Denník N

Prečítané leto 2020: o kuchyni

Zvyčajne býva centrom nášho sveta, miestom, kde každý nájde čosi dobré, odkiaľ idú vône, ktoré nás vábia domov. Jedna z nových kníh pre deti sa s touto predstavou v záverečnom príbehu absolútne stotožňuje. Ďalšie ale ponúkajú aj o čosi divokejší pohľad na miestnosť, v ktorej sa jedlo mení na labužnícky zážitok a ten sa následne mení… hej, presne na to.

Pán Guľôčka – Radosť

Moje deti pán Guľôčku odmietali až do momentu, kým sa nedozvedeli, že jeho kačka sa volá Katastrofa. Niekedy stačí ozaj málo. Už sa nikdy nedozviem, prečo ich kniha nezlákala hneď, no našťastie sme nakoniec mohli zažiť krásne chvíle pri tomto nesmierne vľúdnom a láskavom čítaní. Pán Guľôčka – Radosť je už tretím pokračovaním série, predchádzajú jej knihy Pán GuľôčkaPán Guľôčka – Krídla. Vo všetkých nájdete rovnaký prístup aj atmosféru, menia sa len príbehy pána Guľôčku, jeho psíka Pľuzgierika, kačky Katastrofy a muchy Bzuk-Bzuk. A všetky sú krásne.

Tieto knihy zohrejú aj srdce Ľadovej kráľovnej. Ak chcete držať v rukách stelesnenú človečinu, toto je ono. Kuchyňa sa spomína až celkom na záver, v kapitole Polievka. Ich najobľúbenejšia je zeleninová a kým ju pán Guľôčka chystá, psík a kačka sa spolu hrajú, motajú sa mu pod nohami, plynie medzi nimi bežný rozhovor, pomedzi ktorý sa vôňa jedla zintenzívni tak, až ho ucítia aj čitatelia (od 5 rokov).

Výsledok by sme chceli ochutnať aj my a neostáva nám iné, než prehltnúť mlsnú slinu a naplánovať nákup zeleniny. Omnoho dôležitejší je však rozhovor, ktorý nad taniermi prebehne. Jeho obsah neprezradím. Poviem len toľko, že vás, ako inak, zahreje pri srdci.

Vydalo: Slniečkovo

Holubia agentúra

Tieto knihy deti (8+) milujú čítať. Sú rýchle, je v nich plno dramatických zvratov, šibnutých tvárí, humoru a neočakávaných gagov. Holubia agentúra patrí medzi série, na ktoré sa u nás doma netrpezlivo čaká a skúšajú sa pri tom moje nervy pri neutíchajúcich otázkach, či už vyšlo pokračovanie. Nuž, našťastie, v tomto prípade sú už na svete knihy dve, ale, samozrejme, z pohľadu mojich detí je to žalostne málo a treba rýchlo ďalšie.

Všetko v živote podarenej holubej štvorice Kučierky, Zoba, Katky aktobatky a Vrka sa točí okolo jedla, preto nebolo zložité ich tematicky zaradiť do týždňa o kuchyni. U nich však tento priestor nepredstavuje dizajnovú miestnosť s digestorom. Členovia Holubej agentúry, ktorí v jednej knihe zažijú tri rôzne detektívne dobrodružstvá, sa živia pochutinami zo zeme, z odpadkových košov a v prípade Poplachu na festivale chutí a vôní sa ešte pridajú mastné platne karavanových fast foodov. Je to veľmi vďačné čítanie, doprajte ho deckám a tešte sa, keď si vypýtajú ďalšie. Momentálne sú dostupné knihy Holubia agentúra bojuje proti zločinuHolubia agentúra čelí nebezpečenstvu.

Vydal: Ikar v edícii Stonožka

Čo ťa žerie? / Bobky, lajná a iné hovienka

Keď sa v živote detí objavia fekálne témy (zvyčajne v škôlke), množstvo rodičov sa zhrozí a začnú vyvíjať úpornú snahu o odvedenie pozornosti inde. No ak sa vám to ani po rokoch nepodarí, je tu aj iná možnosť – obrátiť tému v prospech nekonvenčného vzdelávania. A prečo sú tieto knihy v týždni o kuchyni? Nuž preto, lebo aj my sme pre kohosi kuchyňou a na záver z nás všetkých, roztočmi počnúc a dinosaurami končiac, vylezú produkty kuchyne, ktoré majú v prírode svoj zvláštny význam. Tak prečo o nich nevedieť viac?

Séria Čo ťa žerie?Bobky, lajná a iné hovienka je určená pre deti od 8 rokov. V tej prvej sa zrozumiteľne a vtipne píše o rôznych parazitoch a neviditeľných obyvateľoch našich útrob – tu by som jedine upozornila rodičov citlivých detí, ktoré si všetko berú príliš k srdcu, aby boli opatrní. Ak je prítomný odpor k téme, môže ľahko vyvolať nočné mory a to nechceme, v takom prípade s knihou chvíľu počkajte. V druhej už nič podobné nehrozí a aj dospeláka prekvapí to množstvo úloh, ktoré majú na svojich páchnucich „pleciach“ výsledky zažívania celej živočíšnej ríše. Budete sa možno smiať, ale bez hovna by svet nebol také krásne miesto pre život.

Vydal: Slovart

Tu si prečítajte, čo je Prečítané leto

Viac z mojej tvorby a recenzií si prečítate tu.
Môj fotoblog s detskými knihami nájdete tu.

Teraz najčítanejšie