Denník N

COVID19 a pandémia ľudskej hlúposti a arogancie

Zatiaľ čo zdravotníci pracujú na pokraji svojich možností a nakazených a chorých pribúda takmer všade v Európe, paralelne sa nám tu v spoločnosti ,,rozmohl takový nešvar“ – polemika o existencii koronavírusu a potrebe dodržiavať nejaké opatrenia.

Posledné týždne sa u nás začali množiť nielen hádky, ale aj fyzické útoky občanov, ktorí boli upozornení tými viac uvedomelými na povinnosť nosiť rúška v uzavretých priestoroch (možno vidiac svoje vzory v poslancoch ĽSNS). Diskusie na sociálnych sieťach sú plné konšpirácií, pseudofaktov a balastov, na míle vzdialené od reality a vedeckých faktov. Boj s pandémiou ochorenia COVID19 dostal nový rozmer v podobe boja proti konšpiráciam, dezinformáciam a v konečnom dôsledku proti ľudskej hlúposti.

Máme nekompromisné, vedecky overené dôkazy, že nosenie rúšok (resp. prekrytie dýchacích ciest) značne znižuje riziko prenosu koronavírusu, že zachraňuje ľudské životy, že znižuje ekonomické dopady pandémie. Áno, obyčajné nosenie rúšok. Nikto tu od ľudí nepožaduje, aby nosili fialové klobúky keď kýchajú alebo aby si dali na čelo vytetovať “som možno chorý“. Tento problém naberá na absurdite, a úprimne hlavne na ohromnej arogancii a sebeckosti vtedy, keď si uvedomíme, že každý človek môže byť bezpríznakový prenášač a že to vlastne robíme na ochranu druhých ľudí.

Sloboda a právo na vlastné rozhodnutie, akékoľvek neinformované a hlúpe by to rozhodnutie malo byť, je tu, a samozrejme stále bolo a bude. Lenže aj v tomto prípade existuje hranica, a tou je ohrozenie iných, uvedomelých a nevinných ľúdí. V príklade – keď si chce niekto podpáliť dom, lebo neverí v silu ohňa – nech sa páči. Ale len v prípade, že má tento dom na samotke pri lese a neohrozí tým nikoho iného (len potom nemôže chcieť od poisťovne preplatiť škodu). V prípade že takýto človek býva pod jednou strechou s uvedomelými ľudmi, resp. v bytovom dome, takéto správanie ohrozujúce život a zdravie iných ľudí nemôžeme pripustiť.

Niektorí ľudia majú možno len tú smolu, že sa im do rúk dostala práve tá konšpirácia a pseudoveda, na ktorej si založili svoje vnímanie pandémie. Práve pre to by šírenie hoaxov a konšpirácií malo byť tvrdo a exemplárne potrestané, pretože v tomto prípade tu už nejde o hlúposti typu “zem je plochá“. Na konšpirácie o neškodnosti koronavírusu sa umiera (ako sme už bohužiaľ videli všade svete). Taktiež sa takáto hlúposť nedá vziať späť, ako sa o to pokúšalo pár ľudí na svojich smrteľných posteliach cez live-videá – vtedy je už neskoro ľutovať svoju ľahkovážnosť.

Tento problém má mnoho vrstiev a odkrýva príliš dlho ignorované problémy našej spoločnosti, školstva a hodnotového systému. Nezmyselná a nepochopiteľná ignorácia úplne základných princípov vedy, matematiky a logického myslenia u tak veľa jedincov musí mať v niečom základ. Očividne nám tu vzdelávacie inštitúcie vyprodukovali generáciu ľudí, v ktorých sa nematerializoval jeden zo základných výstupov výchovno-vzdelávacieho procesu – človek, ktorý je schopný samostatného racionálneho uvažovania a kritického myslenia.

Charles Bukowski povedal: ,,Problém s týmto svetom je ten, že inteligentní ľudia sú plní pochybností, zatiaľ čo tí hlúpi sú sebaistí.“ Toto je chyba na strane odborníkov, vedcov a zdravotníkov, ktorí príliš dlhú dobu izolovali svoju prácu pred okolitým svetom. Zdá sa, že veda a logické myslenie sa stalo uzavretou doménou inteligencie a ľudia s vysokou školou života nadobudli pocit, že individuálne skúsenosti, názory a domienky sa de-facto rovnajú vedeckým príncípom. To je hnacou silou ignorancie, arogancie a sebavedomia, s ktorým sa títo ľudia nevedomky stavajú na čelo pochodu do záhuby – a s úsmevom na perách. Zároveň sú tieto arogantné výstupy obrovskou urážkou pre všetkých odborníkov, ktorí svoje životy zasvätili vedeckej práci a v týchto časoch je ich odbornosť dávaná na rovnakú úroveň s názormi laikov bez najmenšieho vedomostného základu o danej problematike.

Už iba samostatný boj proti COVID19 je ohromne ťažký, boj na dvoch frontoch môže byť nezvládnuteľný. Už dlho neplatí, že na hlúposť sa neumiera, a preto nesmieme dopustiť, aby táto druhá pandémia vzala ešte viac životov ako tá prvá.

Teraz najčítanejšie

Marián Sedlák

Som mladý lekár so záujmom o urgentnú medicínu a zdravotnícku politiku. Štyri roky som pôsobil na vedúcich pozíciách v najväčšej medzinárodnej organizácii študentov medicíny - International Federation of Medical Students' Association (viac na www.ifmsa.org), posledný rok ako Vice-Prezident pre Externé Záležitosti. Moje skúsenosti s reprezentáciou študentov medicíny v OSN & WHO, zdravotníckou diplomaciou a vzdelávaním v medicíne by som chcel využiť na zlepšovanie situácie zdravotníctva na Slovensku. Som členom strany Za Ľudí. Pretože keď chceme budúcnosť podľa našich predstáv, musíme ju aktívne vytvárať.