Denník N

Slovensko dostane miliardy na reformy. Vieme ich využiť?

21. júla sme sa dozvedeli veľmi dobrú správu. Európska komisia sa v reakcií na pokles hospodárstva spôsobeného marcovým, takmer úplným znehybnením firiem odhodlala naliať do ekonomiky nových 750 miliárd eur, aby zabránila hlbokému poklesu hospodárstva. Slovensko má šancu z týchto zdrojov behom najbližších 7 rokov získať 40 miliárd eur na reformné projekty, ktoré zvýšia našu celkovú efektivitu.

Tá zlá správa je, že dnes takmer nikto nevie, ako s týmito obrovskými prostriedkami úspešne a efektívne naložiť. Takmer nikto nevie, ktoré projekty by priniesli žiadaný multiplikačný efekt a do akých projektov sa pustiť.

Má to byť infraštruktúra, školy, nemocnice, diaľnice, zbúranie dymiacich komínov? Čo zvýši výkonnosť hospodárstva a najmä našu vonkajšiu konkurencieschopnosť? Mali by to byť investície do 3D tlače, vesmírnych technológií, nanotechnológií, internetu vecí, priemyslu 4.0?

Vzhľadom na našu zraniteľnosť, prílišné zameranie sa na automobilový priemysel /a nízke mzdy v porovnaní so západnými štátmi/, potrebujeme na Slovensku rozvinúť technológie, ktoré majú iný hospodársky cyklus, aby v čase poklesu záujmu o automobily ťahal ekonomiku nový konkurencieschopný priemysel, produkujúci tovary, o ktoré je vo svete záujem. Ideálne niečo veľmi žiadané, niečo v čom sme výnimoční, jedineční, čo okrem nás nedokáže vyrábať nikto iný.

Pri takýchto úvahách mi často prichádza na myseľ fenomén Elona Muska. Jeho vesmírna firma SpaceX, k nej najrýchlejšie rastúca a dnes už najhodnotnejšia automobilka na svete Tesla, solárne panely a batériové úložiská energie. Jeho ďalšia firma The Boring Company úspešne hĺbi tunely pod Las Vegas. Kde sa také firmy objavili? A predovšetkým, dá sa ich úspech zopakovať na Slovensku?

Poďme sa na to pozrieť hlbšie na príklade Muskovej firmy SpaceX.

SpaceX nie je jediná súkromná firma, ktorá začala stavať rakety. Súkromná iniciatíva firiem stavať vesmírne rakety sa najprv mnohým zdala nepredstaviteľná, no už po prvých úspechoch americký Úrad pre letectvo a vesmír NASA prezieravo zadal súkromným firmám zákazky na vynesenie nákladov a nedávno aj  astronautov na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Vyhlásil súťaž Commercial Resupply Services a jej výsledkom bolo, že súbežne dve súkromné spoločnosti začali prvý krát v histórií samostatne zásobovať vesmírnu stanicu bez toho, aby sa NASA musela zapodievať dopodrobna všetkými činnosťami. Dá sa povedať, že vďaka tomu zúčastneným súkromným spoločnostiam narástli krídla a dnes pokukujú po oveľa náročnejších projektoch smerom k Mesiacu či Marsu a vládna NASA ich v tom naďalej podporuje.

Dá sa dosiahnúť úspešný fenomén Elona Muska vo vnútorných podmienkach na Slovensku?

Živo si spomínam na nedávny príbeh. Pred niekoľkými rokmi sme dali dohromady skupinu ľudí, ktorí sa dovtedy navzájom nepoznali, ale ktorí mali veľkú chuť niečo dokázať. Od študentov po všetky vekové kategórie. Boli sme dole, ale chceli sme lietať a to ďaleko za hranicami toho, čo mnohí vtedy považovali za nemožné. Rozhodli sme sa poslať sondu do stratosféry, do výšky 42 000 metrov, 4 krát vyššie ako lietajú bežné dopravné lietadlá. Do extrémneho prostredia, kde je veľmi riedky vzduch a teplota klesá od -45 do -75 °C.
Áno, bolo o tom popísaných veľa kníh a rozhodne by sme neboli na svete prví, čo vypustili sondu do stratosféry, ale je veľký rozdiel, keď o niečom len čítate v knihách, alebo postavíte a vypustíte niečo, čoho sa môžete predtým dotknúť aj vlastnými rukami. A zažili sme pri tom úžasné dobrodružstvá, odfotili a videli sme aké nízke sú z takej výšky Vysoké Tatry.

Skupinka ľudí sa rozrástla a z menších vecí sa rodia väčšie. Po malých krúžkoch prichádzajú malé firmy, pri malých firmách vzniknú väčšie. Tam je základ prosperity z inteligentnej práce nielen zlatých ručičiek, ale najmä zlatých mozgov našich slovenských ľudí. Je to príklad násobného zhodnotenia investícií.

Postaviť zariadenie, ktoré je schopné pracovať v extrémnom prostredí. Je jedno, či sú to veľké výšky alebo veľké hĺbky, či je tam vákuum alebo pretlak stoviek atmosfér a či je to giganticky veľké alebo tak malé, že sa k tomu musíte ponoriť do nanopriestoru.
Prečítať si o niečom knižku alebo skriptá a odpovedať na to pri skúške nestačí. Potrebujeme ľudí, ktorí to vedia postaviť, tak aby to bolo funkčné, ale funkčné nielen vo vnútri v laboratóriu pri izbovej teplote a kvetinkových podmienkach, ale najmä vonku v extrémnom prostredí. Pri hlbokých teplotách okolo absolútnej nuly, aj na povrchu rozžhavenej sopky.

Ľudia, ktorí toto dokážu postaviť, dokážu vybudovať moderný slovenský a svetovo konkurencieschopný priemysel na pevných základoch.
Podporiť vytváranie krúžkov, kde môžu ľudia slobodne snívať, skúšať a tvoriť, zlyhávať a nachádzať nové, lepšie riešenia je jedným z najlepších možných využití poskytnutých peňazí. Od centier voľného času po univerzity. Úlohou vzdelávania a podpory priemyslu budúcnosti je zaistiť im dobré materiálne vybavenie s dostupnými súčiastkami.

Potom okolo takých kondenzačných jadier začnú vyrastať silné konkurencieschopné firmy. Nie je to jediná oblasť kam je potrebné vložiť slovenské európske prostriedky, ale nesporne jedna z najefektívnejších.

Toto je spôsob, ako u nás vytvoriť firmy a najmä získať ľudí s Muskovou DNA, ktorí nielenže chcú niečo dokázať, ale chcú aj, aby svet okolo nás bol krajší.

Teraz najčítanejšie