Denník N

MUSICBOX 2020: Hudba, ktorú milujem | 33. týždeň – Novinky

Dnes sa pozrieme na tri nové albumy. Napríklad taký Deep Purple. Aj vy si kladiete otázku, či majú páni zo skupiny, ktorá vznikla v roku 1968, niečo povedať aj v tomto roku, resp. tisícročí? Pekné počúvanie, priatelia!

DEEP PURPLE: Whoosh! (2020)

Vynikajúci, zrelý a sebaistý album. Z pôvodných párplov z roku 1968 tu hrá len bubeník Ian Paice, ostatní členovia pribudli postupne, posledný pribudol klávesák Don Airey. V Deep Purple ďalej hrajú  Ian Gillan (spev), Roger Glover (basová gitara) a Steve Morse (gitara).

Napriek tomu, že ide o 21 album skupiny, po jeho vypočutí uznáte, že je fakt dobré. Charakteristický zvuk, ktorý dokážete identifikovať okamžite po prvých tónoch, skvelá súhra gitary s klávesami, ktorá robí perfektný základ pre stále skvelý hlas Iana Gillana. Výborne. Skupina môjho detstva ma bude zrejme sprevádzať aj na mojej ceste do starobinca.

ABSOLVA: Side by Side (2020)

Piate štúdiové album britskej hard-rockovej (metalovej?) kapely Absolva prináša energetické melódie, so skvelo zahranými gitarami. Vokálom nechýba štipka rockovej drsnosti, no priestor si našli aj pôsobivé vokály.

Platňa obsahuje desať originálnych skladieb a dva bonusy (Iron MaidenBlack Sabbath). Nahrávka vzbudila zaslúženú pozornosť a celkom určite sa bude páčiť aj vám.

NORMAN BROWN: Heart to Heart (2020)

Novinka od Normana Browna vyšla 7. augusta, v rovnaký deň ako album od Deep Purple. Ide, samozrejme o odlišný hudobný žáner (smooth jazz vs hard rock), ale rozhodne si aj táto nahrávka zaslúži vašu pozornosť.

Čakajú tu na vás mix R&B s malou porciou funku, výborné vokály a perfektné interpretácie starších skladieb. Je to 12. album umelca, ktorý si pozval na realizáciu tohto projektu pár svojich priateľov. Tí sú určite len zhodou okolností skvelými muzikantkami:  Peter White, Jeff Lorber či Paul Brown. Takáto zostava rozhodne nemôže vyprodukovať nič iné, len perfektnú muziku, ktorá sa dobre počúva osamote, ale oveľa lepšie vo dvojici. Vyskúšajte.

 

 

 

Richard Pliešovský

Po tejto zemi sa pohybujem už päťdesiat rokov. Umenie mi pomáha vidieť svet krajším. Mojou vášňou sú knihy a hudba.