Denník N

Orwell do vrecka (Nad knihou 1984)

 

„VOJNA JE MIER

SLOBODA JE OTROCTVO

NEVEDOMOSŤ SILA“

Máloktorá kniha je citovaná súčasne navzájom si tak rozdielnymi ideovými tábormi, ako práve Orwellova kniha 1984 (odkaz tu). Orwell (vlastným menom Eric Arthur Blair) vytvoril nadčasový distopický román, ktorý svojou kritikou totality, autoritárstva a neslobody stále púta pozornosť čitateľov (aj nečitateľov!). Osobne si myslím, že mnohí, ktorí sa oháňajú Orwellom nečítali jeho knihy (popri knihe 1984 a ďalších napísal aj známu knihu – politickú bájku inšpirovanú udalosťami Veľkej ruskej revolúcie –  Zvieracia farma, odkaz na ňu tu) a uspokojili sa z myšlienkou, že Orwellove knihy kritizujú totalitu a tou dnes môže byť de facto čokoľvek, stačí len o tom ako o totalite opakovane hovoriť. Kto si totiž definuje slobodu absolutisticky a neobmedzene, narazí vždy na hrany reality, ktorú mu potom ostáva označiť len totalitnou a „orwellovskou“. Je ľahké čítať Orwella ako „okno“, v ktorom vidíme „tých druhých“. Hoci je pravda, že Orwell pri tvorbe svojich dvoch románov vychádzal zo skúseností s fašizmom a stalinizmom, jeho kritika totality je zobrazená nadčasovo a univerzálne. Netrúfam si povedať, ako by dnes reagoval na spôsob, ako sa jeho dielami legitimizujú rôzne ideové smery vrátane tých najextrémnejších, ktoré svojou knihou pôvodne kritizoval.

„Vždy hulákaj s davom, to je moja zásada. Len tak môže byť človek bezpečný.“ (s. 102)

V tomto blogu nechcem rozoberať politické a spoločenské pozadie, ktoré viedlo autora k napísaniu tejto knihy. Z čias strednej školy si pamätám, že dej knihy nás ako študentov nezaujal, a až po prečítaní knihy som porozumel prečo. Písať recenziu, kde len prerozprávame štruktúru diela, rozanalyzujeme profil postáv či spôsob zobrazenia prostredia považujem pri niektorých dielach za zbytočný. Román 1984 je potrebné si proste prečítať, až vtedy zachytíme emóciu a posolstvo tohto vynikajúco napísaného textu. Ako ochutnávku vám prinášam výber niekoľkých myšlienok, pri ktorých som sa zastavil a zvažoval, čo mi môžu povedať o dnešku a človeku všeobecne. Validitu týchto myšlienok možno vidieť v spoločenskej, politickej aj náboženskej sfére – neexistuje oblasť, ktorá by pred ich platnosťou bola imunizovaná. Verím, že vás tento výber obohatí a možno vás motivuje si knihu 1984 prečítať:

Výber citátov a myšlienok

„Skrývať city, ovládať si tvár, čo robia všetci – takto podvedome reagoval.“ (s. 18)

 

„A ak všetci ostatní prijímajú lož, ktorú Strana vytvára – ak všetky záznamy tvrdia rovnakú rozprávku – potom lož vchádza do histórie a stáva sa pravdou.“ (s. 32)

 

„Ten, kto ovláda minulosť ovláda aj budúcnosť; a ten, kto ovláda prítomnosť, ovláda aj minulosť.“ (s. 32)

 

„Deň za dňom a takmer minútu za minútou prispôsobovali minulosť prítomnosti. Takto sa dokumentárne dala dokázať správnosť každej predpovede Strany, nesmela zostať zaznamenaná nijaká správa, nijaký názor, ktoré by protirečili potrebám bezprostrednej súčasnosti. Celá história bola palimpsest, dočista oškrabaný a prepisovaný toľko raz, koľko bolo nutné.“ (s. 37)

 

„Pravovernosť znamená nemyslieť – nepotrebovať myslieť. Pravovernosť je nevedomosť.“ (s. 48)

 

„Všetko sa rozplývalo v hmle. Minulosť sa vyhladila, na toto vygumovanie sa zabudlo, lož sa stala pravdou.“ (s. 65)

 

„Strana vyhlási, že dva a dva sú päť a vy tomu budete musieť veriť. Skôr či neskôr to nevyhnutne začnú tvrdiť; vyžiada si to logika ich postavenia… Kacírstvom nad kacírstva je zdravý rozum.“ (s. 69)

 

Myslenie človeka „uspôsobili tak, aby nebol veľmi ochotný a schopný uvažovať o čomkoľvek priveľmi hlboko.“ (s. 175)

 

„Crimestop znamená schopnosť zháčiť sa takmer inštinktívne pred každou nebezpečnou myšlienkou. Obsahuje aj zručnosť nechápať zmysel analógii, neschopnosť postrehnúť logické chyby, neporozumieť najjednoduchším argumentom, ak sú neprijateľné…nudiť a znepokojovať sa každým myšlienkovým pochodom, ktorý by mohol vyústiť do kacírstva. Skrátka a dobre, crimestop znamená ochrana hlúposti.“ (s. 175)

 

„Oveľa dôležitejším dôvodom na upravovanie minulosti je nutnosť zabezpečiť neomylnosť Strany.“ (s. 176)

 

„Ak fakty vravia niečo iné, potom treba fakty zmeniť. A tak sa história jednostaj prepisuje.“ (s. 176)

 

„Minulosť je to, na čom sa dohodnú záznamy a pamäť. A keďže Strana ovláda všetky záznamy, ale aj mysle svojich členov, vyplýva z toho, že minulosť je taká, akú ju Strana chce mať.“ (s. 176)

 

„Všetko, čo Strana považuje za pravdu, pravda je. Realitu nemožno vidieť inak ako očami Strany.“ (s. 206)

Knihu 1984 si môžete zakúpiť tu

Záverečná poznámka:

Napíšte mi, ako sa Vám kniha čítala a či Vás niektoré z týchto faktov či citátov zaujali :-)

Sledujte ďalšie tipy či postrehy z kníh na mojej facebookovej stránke Čitateľský denník či osobnej stránke.

Zdroj obrázkov: pixabay

Bibliografický údaj: George Orwell: 1984. Bratislava : Slovart, 2013

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som na Univerzite Komenského v Bratislave odbor história a slovenský jazyk a literatúra. Aktuálne si robím doktorát z literárnej vedy. Mojou hlavnou záľubou je čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Som zakladateľom facebookovej stránky Čitateľský denník, kde upozorňujem na práve vydávané knihy. Moje blogy sa tematicky týkajú kníh, ktoré sa mi dostali nedávno do rúk, novšie aj staršie.