Denník N

Kiskova politická kariéra sa udiala len vďaka súhrnu náhod

Politická kariéra Andreja Kisku mohla skončiť už v roku 2014. Stačilo 3% hlasov a o bývalom prezidentovi by sme nepočuli, nepočuli by sme ani o tom, ako nedávno pochoval svoj politický projekt.

Andrej Kiska sa tu objavil len tak náhodou. Je otázne, čo ho motivovalo kandidovať na prezidenta, či osobná ambícia, alebo nejaká zodpovednosť voči svojej krajine. Stalo sa. Úspešný podnikateľ vstúpil do politiky a stál voči Róbertovi Ficovi. Človekovi, ktorého bolo nutné poraziť a tak dostal Andrej Kiska kopec hlasov z liberálnych, konzervatívnych a kadejakých iných táborov len kvôli tomu. Skoro mu to v prvom kole nestačilo, keďže budúci „gazda“ pravice zvládol absolútne skvelo všetky politické diskusie. Nechýbalo veľa. V druhom kole to už bolo ale len Kiska verzus Fico. Voľba bola jasná. Andrej Kiska sa stal prezidentom, tak trochu náhodou.

Bol ale dobrým prezidentom, teda určite lepším ako jeho predchodcovia. Stál na správnej strane a vždy sa snažil robiť opozíciu vláde Smeru, čo Róbert Fico viackrát bral ťažko. Mohol byť prezidentom aj druhýkrát, rozhodol sa však nekandidovať.

Niečo sa však zmenilo, Andrej Kiska sa rozhodol z prezidentského palácu ísť do parlamentnej politiky. Mohol byť aj premiérom. Vďaka viacmenej dobrému výkonu v predošlej funkcii mal stále veľkú podporu verejnosti. Teraz sa však dostal do súboja s viacerými ostrieľanými politikmi. Nespojil sa s PS-Spolu, nechal sa nachytať na videách a absolútne nezvládol politické duely. Zrazu to nebolo on verzus Fico a prejavilo sa to na volebnom výsledku. Bývalý prezident získal so svojou stranou 5,7% a ani nenastúpil do parlamentu. Kvôli zdraviu, či kvôli tomu, že by to nevyzeralo práve najlepšie, ak by prezident sedel v poslaneckej lavici. Opäť je to otázka, na ktorú nevieme odpoveď, no obidve východíska môžeme rešpektovať.

Andrej Kiska sa rozhodol politiku opustiť, no s týmto odchodom urobil ešte poslednú politickú chybu. Za svojho nástupcu určil Veroniku Remišovú a absolútne skazil demokratickú bitku o kreslo predsedu strany. Jeho dieťa v parlamente zahynie a tým skončí náhodný odkaz podnikateľa a filantropa v politike.

Andrej Kiska urobil pre Slovensko veľa. Založil skvelú dobročinnú organizáciu, porazil Fica a udržal ho v parlamente, keď chcel utiecť na Ústavný súd. Zároveň dotiahol do parlamentu pár schopných ľudí. Neukázal sa však ako dobrý politik a viaceré veci sa mu udiali len tak náhodou.

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista a vyslúžil som si prezývku "antifašista", pretože za vyjadrovanie k strane ĽSNS som sa dostal do konfliktu, po ktorom som musel podať trestné oznámenie na jedného zo sympatizantov tejto strany. Založil som združenie s názvom Belianska kaviareň, ktoré organizuje na Spiši rôzne zaujímavé podujatia hlavne na politické témy.