Denník N

Postup prokuratúry pri Jankovskej: Škandál! Požadujeme vyšetrenie!

Nielen to, čo sa dozvedáme z článku na topky.sk, ale hlavne reakcia prokuratúry je potvrdením toho najhoršieho, čo o prokuratúre už vieme.

Že prokuratúra ešte stále chráni mafiánsku povahu doterajšieho vedenia štátnych inštitúcií, vrátane seba samej, vieme podľa toho, že sa Dobr. Trnkovi ani vlas na hlave neskrivil. Ani disciplinárne rozhodnutie, a trestné stíhanie už vôbec nie. Vieme prečo: Príliš veľa toho vie a mohol by „spievať“.

Teraz, v reakcii na článok v Topkáchmoje vyjadrenie, prokuratúra reaguje tým najmenej prijateľným spôsobom. A z rovnakého dôvodu: Jankovská by mohla spievať!

Potvrdzuje sa tak, že zásadná zmena vo fungovaní prokuratúry musí prísť čo najskôr a že nezmyselné legendy o potrebe „nezávislosti prokuratúry“ sú len nepochopením a v prípade prokurátorov snahou o pokračovanie v doterajších praktikách na zachovanie zločincov v pozadí nášho štátu.

Ako inak je totiž možné si vysvetliť, že prokuratúra nepovažuje za potrebné sa zaoberať podstatou tvrdení o premárnenej šanci odhaliť zločinecké pozadie na najvyšších miestach, ale uchyľuje sa k paušálnemu protiútoku na ich pôvodcu?

Úrad špeciálnej prokuratúry má dlhú históriu zametania veľkých káuz pod koberec. Tu sa ale jedná o mega kauzu, ktorá sa s tými doterajšími nedá porovnať. A za takejto situácie sa pritom prokuratúra chová tak, ako je to pre ňu prirodzené – zametá a zavádza.

Zametá preto, lebo pri „namočenosti“ relevantných vysoko postavených jednotlivcov a vzhľadom na to, ako postupovala vždy doteraz, vlastne ani nemá inú možnosť.

A zavádza, ak hovorí, že informácie, ktoré hovoria o zastrašovaní Jankovskej, sú „jednostranné“. Zametanie pod koberec treba totiž považovať za prokurátorský štandard. Lebo dokiaľ bude nezmenené kompletné vedenie prokuratúry, vrátane zastupujúcej šéfky Kováčikovej (trenčianskej kamarátky Jankovskej) a hlavného zametača Kováčika, šéfa ÚŠP, neexistuje podozrenie, že prokuratúra chráni zločincov na najvyšších miestach, ktoré by bolo neprimerané.

Požadujeme preto okamžité vyšetrenie postupu prokuratúry tak, aby sme mali primeranú istotu, že sa v prípade Jankovskej nejedná o ďalšiu zametaciu akciu a dokonca zastrašovanie toho, kto chce hovoriť o korupcii a mafii na najvyšších miestach.

Lenže, kto by takú previerku urobil? Doterajšie vedenie Generálnej prokuratúry alebo ÚŠP? Kováčiková? Kováčik?

Táto kauza (a situácia na prokuratúre vôbec) potvrdzuje vysokú urgentnosť razantných zmien v zákonnej úprave prokuratúry. Tak, aby táto fungovala nie podľa schémy, ktorú si Vladimír Mečiar vymyslel na ovládnutie štátu, ale tak, ako je to vo všetkých civilizovaných demokraciách a právnych štátoch. Teda nie ako doterajší „štát v štáte“, ale s plnou, nekompromisnou zodpovednosťou jej vedenia za výsledky.

Dosť bolo vajatania! Dosť bolo Mečiara, dosť bolo „nezávislej“ prokuratúry!

Teraz najčítanejšie