Denník N

Karol Duchoň: V slovenských dolinách – o patriotizme, druhom dychu a ŠTB

Zo všetkých hitov, o ktorých som doteraz písal, tento asi najmenej zapadá do môjho vkusu. Jeho patriotický text, príbeh a popularita však stoja za pozornosť.

Práve patriotizmus ako téma je na tejto skladbe najzaujímavejší. Je len málo skladieb o Slovensku, ktoré dosiahli podobnú popularitu. Navyše, text vznikol neďaleko od môjho bydliska, v miestach, ktoré rád navštevujem, preto k nej mám určitý (či skôr neurčitý) pozitívny vzťah.

Naša krajina je tu ospevovaná najmä cez prírodu a trošku idylicky poňatý vzťah ľudí k nej. Prečo idylicky? Keby sa niekto dnes prešiel po Vrátnej doline a pozrel sa na vyrúbané svahy, len ťažko by mohol napísať verš: „V dolinách – človek sám svoju prírodu chráni“. A práve tam tieto slová vznikli.

Hudba z Bratislavy

Peter Hanzely si na deň , keď zložil hudobný podklad tohto hitu spomína takto (v rozhovore pre Plus 7 Dní): „Večer som utekal k textárovi Ľubošovi Zemanovi. Býval v Bratislave na Pražskej a priniesol som mu to na kazete. Nebolo to také jednoduché. Počúval to a nemal nápad. Tak si to zobral na dovolenku do Štefanovej a tam to urobil za noc… Celý život som žil pre hudbu. Všetko išlo na prvý šup. Prvé spontánne nápady sú najlepšie. Neviem pochopiť, ako mohol Bázlik, Brezovský a všetci prerábať. Sadneš, zahráš, urobíš. Dovidenia. Bongiorno.“

Text z Terchovej

Ľuboš Zeman v jednom videu takto opísal vznik piesne: Niekedy začiatkom mája prišiel do krčmy v osade Štefanová a pýtal sa na ubytovanie. Všetci boli milí, pozvali ho na borovičku, potom on ich a dali sa do reči. Chlapi hovorili o robote, o zvážaní dreva. Chodil po okolitej prírode, kde sa pásli ovce. Na kopcoch som vtedy po prvýkrát hladkal ovčiu srsť, liezol v skalách a zažil tam aj náhlu búrku. Bolo to všetko také naturálne a skutočné, že na to nikdy nezabudnem,“(z rozhovoru v Žilinskom Večerníku). To boli pre neho, ako mestského človeka, veľké zážitky. Očarila ho aj ústretovosť a vzájomná dôvera miestnych ľudí. Keď večer išiel z krčmy domov, tak si pustil kazetový magnetofón s hudobným podkladom. Rozmýšľal ako začať a naraz ho napadli prvé slová: V dolinách… Potom si už len pospomínal, čo vtedy zažil a text bol za jednu noc hotový. „Tieto hory, títo ľudia – to sú spoluautori tejto pesničky… Možno keby som išiel vtedy na dovolenku do Chorvátska, tak je tá pieseň úplne o niečom inom.“

farba hlasuSkladba sa páčila skladateľovi, aj budúcemu interpretovi Karolovi Duchoňovi. Speváka, okrem iného, zaujímalo, či tam v dlhých slabikách nemá hlásku „u“, aby nezavíjal ako „stepný kôň.“ Také slabiky však Zeman už nepoužíval, lebo vedel, že speváci nemajú dlhé „u“ a „i“ radi, ale radšej spievajú dlhé „a“. ,,Keď si to zaspieval a pochopil o čom to je, tak mal slzy v očiach a povedal: Ďakujem ti, ten refrén v dolinách, to je pre mňa ako robené,“ dodal Ľuboš Zeman.

Na pôvodnej nahrávke môžeme počuť orchester zaslúžilého umelca G. Broma. Nahrávanie prebehlo v rozhlasovom štúdiu, klasicky: najprv hudobný podklad, potom spevy a mix.

Keď hit dostane druhý dych a potom tretí…

Skladba vyšla ako dvojsingel spolu so skladbou Elena v roku 1976. Pieseň prihlásili do televíznej súťaže Vyberte Si Pesničku, kde nič nevyhrala. Po revolúcii pieseň dostala druhý dych, keď to „niekto vytiahol“ a zobudila sa národná hrdosť. A tretí dych skladba dostala, keď ju vytiahla skupina Desmod pod názvom V Dolinách.

Spevák Desmodu, Kuly, na vznik coververzie spomína takto: ,,Volali sme pánovi Hanzelymu, ktorý je autorom hudby, pán Zeman je autorom textu. Pán Hanzely však žije sám na samote niekde v horách. Zisťovali sme, či je možné, aby sme si tú pieseň tak nejak privlastnili, keď zachováme text, hudbu, všetko. Povedal áno, no bola tam podmienka. My sme čakali, že povie peniaze, no pán Hanzely si namiesto toho zažiadal 10 kubíkov dreva. To bolo veľkým prekvapením a my sme súhlasili. ,Šéfovi vydavateľstva sme povedali: ,Zožeň Tatru s prívesom, musíme tam zmestiť 10 kubíkov dreva a odvedieme to Hanzelymu tam, kde býva.´ Na druhý deň sme však mali telefonát: ,Zdravím vás Kuly, tu je Hanzely, počúvajte ma, s*rte na to, žiadne drevo nechcem, hrajte si čo chcete, je to vaše´. Takže nakoniec sme mali Tatru a 10 kubíkov dreva, neviem kam išli potom… Ale pán Hanzely nám to dal nakoniec zadarmo.“

Súdny spor

Pieseň pre svoj sólový album prespieval aj Ivan Tásler. Ako sa vyjadril:  „Nie som fanúšik originálnej verzie, originálneho textu… ‚Slovensko, čarovné, mám ho rád‘ – Nie som fanúšik tejto socialistickej poézie…“ S textárom Vladom Krauszom text pozmenili tak, že namiesto toho pekného opisuje skôr negatíva Slovenska a Slovákov. S pretextovaním ale nesúhlasil textár Ľuboš Zeman a vec skončila na súde. Aj preto pieseň nebola oficiálne vydaná a nájdete ju len na youtube.

Zaujímavosťou je, že textár Ľuboš Zeman bol údajne od roku 1978 agentom ŠTB. V jednom rozhovore sa k tomu vyjadril takto: „S ŠTB som nespolupracoval, mám lustračné osvedčenie, ktoré som musel predložiť vedeniu rozhlasu, keď som tam pracoval.“

Viac rozhovorov a príbehov o hitoch nájdete v mojej knihe Ako vzniká hit.

 

tagy: #desmod #v #dolinách #duchon #tasler #zeman #terchova #stefanova

Teraz najčítanejšie