Denník N

Na Slovensku je zakázané kritizovať

Keď skritizujete Rusko, ste za Ameriku, keď ste proti kotlebovcom, tak ste slniečkár, keď skritizujete Matoviča, chcete návrat Fica. Vitajte na Slovensku, v krajine, kde nemôžete kritizovať.

V tomto blogu budem hovoriť o osobných skúsenostiach. Verejnosť ma spoznala zhruba v roku 2017, kedy som sa postavil jednému sympatizantovi strany ĽSNS. Bol o tom článok a vypočul som si aj kopec hejtu. Bol som slniečkár, ultra-web fighter (super nie?), štbák, udavač spolu s Benčíkom (to mi tiež lichotilo) a kopec ďalších vecí, ktoré radi používajú moji priatelia dodnes. Bolo to však všetko zo strany voličov a sympatizantov strany ĽSNS, od ktorých veľa neočakávate.

Postupne som sa snažil písať aj o iných veciach a keďže bol pri vláde Smer, tak si to odniesli práve oni, veď bolo čo kritizovať. Samozrejme to neostalo bez povšimnutia horlivých facebookových komentátorov a vypočul som si opäť krásne veci. „A čo tu chceš radšej toho blázna Matoviča?“. Nechcel som ho, ale Fico rád toto rozprával tiež, tak si ľudia povedali, že ho zvolíme. Škoda. Nevadí.

Smeráci na čas padli do zabudnutia, našťastie, no premiér Igor Matovič už stihol urobiť veľa pekných prešľapov a tak bolo opäť čo kritizovať. Odozva? Áno, úplne taká istá ako vždy. „Ty tu chceš naspäť Fica radšej?“, po novom som sa dokonca dozvedel, že som podporovateľ Petra Pellegriniho. Neviem, ak by si prečítali moje vyjadrenia k jeho ľuďom, tak by ma asi do strany nevzali. Dozvedel som sa to po tom, čo som kritizoval Andreja Kisku. Všade pritom tvrdím, že ak som niekomu dal hlas, tak ho mám hlavne ja právo kritizovať. Očividne nie.

Slovenský národ sa nerád mýli, nerád si priznáva chybu a nerád počúva kritiku. Preto sme odpísaní na spasiteľov ako Mečiar, Fico, či Matovič, či Pellegrini, ktorí prídu urobiť po tej predošlej garnitúre poriadok a držia sa na svojich miestach dovtedy, kým sú ich kroky už neudržateľné. Kým sa to nezmení, budem ja neprijateľný pre všetkých, neprijateľní budú na určitú dobu aj novinári, ktorí si robia svoju prácu a píšu o prešľapoch vládnych predstaviteľov. Spodina sme vlastne my, my ktorí kritizujeme, lebo chceme slušnú a normálnu vládu.

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista a vyslúžil som si prezývku "antifašista", pretože za vyjadrovanie k strane ĽSNS som sa dostal do konfliktu, po ktorom som musel podať trestné oznámenie na jedného zo sympatizantov tejto strany. Založil som združenie s názvom Belianska kaviareň, ktoré organizuje na Spiši rôzne zaujímavé podujatia hlavne na politické témy.