Denník N

Hlúposráč slovenský (popapulo vulgaris).

Bla bla blá blabla bláááá bbblablabla blááááááá… nejak takto začína záznam faktickej poznámky poslankyne Tabak v národnej rade. V tajnej reči amazonských rosničiek to vraj znamená vábenie samčekov rovnakého druhu. Iná interpretácia hovorí o nadšení eskimáckeho komentátora prirovnávajúceho tenisový zápas k lovu tuleňov druhu popapulo vulgaris. Slovenská verzia Igoropédie uvádza ako slovenský názov – hlúposráč slovenský.

Hlúposráč je inak odvodený od nemeckého “Dummscheißer“, tj. človek trepúci rektálne hlúposti a vznikol ako opozitum ku “Klugscheißer“ – múdrosráč. Zatiaľ nie je celkom jasné, či hlúposráč má aj pandemický pôvod alebo ide len o psychické prejavy vyznačujúce sa používaním biblických metafor, sklonom k démonizovaniu nekalých praktík bývalých vlád, infantilným prejavom na sociálnych sieťach, či podsúvaním konzervatívnych hodnôt v križiackom ťažení proti voľnomyšlienkárskemu odnárodnenému zlu

Dnes nie je umenie diplomovku napísať, dnes je IN si ju kúpiť. Dnes nie je umenie obstáť v záverečných skúškach, dnes sú v móde “aliasi“ s vašou digitálnou identitou (počas korony trebárs rodičia píšúci na počítači úlohy svojich detí). All inclusive.

Ak tvrdí poslankyňa Tabak, že nevolila Matoviča kvôli titulu, má pravdu. Ani ja nechodím na tenis kvôli nej. Ale na rozdiel od nej, isté očakávania od premiéra mám. Besserwisser je ten, ktorý vie vždy všetko lepšie ako tí druhí. Neviem, či to robí Igor zámerne, ale ako by mal pasiu v opaku. V prerážaní mentálneho dna, najmä na FB. K označeniu hlúposráč má nakročené ako Sagan tesne pred víťazným finišom.

Prajem daždivý deň.

Teraz najčítanejšie