Denník N

TOP 6 hráčov z nehokejových krajín

Borna Rendulič na veľkoplošnej obrazovke Pepsi Centra (foto: David Púchovský / eurolanche.com)
Borna Rendulič na veľkoplošnej obrazovke Pepsi Centra (foto: David Púchovský / eurolanche.com)

Už dlhodobo sledujem nielen hokej najvyššej kategórie, ale aj tie nižšie, často nazývané aj prepadliská svetového hokeja. V nižších kategóriách hrajú reprezentácie pre nás často až exotických a nehokejových krajín. Ale aj tie vedia príležitostne vychovať hráčov, ktorí sa presadia v najkvalitnejších ligách.

Najprv som chcel do môjho subjektívneho rebríčka nasadiť iba hráčov, ktorí boli vychovaní vo svojom rodisku, ale keďže časť z nich v detskom veku sa odišla zlepšovať do hokejových krajín, nerobil som medzi nimi rozdiely. Zameral som sa na krajiny, ktoré pôsobia minimálne v Divízii I B a nižšie, ale nepozeral som sa na hráčov Poľska, Ukrajiny a Japonska, teda krajín, ktoré majú dlhodobejšie skúsenosti s pôsobením vo vyšších kategóriách.

Toto je môj aktuálny rebríček TOP 6 hráčov z nehokejových krajín:

6. miesto: Eliezer Sherbatov / Izrael

Eliezer Sherbatov (foto: instagram Eliezera Sherbatova)

Niekto by mohol namietať, že z „nehokejových“ krajín sú aj lepší hráči, ktorí si zaslúžia miesto v tomto rebríčku viac ako Sherbatov. S tým súhlasím, ale rozhodol som sa ho nominovať na šieste miesto hlavne preto, že hokejovo vyrástol v Izraeli, čo je najmenej hokejová krajina z môjho zoznamu. Gro svojej profesionálnej kariéry strávil v Kazachstane, kde dosahoval slušné čísla, na Slovensku hral krátko v Slovane Bratislava (KHL) a Košiciach. V novom ročníku začne v poľskej Unii Osvienčim. Izrael reprezentoval na piatich turnajoch nižšej kategórie.

5. miesto: Mantas Armalis / Litva

Mantas Armalis (foto: Johan Löf / Bildbyrån)

Armalis je 27-ročným rodákom z litovského mesta Plunge, hokejovo však vyrástol vo Švédsku. V posledných dvoch sezónach obliekal dres Skelleftey vo švédskej najvyššej súťaži. Sezónu odchytal aj v KHL za Dinamo Riga a v AHL za farmu San Jose. V novej sezóne bude pôsobiť v Djurgaardene, za ktorý chytal v rokoch 2014 až 2016. Armalis pravidelne reprezentuje Litvu, zúčastnil sa siedmich šampionátov nižšej kategórie.

4. miesto: Robert Rooba / Estónsko

Robert Rooba (foto: Jiri Halttunen / JYP)

26-ročný útočník Rooba sa narodil v Talline, s hokejom začal v rodnej krajine a následne prestúpil do Fínska, kde sa ho ujal tím Espoo do 16 rokov. Odvtedy pôsobí v krajine tisícich jazier nepretržite, posledné štyri sezóny v drese Jyväskylä. Zmluvu má aj pre nový ročník. Celkovo odohral vo fínskej najvyššej súťaži 320 zápasov s bilanciou 48 gólov a 37 asistencií. Za Estónsko nastúpil na desiatich šampionátoch nižšej kategórie.

3. miesto: Nathan Walker / Austrália

Nathan Walker (foto: NHL.com)

Aj keď je 26-ročný útočník rodákom z britského Cardiffu, keď mal iba dva roky sa jeho rodičia presťahovali do Austrálie. V detstve videl hokejový film a rozhodol sa v tejto nehokejovej krajine vydať touto cestou. Zlom v kariéry prišiel jeho presunom do dorasteneckého tímu Vítkovíc. V roku 2014 ho draftoval Washington a aj keď väčšinu kariéry strávil na farme, dokázal sa na niekoľko duelov presadiť aj do NHL. Bol blízko k výhre Stanley cupu, ale nesplnil podmienky. V play-off odohral iba jeden zápas, ale v 2. kole a v základnej časti nastúpil do siedmich zápasov. V NHL má doposiaľ odohraných 17 zápasov so ziskom štyroch bodov (2+2). Austráliu reprezentoval na dvoch turnajoch nižšej kategórie.

2. miesto: Daniel Sprong / Holandsko

Daniel Sprong (foto: Kyusung Gong / AP Photo)

23-ročný rodák z Amsterdamu začínal s hokejom v rodnej krajine, ale aby mu rodina pomohla s progresom, presťahovali sa v 2005 do Quebecu. Sprong prešiel juniorskými ligami a v 2015 ho draftoval Pittsburgh. Momentálne patrí organizácii Washingtonu. V NHL odohral doposiaľ 97 zápasov, v ktorých 19-krát skóroval a pridal aj 11 asistencií. V AHL nastúpil do 109 zápasov, kde nazbieral 98 bodov. Sprong môže reprezentovať Holandsko, ale to odmietol a verí v nomináciu do kanadského výberu.

1. miesto: Borna Rendulič / Chorvátsko

S Bornom Renduličom (foto: archív Rudolfa Šerého)

Rendulič sa stal prvým v Chorvátsku vychovaným hráčom, ktorý to dotiahol do NHL. V mladosti prestúpil z Medveščaku Záhreb do Fínska a tam sa postupne prepracoval až do najvyššej súťaže. Všimlo si ho Colorado Avalanche, ktoré mu v sezóne 2014/15 dalo šancu odohrať jedenásť zápasov. V nich strelil gól a na jeden prihral. Mal som to šťastie, že som bol pri jeho jedinom góle práve v hľadisku Pepsi Centra v Denveri. Ďalšie dve sezóny strávil prevažne na farme (tú druhú už ako člen Vancouveru) a rozhodol sa pre návrat do Európy. V predčasne ukončenej sezóne sa stal tretím najproduktívnejším hráčom nemeckej najvyššej súťaže a vyslúžil si zmluvu so švédskym Örebrom. Chorvátsko reprezentoval na deviatich šampionátoch nižšej kategórie.

Za zmienku ešte stoja obranca Mike Dalhuisen, momentálne hráč HK Poprad. Holanďan sa ešte môže svojimi výkonmi prepracovať do lepšej ligy, ako je tá slovenská. To isté platí o litovskom obrancovi Nerijusovi Ališauskasovi, čerstvej posile Slovana Bratislava. Ten sa síce po troch sezónach v KHL chystá nastúpiť na Slovensku, ale aj u neho je potenciál ísť ešte vyššie. Čo to v európskom hokeji stále môže ukázať Estónec Siim Liivik. Ten väčšinu kariéry strávil v najvyššej fínskej lige, posledné dva roky hral v EBEL za Klagenfurt

Teraz najčítanejšie

Rudolf Šerý

Okrem iného redaktor pre hkpoprad.sk :::::::::: #fact-checking