Denník N

Dnešná skúsenosť s Kotlebovcom

Bol som, videl som… a pomyslel som si svoje.

Dnes som cestoval trolejbusom na druhý koniec Bratislavy. Sedím si takto v trolejbuse a pozerám sa na mladého pána približne v mojom veku. Odhadom tak 35-40 rokov, ale môže byť mladší. Zle sa to odhaduje, lebo podľa výrazu z tváre je možné, že má niečo šľahnuté.

Starší pán mu slušne navrhol, aby si dal rúško cez nos. Mal ho na brade a čiastočne cez ústa. Skrátka tak na Magiána. Mladší odmietol s tým, že čo sa do neho on, ako starec, montuje – a či ho platí Kiska. Tu som sa rozhodol, že sa zapojím a tiež som mu slušne navrhol, aby si dal rúško cez nos. Zároveň som už nahnevaného staršieho pána upokojoval, že ten mladý je asi Kotlebovec a teda ani nerozumie, čo mu hovoríme.

Prišla diskusia o zdraví seba i ostatných a z jeho strany prichádzalo všetko možné, len nie nejaký rozumný úmysel. Po tom, čo starší pán vystúpil, zazeral ten mladý na mňa a pýtal sa ma, či hľadajú fízli mňa alebo jeho. Nechápal som, čo s tým mám ja, ale samozrejme pritvrdzoval s tým, že on všetkých pozná a či chcem ísť na férovku. Na bitky nie som, nejdem sa hrať na nejakého hrdinu. Presadol som si na iné miesto, aby som bol od neho ďalej, ale aj tak som počul, o čom sa rozprával sám so sebou. Spomenul liberálov, zase Kisku a samozrejme fakt, že sme všetci nejakí chudáci.

Určite volia Kotlebu aj nejakí normálni ľudia, ktorí si myslia, že Kotleba niečo vyrieši k lepšiemu. Ale nevyrieši. V podstate len dá tých relatívne normálnych i veľmi hlúpych na rovnakú úroveň. A ja si myslím to svoje – radšej si vypočuť rozličné strany, ako všetko odmietnuť a robiť zo seba idiota.

Najviac ma prekvapila reakcia dvoch žien. Jedna bola mladá, moderne oblečená, a pozerala sa na neho ako na vypatlanca. Vedľa nej bola mníška, ktorá nereagovala vôbec. Pravdepodobne usúdila, že akákoľvek diskusia je zbytočná. Alebo je už na takýchto ľudí zvyknutá. Kto vie?

Teraz najčítanejšie

Stanislav Hoferek

Som človek, ktorý si rád vyberá a dáva prednosť tolerancii pred nenávisťou. Mám rád otvorenú spoločnosť, úprimnosť a zdravú zvedavosť. Vlastním Greenie knižnicu a podporujem vzdelanosť a práce amatérskych autorov.