Denník N

Úprimnosť vadí?

Dnes je štandardom pre zamestnancov hľadajúcich prácu mať profil na internete. Svojho času mi vyvolávali agentúry ponúkajúce projekty. Keď som sa po čase rozhodol upraviť profil tak, aby hovoril pravdu, zrazu mi prestali volať. A to som tam len napísal, že občas mám problémy s motiváciou a nehľadám projekty, kde chcú samých guruov, ninjov a supermanov. Podobne to bolo aj so zoznamkou. Občas mi niekto napísal na môj profil, ale odkedy som tam napísal, že nemám auto ani veľa peňazí, už ma nikto nekontaktuje. V osobnom živote je to ešte ťažšie. V mladosti som mal dobrého kamaráta Eda, ktorý sa rozhodol, že bude týždeň všetkým okolo seba hovoriť len pravdu. Po pár dňoch mi vravel, že sa úplne so všetkými rozhádal.

Mám taký vysnívaný svet. Jednou z mojich predstáv je, že by sme si všetci na svete dokázali čítať myšlienky a neexistoval by spôsob, ako tomu čítaniu zabrániť. Iste, svet by na chvíľu upadol do chaosu, politici by nevychádzali z domovov, manželské páry by sa rozvádzali, súdy by prestali mať význam, lebo priznanie by nebolo treba. Ale po chvíli by sme si zvykli, že každý má svoje svetlé i temné myšlienky. Podľa mňa by sme sa stali oveľa chápavejšími. Učiteľka v škole by videla v momente, s čím sa jej žiaci trápia, či rozumejú alebo nerozumejú problematike. Mamička doma by mohla utíšiť plačúce dieťa, lebo by poznala skutočný dôvod jeho plaču. Muž po návrate z práce domov by mohol lepšie porozumieť svojej žene, okamžite by pocítil, či je jeho partnerka frustrovaná a myšlienkovo by sa spolu porozprávali. Prípadne by možno aj častejšie navaril večeru či spravil masáž chrbta a nôh.

Tak ako všetky prevratné myšlienky, aj táto asi vzbudzuje viac strachu ako radosti. Podobné obavy vzbudzujú podobne veľké myšlienky. Teleport, ktorý by umožňoval bývanie v lacných oblastiach a chodiť do práce kdekoľvek, by zároveň zvýšil pravdepodobnosť častých návštev svokry:) Vynález nesmrteľnosti si hneď nájde svojich odporcov, ako by sa planéta preľudnila a že by sme to aj tak vlastne nechceli. Je to tak, že naša myseľ je zvyknutá skôr hľadať vo všetkom problémy ako riešenia?

Teraz najčítanejšie

Radovan Grznárik

Kto som? Som mixom vlastných životných skúseností, ktoré ma naučili, čo je v živote dôležité. Snažím sa neškatuľkovať ľudí, a preto mám medzi svojimi najbližšími priateľmi osobnosti, ktoré by iní nazvali problémovými. To, že človek má diagnostikovanú schizofréniu alebo psychopatiu, ešte nerobí z neho zlého človeka a so správnym prístupom môže byť užitočnejší pre spoločnosť ako my ostatní. Moja top životná priorita je využiť čas, ktorý tu máme, a preto sa snažím používať rôzne metódy, ktoré vedú k vedomému plánovaniu času, aj keď nie vždy mi to ide, ale dôležité je vytrvať.