Denník N

Žigova vyžratá špajza a Sulíkov poker face

Poslanci Žiga a Pellegrini by radi vedeli, prečo si Sulík neuplatnil predkupné právo na 49% podiel vo VSE. Nuž, odpoveď je jednoduchá. Lebo špajza po nich nielenže ostala vyžratá, ale ešte aj plná dier.

Je jasné, že obaja politici potrebujú zvýrazniť svoju novú stranu. Je však paradoxné, že na to nielenže používajú tie isté maniere ako ich učiteľ Fico, od ktorého sa chcú odstrihnúť, ale ešte to robia cez poukazovanie na vlastné zlyhania. Slovensko si skrátka nemohlo uplatniť predkupné právo, pretože peniaze na to potrebné strana SMER použila na predvolebnú korupciu vo forme „sociálnych balíčkov“. Skrátka, keď niekomu neostane ani len na MHD, ťažko si bude kupovať mercedes.

Napriek tomu možnosť uplatniť si predkupné právo bola posudzovaná na ministerstve hospodárstva aj ministerstve financií a niekoľkokrát prerokovaná na koaličnej rade. Ministerstvo požiadalo RWE o odtajnenie sumy, aby sa tak ukončila situácia, kedy poslanec Žiga túto čiastku ako bývalý minister veľmi dobre pozná, vie že na jej vyplatenie zanechal akurát tak dieru z koláča, no súčasne môže štekať, keďže rovnako dobre vie, že je súčasťou obchodného tajomstva.

Dovtedy je treba uviesť na pravú mieru aspoň druhý variant, ktorý sme ako štát mali. Tou bolo nechať uplynúť 30 dňovú lehotu na uplatnenie si predkupného práva a ostať na nule. Tak ako to v roku 2013 urobil Fico v prípade SSE. Respektíve ten to dotiahol do úplnej „dokonalosti“. Výsledkom jeho „rokovaní“ bolo zoštátnenie SPP, ktoré od vtedy každoročne tvorí stratu. Táto bola len v minulom roku cez 100 miliónov eur a na chýbajúcu dividendu sme sa tak museli poskladať my všetci v podobe daní.

Ako sa ale hovorí – keď dvaja robia to isté, nemusí to byť vždy to isté. Preto sa minister Sulík rozhodol zabojovať. Na konci viac ako trojmesačných rokovaní a tvrdého vyjednávania získal viac ako 1 miliardu eur, ktorú sa E.ON zaviazal preinvestovať na Slovensku v priebehu najbližších 5 rokov a ďalších 500 miliónov eur na realizáciu projektov dotovaných zo strany EÚ na budovanie inteligentných sietí a uskladňovanie energie. Okrem toho trojročnú opciu na kúpu elektrárne v Malženiciach, ako aj priamy vplyv na jej prevádzkovanie pri podpore bezpečnosti a stability slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy. Vytváranie kapacity na pripájanie nových obnoviteľných zdrojov energie, podpora digitalizácie, elektromobility, či zachovanie zamestnanosti sú taktiež súčasťou memoranda. Zahrnutá je aj efektívnejšia dividendová politika, či posilnenie akcionárskych práv štátu v ZSE a samozrejme čerešnička na torte, 35,2 milióna eur. Napríklad na zníženie koncových cien energií.

Poslanec Žiga tiež hovorí o tom, že on si predkupné právo uplatniť chcel. Žiaľ, na ministerstve o tom neostala ani zmienka. Rovnako ako ani po peniazoch, ktoré by sa na to dali použiť. Možno to však stihli skartovať spolu s ďalšími kauzami, ktoré nám teraz vyliezajú ako kostlivci zo skrine a na ich upratanie bude štát potrebovať ďalšie stámilióny. Či už sú to nedostavané Mochovce, politicky zmanipulované regulované tarify v cenách elektriny, alebo Ficom zabudnutá horná Nitra.

Poker sa dá hrať iba s takými kartami, aké sú rozdané. Veľmi ma mrzí, že Žiga, Fico ani Pellegrini neboli v minulosti schopní získať lepšie, či dokonca zahadzovali esá. Jedinou možnosťou tak ostal poker face Richarda Sulíka a ten bol zahraný dokonale. Podiel štátu vo VSE ostal nezmenený, zachované ostalo aj predkupné právo. Budeme mať investície, lepšiu dividendovú politiku, ľahšie a lacnejšie balansovanú prenosovú sústavu a peniaze na drevo. A čo teda rieši starý a nový Smer? Vlastné zlyhania počas svojich vlád. Nech sa páči!

Teraz najčítanejšie

Karol Galek

Od roku 2004 sa venujem energetike a všetkému, čo s energiami, ich výrobou, distribúciou, spotrebou, či úsporami súvisí. Po parlamentných voľbách v marci 2020 som prijal ponuku Richarda Sulíka stať sa jeho štátnym tajomníkom na Ministerstve hospodárstva SR. Podľa hesla - za menej politiky v energetike - sa snažím dosiahnuť nízke a spravodlivé ceny energií pre všetkých.