Denník N

Matovičova oslava bezradnosti.

Bolo by scestné viniť Igora Matoviča z toho, že vyhral voľby a z toho plynúcej povinnosti zastupovať nás v Bruseli. Ale ak má byť dojem, ktorý tam zanechal, obrazom nás všetkých a dôsledkom našich rozhodnutí, potom by sme sa mali vážne zamyslieť sami nad sebou. Že by to mohlo byť zamyslenie bolestivé, bude zrejme korelovať s rastúcim vekom reprezentatívnej vzorky národa.

Že to bolo víťazstvo generačné, vystihuje najlepšie poslankyňa Tabak, reprezentujúca nastupujúcu generáciu esperantistov a jej “easy“ pretlmočenie originálnej predlohy. Či ho možno hodnotiť ako plagiát je na rozhodnutí parlamentných autorít.

Generačné víťazstvo ako demokratický dôkaz nepotrebnosti a zbytočnosti starších, lebo analógové znalosti a skúsenosti v dnešnom digitálne sa meniacom virtuálnom svete rastúceho blahobytu už predsa nepotrebujú. To, čo má viac ako 50 (rokov) vyšlo z módy a odložené v šatníku analógových stereotypov, len nechápavo? s úžasom? sleduje manifestáciu núl a jedničiek a masívneho celebritného ohlupovania. Vzdelanie je dnes fasáda, tovar, ktorý sa dá kúpiť … a obsah verejnej diskusie “rastie“ s úrovňou moderátorov a výberu diskutujúcich stráženého záujmami majiteľov pravdy v úzadí.

Ak sa Igor hrdinsky vystatuje medzi svojimi ako to naložil mafii, možno to zavoňalo aj uňho, len o čosi vyššie ako v úrovni chodidiel. Ak sa vytešuje á la Donald jr. nad rastúcim počtom followerov svojich FB infantilností, tak je to o radostnom nachádzaní Igora v tele premiéra. Akoby sa nám (vám) vysmieval za to, ako nás (vás) všetkých prekabátil. Tých, ktorých presvedčil, že pochytá a potrestá zlodejov, tých, ktorí sa nevedeli zhodnúť na alternatívnom riešení a nakoniec tých, ktorých priazeň sa cyklicky prelieva podľa toho, kto je práve IN a v čase volieb to hodili práve jemu.

Nasledujúca múdrosť je čistý plagiát: Vzdelanie je humus, na ktorom môže rásť a prinášať úrodu hospodárstvu, civilnej spoločnosti a verejnej správe. Sú to hlavy a srdcia ľudí. Ak nezačneme vzdelávať po novom, potom začneme ako národ a jeho národné hospodárstvo masívne zaostávať.

Múdrosráči všetkých politických strán a hnutí, spojte sa …

Teraz najčítanejšie