Denník N

Matovičov záchranný balíček.

Ak niekto očakával, že Matovič padne pri prvom nápore, zrejme sa mýlil. Ak niekto podnikol rustikálny útok na jeho zlyhania, zrejme testuje pamäť a nálady voličov. Ale aj skokan má tri pokusy na každej postupovej výške a Matovič možno urobí to isté ako s diplomovkou – jednoducho schová stojany s latkou. A bude sa tváriť, že namiesto skoku do výšky je na programe štafetový beh 4 x 100 metrov, kde každý úsek beží iný člen vládnej koalície spoliehajúc sa na to, že opozícia nedokáže štafetu ani postaviť.

Matovičovou hlavnou starosťou je, aby vyšli odovzdávky štafetového kolíka a vládna štafeta nebola diskvalifikovaná. Že výsledný čas nebude nijak oslnivý zostane jednou z tém pre opozíciu a médiá … až do voľby nového GP.

Opozično-koaličné prekáračky o úspešnosti Matovičovej misie v Bruseli sú tak trochu mimo, lebo veď Igor bol na výlete vo veľkom svete. Slivkový koláč Mutti Angele je síce milá infantilnosť, ale keď počúvam Babišovo hodnotenie summitu tak váham, či boli vôbec na tom istom mieste. Ak čítam komentáre, že jedine Angela videla za okraj vlastného taniera, tak by som po Babišovom hodnotení summitu aj uveril, že Igor stihol akurát kávičku bez dezertu.

V politike je to vraj ako v gramatike a chyba, ktorú urobia všetci, sa stane nakoniec pravidlom. Spolok ochrancov plagiátorov má dnes ústavnú väčšinu a plnú špajzu euráčov, akurát s mínusovým znamienkom. A projekty, ktoré sme mohli mať zdarma (z nových eurodaní), si radšej (hanblivo) zacvakáme sami. Takže úspech?

Závery summitu znamenajú zmenu podstaty Únie samotnej, aj preto trvalo štyri dni, kým sa dosiahla jednota. To nové je skutočný poisťovací mechanizmus. A pri poistení je to tak, že ak ste chorý, nemusíte niesť náklady za liečenie, stačí si platiť poistku. (Ako pri gréckych dlhopisoch (ironicky)).

Ak nedávno obnovoval Matovič pokoronové Česko-Slovensko, mohol pokračovať aj v Bruseli. Nechcem polemizovať, či bol z domáceho pohľadu úspešný, či nie, ale v porovnaní so západnými susedmi je výsledok veľmi, veľmi skromný. Možno stačilo ponúknuť koláčom aj Andreja Babiša … (smajlík)

Želám daždivý deň.

Teraz najčítanejšie