Denník N

Andrej Bán – Slon na Zemplíne

Kniha, pri ktorej čítaní som si uvedomil, že o dnešnom Slovensku toho viem oveľa menej, ako som si pôvodne myslel.

Autorom knihy je slovenský fotograf a reportér Andrej Bán. Začal som ho evidovať, keď robil spolu s inými besedy po Slovensku o fašizme. Odvtedy si ho všímam a cielene vyhľadávam jeho články alebo rozhovory s ním. Myslím, že Andrej Bán píše úžasné články. Veľmi sa mi páčia jeho reportáže zo zabudnutých slovenských miest, o ktorých som nikdy nepočul, príbehy z Balkánu alebo Ukrajiny, rozhovory z nezvyčajnými ľudmi a aj jeho komentáre. Naposledy ma prekvapil článok „Zločin a trest: čo povie slovenský novinár ukrajinskému a čo ukrajinský slovenskému„, kde v úvode píše: „Ak považujete Ukrajinu za bezprávny štát, kde vládnu oligarchovia, kde starí ľudia dožívajú vo vymierajúcich dedinkách, je tento článok určený pre vás„.  Články ako tento mi pomáhajú uvedomiť si, ako málo toho viem o okolitom svete (príklad) a pochopiť akým množstvom predsudkov voči iným trpím (príklad). Tušil som, že aj jeho kniha o Slovensku by sa mi mohla páčiť.

Kniha obsahuje množstvo príbehov, ktoré autor zozbieral počas svojich ciest po Slovensku za posledných 30 rokov. Sú tam teda príbehy od revolúcie až po aktuálne príbehy z posledných rokov. Často opisuje miesta, o ktorých som predtým nepočul alebo som o nich takmer nič nevedel. Magnezitovce, Sečovce alebo Lendak. V príbehoch sa nevyskytujú len miestni (a pre mňa neznámi) obyvatelia ale aj známe mená ako Jana Vaľová, Mikuláš Vareha alebo Antonino Vadala. Autor spomína aj komunistov, kotlebovcov, SMER a aj Janošíka. Venuje sa aj policajnej brutalite proti Rómom, histórii slovenských Nemcov zo Spiša, imigrantom z Kazachstanu alebo arizáciám počas Slovenského štátu.

Baví ma čítať cestopisy o vzdialených krajinách. Páči sa mi, že aj keď do danej krajiny alebo oblasti možno nikdy nevkročím, aspoň budem vedieť aký zaujímaví ľudia tam žijú, akú majú históriu a aké problémy v súčasnosti riešia. Slon na Zemplíne je pre mňa taký cestopis po Slovensku. Som rád, že o Slovensku toho viem zase o niečo viac.

Teraz najčítanejšie

Daniel Kraic

Na blogu budem uverejňovať články o knihách, ktoré som čítal.