Denník N

„Poručíme větru, dešti!“ (teda všetkému okrem komárov)

Situácia s komármi by mohla byť prípadovou štúdiou, ako aktuálny hipstermanažment hlavného mesta nezvláda základné úlohy

Bratislavčanky a Bratislavčania (aby som použil politicky korektný, progresívny slovník súčasného vedenia hlavného mesta) majú problém. Už druhý rok ich trápi hmyz. Teda presne komáre…resp. „komárky a komáre“!

Sme tam, kde sme boli v sezóne 2019, akurát komárov je ešte predsa len trochu viac… Minulý rok, keď vrcholilo bzučanie, štípanie a  nervozita, odkázal splnomocnenec primátora Andrej Kovarík arogantným tónom cez svoj FB status, že „striekať sa nebude, nech si ľudia kúpia sieťky“ (slušnosť a takt sa zjavne na magistráte stáva buržoáznym prežitkom, jemné finesy nesmú brániť v ceste pokroku!). Tých ľudí, ktorí žijú v oblastiach so zvýšeným výskytom komárov vysmial z „hystérie“. A poukázal na absenciu „zdravého sedliackeho rozumu“.

Následne v televíznej relácií TA3, kde pán Kovarík diskutoval o problematike postrekov okrem iného uviedol, že „postreky budú mať na ľudí skôr len placebo efekt, že sa niečo robí“ (Možno by pán Kovarík mohol stráviť jednu noc pod holým nebom napr. v Devínskej Novej Vsi, aby precítil, aká je situácia bez „placebo efektu“)

Sezóna 2020 zastihla opäť mesto nepripravené, resp. odhodlané nevyužívať „chémiu“. (Zem a Vek by možno mohol napísať oslavný príspevok na tento záväzok). Namiesto toho sa rozhodlo pre aplikáciu bájnej biologickej zmesi, ktorá je bez využitia leteckého postreku (tak ako v Rakúsku) absolútne neúčinná…Skoro by sme mohli zlomyseľne dodať, že ide o placebo efekt…

Hlavný argument proti „chemickým postrekom“ je ten, že údajne okrem komárov škodia životnému prostrediu a zdraviu ľudí. Tento chabý, naivný a nepoctivý argument už vyvrátil Úrad verejného zdravotníctva. Mimochodom, ide o podobné tvrdenie, ako keby niekto tvrdil, že Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS), „pchá“ do našej vody chémiu, keď bežne chlóruje vodu, a voda je predsa bojový plyn! Skoro by sme mohli zlomyseľne dodať, že strašenie „chémiou“ je hystéria…

Navyše, pokiaľ si každý obyvateľ (a obyvateľka) Bratislavy kúpi kvôli kalamite spray proti komárom, bude výraznú dávku „chémie“ aplikovať aj tak, každý deň, po zvyšok sezóny.

Komáre si však nenechali povedať! Napriek statusom pána primátora a miestoprísažným vyhláseniam jeho fanúšikov, že biologický postrek je vynikajúci, žiadna kalamita nenastala a žiadne štípance necítia, tento otravný hmyz naďalej znepríjemňujú život celej Bratislave. PR oddelenie magistrátu tak začalo riešiť krízovú komunikáciu a vydalo tlačovú správu! Ak má byť jej posolstvo, obsah i forma oficiálnou politikou vedenia mesta, tak potom máme problém nielen s komármi…Čo teda hlavné mesto ústami svojho tlačového odboru vlastne tvrdí?

Citujem:

  1. „Aby bol biologický postrek účinný, je potrebné systematicky monitorovať liahniská a aplikovať ho vtedy, keď sú komáre v štádiu larvy. To presne naši odborníci robia a za posledný mesiac sme tak vykonali 83 monitoringov rizikových lokalít.“                                                                                                                                                                               Bravó! Najúčinnejšou formou boja proti komárom je monitoring…Obyvatelia mesta tiež vykonávajú „monitoring“ každý deň, keď sa na vlastnej koži presviedčajú, že čelíme najväčšej kalamite komárov za posledné roky, to všetko na vrub či už nepripravenosti, alebo „zelenému“ zákalu vedenia mesta. Iste monitoring je potrebný ale VČAS, v auguste monitorujeme len samotné napredovanie kalamity…
  1. „V posledných týždňoch sa opakovala situácia z júla, keď prívalové zrážky spojené s vysokými teplotami vytvorili ideálne podmienky pre komáre v lesoch. (..) A práve tento problém, premnoženie druhov komárov liahnucich sa v stromoch a lesoch spôsobuje, že znepríjemňujú život aj na miestach, kde to nebývalo obvyklé.“ Aha, takže za to môže nielenže neefektívny biologický postrek, ale aj prívalové zrážky a vysoké teploty! Kto to kedy videl, aby v lete došlo k prívalovým zrážkam a vysokým teplotám? Neskúsi pán primátor napísať nejaký kritický status, nech nie sú také horúčavy a toľko neprší? (staré dobré pokrokové, dnes „progresívne“ „Poručíme větru, dešti!“)
  2. „Mestské časti môžu o povolenie v prípadoch vyššieho stupňa ochrany o chemický postrek požiadať príslušné úrady sami a Mesto Bratislava im nebude prekážkou.“                                                                                                                Tak už tomu vôbec nerozumiem…Mesto rezignovalo na svoju hlavnú úlohu, ochranu obyvateľstva, v tomto prípade pred kalamitou hmyzu. Na tieto úlohy má vyčlenené peniaze z daní nás všetkých, byvateľov Bratislavy. Tie vynaložilo na biologický postrek ktorý vôbec nepomohol a teraz sa tvári, že to je vec mestských častí a odrazu mu nevadí, že využijú „chémiu“…
  1. Aktuálna vlna komárov má životnosť približne tri týždne, tie biologicky už nevieme vyhubiť. Ale tak ako doteraz, naďalej monitorujeme liahniská a budeme aplikovať biologický postrek, keď sa vyskytnú ďalšie aktívne liahniská. Biologický postrek už teraz pomohol k tomu, že komárov nie je ešte výrazne viac.“                                                          TO VÁŽNE? Môže byť vôbec komárov viac? Práve tento odsek ma vyprovokoval k napísaniu blogu, lebo doslova vytvára paralelnú realitu a vlastne konštatuje, že aktuálny „hipstermanažment“ je úspech…

Nepochybujem, že primátor dostal od ľudí silný mandát a nepatrím k jeho apriori kritikom. Neviem sa však rozpamätať, kde v pláne B hovoril o každoročnej sezónnom navýšení ekosystému komárov pod rúškom veľmi pochybných „pseudoochranárskych“ argumentov…

Výhovorky, vypravdovávanie a siahodlhé statusy sa stávajú stále častejším nástrojom komunikácie primátora a vedenia mesta. Možno by pre zmenu raz stačilo priznať, že magistrát a jeho „hipstermanažment“ aktuálnu situáciu s komármi nezvládol, „poučiť sa z krízového vývoja“ (aby som opäť použil „pokrokový“ žargón) a pripraviť sa včas dostatočne a s rozumom na sezónu 2021.

 

Teraz najčítanejšie