Denník N

Saudská Arábia zaznamenala v druhom štvrťroku deficit 29 miliárd dolárov, kvôli poklesu príjmov z ropy

Aj keď sa Saudi snažia reformovať vlastnú ekonomiku a urobiť ju menej závislou na rope, hospodárenie Saudskej Arábie bude v ďalších mesiacoch vyslovene závisieť na vývoji cien a dopytu po čiernom zlate. Oba parametre zatiaľ opatrne rastú, tempo zotavovania globálnej ekonomiky však zostáva pomalé.

Ministerstvo Financií Saudskej Arábie uviedlo, že krajina zaznamenala v druhom štvrťroku tohto roku deficit 109,2 miliárd riyálov (29,12 miliárd dolárov), kvôli nízkym cenám čierneho zlata. Výnosy z ropy v druhom štvrťroku klesli medziročne o 45% na 25,5 miliardy dolárov. Celkové príjmy klesli o 49% na takmer 36 miliárd dolárov. Celkové výdavky v druhom štvrťroku poklesli medziročne o 17% na približne 65 miliárd dolárov, ale v porovnaní s 1. štvrťrokom sa zvýšili o 7,5%.

„Na zníženie deficitu je nevyhnutný pokles výdavkov,“ uviedla Monica Malik, hlavná ekonómka komerčnej banky v Abu Dhabi. „Proaktívne stanovisko vlády sa už odrazilo v úsporných opatreniach ohlásených v apríli. To však tlmí výhľad na oživenie,“ uviedla. V tomto roku, ktorý čelil hlbokej recesii, Rijád zaviedol kroky, ako je odstránenie príspevku na bývanie pre štátnych zamestnancov a strojnásobenie dane z pridanej hodnoty na 15%, aby sa posilnili príjmy štátu.

Podľa odhadov MMF by ekonomika mohla tento rok klesnúť na 6,8%. Saudská Arábia v prvých troch mesiacoch roku 2020 zaznamenala deficit 9 miliárd dolárov tento rok na medzinárodných trhoch doteraz získala 12 miliárd dolárov a na domácom trhu si požičala 41,1 miliárd riyálov (10,96 miliárd dolárov). Okrem pôžičiek vláda použila v 2. štvrťroku na financovanie deficitu aj štátne rezervy vo výške približne 13 miliárd dolárov. To je z veľkej časti v rámci limitu čerpania 32 miliárd dolárov, na ktorý sa tento rok zameriava vláda.

Od marca do apríla však kráľovstvo využívalo zahraničné rezervy vo výške 40 miliárd dolárov na podporu zahraničných investícií svojho štátneho fondu a verejného investičného fondu.

Teraz najčítanejšie

CFD World_M. Kristoff

Martin Krištoff

Viac ako dva roky som pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. a následne som pracoval ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.