Denník N

Andrej Kiska dnes pochoval svoju stranu

Andrej Kiska sa po mesiacoch v Poprade ozval, určil svojho nástupcu na mieste predsedu a dnes to voľby potvrdili. Zakladateľ svoju stranu pochoval.

Bývalý prezident končí v politike. Dnes sa poslednýkrát zúčastnil politickej diskusie a to na sneme svojej strany. Andrejovi Kiskovi môžeme za mnoho ďakovať, môžeme mu aj viacero veci vyčítať. Svoju politickú kariéru, ale zakončil zle.

Chyby v kampani, kompromitujúce videá a chabý výsledok strany Za ľudí v parlamente. Andrej Kiska sa po voľbách stiahol a do parlamentu nenastúpil zrejme aj kvôli fatálnej prehre. Paradoxom je, že práve jeho stiahnutie z politiky mohlo byť pre toto politické zoskupenie výhrou. V strane to naštartovalo diskusiu o nástupcovi a páčiť sa to začalo aj verejnosti. Zrazu to nemusela byť strana Andreja Kisku, mohla to byť strana pre mestských stredo-pravých liberálnych voličov, ktorí dlhodobo hľadajú svojich reprezentantov.

Budú hľadať ďalej. Andrej Kiska totiž podporil vo voľbe predsedu strany Veroniku Remišovú a bolo rozhodnuté. Ukázalo sa, že zakladateľ má stále (pochopiteľne) veľký vplyv na svojich straníkov. Mohla byť z toho pekná demokratická „bitka“ o kreslo predsedu, no namiesto to bolo fiasko.

Ak by Andrej Kiska nechal všetko na delegátov a tí by aj tak zvolili Veroniku Remišovú, tak by to bola aspoň vina na delegátoch. Za ľudí sa do parlamentu pod novým vedením do parlamentu nedostane. Prispel k tomu svojim silným hlasom bohužiaľ prvý poriadny prezident v slovenskej histórií. Andrej Kiska sa stal hrobárom vlastnej strany.

Dovidenia pán prezident, aspoň ste doniesli do parlamentu na jedno volebné obdobie pár schopných poslancov.

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista a vyslúžil som si prezývku "antifašista", pretože za vyjadrovanie k strane ĽSNS som sa dostal do konfliktu, po ktorom som musel podať trestné oznámenie na jedného zo sympatizantov tejto strany. Založil som združenie s názvom Belianska kaviareň, ktoré organizuje na Spiši rôzne zaujímavé podujatia hlavne na politické témy.