Denník N

Léon Clifton – najlepší detektív v Čechách

Sfalšovaný diplom, Sudca zlosyn, Dáma s tvárou mŕtvoly, Kostlivec pod podlahou, Únos policajného riaditeľa – aj toto sú niektoré z názvov detektívnych zošitov, ktoré vychádzali asi od roku 1906 až do roku 1930.

Ak má New York svojho Nicka Cartera, zločiny v Hollywoode rieši Dan Turner, tak Léon Clifton sa tvári ako najväčší americký detektív. V skutočnosti je však dielom českých autorov.

Clifton je skutočný nadčlovek. Našli ho trojročného, ako čupel pri mravenisku a jedol mravce. Neznámi pestúni ho vychovávali asi do desiatich rokov. Potom sa Léon stal kovbojom, poslíčkom, kuchárom a čašníkom. Svoj prvý prípad vyriešil ako šestnásťročný a hoci mu vyplatili obrovskú sumu za vypátranie vraha, za peniaze vyštudoval, ale zvyšok nerozvážne minul a opäť bol na mizine. Po niekoľkých prípadoch znovu rozprávkovo zbohatol, ale okradli ho na burze, a tak sa znovu vracia ku kriminalistike.

Prípady majú jednoduchú štruktúru. V prvej časti sa objaví nejaký problém, ktorý samozrejme nik nedokáže vyriešiť. Polícia, aj vedecká obec pred ním stojí v pozore.

Štíhlý, elegantní Clifton byl oděn jako vždy se gentlemanským vkusem, v ruce nezbytnou cigaretu. S úsměvem podával mr. Wardovi pravici, zatímco tento radostně, pln nedočkavosti jej vítal.
„Čekám na vás s napjetím, drahý příteli, a jsem skutečně potěšen, že vás vidím.“
„Co máte pro mne nového?“ tázal se Clifton.
Policejní řiditel pověděl v krátkosti co se přihodilo…

Samozrejme nik netuší, čo sa deje, ale Clifton zachytí stopu skôr ako ktokoľvek iný.

Léon Clifton toto vše pozoroval. Když se však muž, který si právě koupil zásobu nejdražších specialit a platil je stodollarovou bankovkou, obrátil, poznal v něm k největšímu svému úžasu – Jamesa Bootha.
Ale i James Booth poznal Léona Cliftona a velmi se jej ulekl. V patrných nesnázích snažil se rychle ze závodu odejiti.
Detektivovi neušly rozpaky bankovního sluhy, neušlo mu též, že James Booth se ulekl, když jej spatřil, a toto podivné chování sluhovo bylo mu nápadné.
Okolnost, že James Booth měnil stodolarovou bankovku a jeho neklid při spatření detektiva způsobily, že podezření, které v Léonu Cliftonovi již dříve proti bankovnímu sluhovi vzniklo, probudilo se v něm s novou silou. Počal opět o poctivosti sluhově pochybovati.

Netrvá dlho a detektív odhalí vraha, zločinca, alebo sprisahancov.

James Booth vrhl se zuřivě na detektiva, chtěje mu brašnu vytrhnouti, ale oba strážníci jej zadrželi.Clifton vysypal obsah brašny na stůl. Bankovky, z největší části stodollarové, se po něm rozlétly.
Léon Clifton přepočítav je shledal, že v brašně bylo pod poodlahou uloženo 14.900 dollaru. Jedna stodolarová bankovka scházela, byla to patrně ta, kterou James Booth proměnil při koupi doutníků.

A zločinca stihne spravodlivá odplata. Minimálne ťažký žalár, prípadne šibenica. Občas sa však stáva, že zlosyn unikne spravodlivosti originálnym spôsobom.

…zoufalec ostrými zuby přerval si na několika místech tepny na rukou a že jest již blízek úplného vykrvácení.
Poslal honem vozku pro pomoc. Přišla však již pozdě: dr. Edvin Balmor zatím dokonal…

V inom prípade je to ešte lepšie

Robert strašlivě zaklel, náhle se vymrštil, sehnul hlavu, rozběhl se a vší silou vrazil čelem do hrany ocelového rámu u kamen. Odletěl zpátky a svalil se k zemi, krváceje ze strašné rány. Clifton sklonil se k němu. „Ten má dost!“ zahučel. „Ušel lidské spravedlnosti!“

Nájdu sa však výnimky a niekedy sa zločinci polepšia.

Oznamujeme vám, že budeme žít zase poctivě, tedy přestaňte po nás již pátrati. Bylo by to ostatně marné!

Spolu vyšlo viac ako 220 zošitov, ale vydavatelia pridávali aj ďalšie vedľajšie línie. V jednej z nich je Léon absolvuje pátranie po celom svete, prežije stroskotanie lode aj výbuch sopky.

Podobne ako v prípade iných zošitových románov, aj tu išlo o „kolektívneho autora“, ale väčšinu príbehov napísal A. B. Šťastný, ktorý predtým úspešne kopíroval verneovky – napr. Tajemná vzducholoď je mierne prepracovanou verziou Robura dobyvateľa a publikoval pod rôznymi pseudonymami. V období Československa už bol Clifton zavedenou značkou a väčšina zošitových detektívok sa volali Cliftonky, aj napriek tomu, že hlavnou postavou bol ktosi iný. Dôkazom toho, že sa na Cliftona úplne nezabudlo, je aj „hidden object“ hra, ktorá vyšla pomerne nedávno.

Asi málokoho prekvapí, že sa niekoľko slávnych detektívok dokonca podarilo preložiť do slovenčiny, ale kvalita vydania bola biedna. Ak si chcete prečítať pôvodné texty, nájdete ich napríklad tu.

 

Igor Čonka

OZ Zabudnuté knihy

www.zabudnuteknihy.eu

Teraz najčítanejšie