011 vzrástli na rekordných 50 USD.

Capital Panda - graf 4

Teraz najčítanejšie

Jozo_Peric_CapitalPanda

Jozo Peric

Vyštudoval som Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. Od roku 2015 sa profesionálne venujem obchodom na kapitálových trhoch. Od roku 2019 pôsobím ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venujem sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov.