Denník N

Zlý, zlý, veľmi zlý kardinál

Kardinál Richelieu – kto iný. Nepriateľ našich mušketierov, ktorého intrigy a skazonosné plány chcú priniesť záhubu kráľovnej a megaloman, ktorý sa pravdepodobne chce stať kráľom.

Aspoň takto ho prezentuje väčšina adaptácií. Spolu s diabolským Rochefortom (s páskou cez oko) a temnou zvodkyňou mylady de Winter sú v niektorých filmoch stelesneným zlom a je iba šťastím Francúzska, že sa ich podarí „našim“ mušketierom poraziť. Musia bojovať všade – dokonca aj vo vzduchu.

V knihe však nič nie je také čiernobiele. Naši hrdinovia nie sú vôbec takí hrdinskí, ako ich vyobrazujú adaptácie a Dumas uvedomuje, že Richelieu je výnimočnou osobnosťou a netají sa tým, že bol vynikajúcim štátnikom, čo sa o panovníkovi, aspoň na základe vyobrazenia v románe, dalo povedať iba ťažko.

…Armand Jean Duplessis, kardinál de Richelieu, no nie taký, ako nám ho predstavujú obrazy. Nebol zhrbený ako starec, trpiaci ako mučeník, s vychradnutým telom a zoslabnutým hlasom, zaborený do hlbokého kresla ako do predčasného hrobu. Nebol to muž, ktorý žil už iba vďaka sile ducha, sledujúc myšlienku, ktorá ho posilňovala v boji s Európou. Bol taký, aký v tej dobe naozaj bol. Obratný a galantný gavalier, telesne už síce slabý, ale udržovaný mravnou silou, vďaka ktorej sa stal jednou z najväčších osobností, aké kedy vôbec žili….

Ľudovít XIII., ako všetci slabosi, nevedel byť veľkodušný. Ale čoskoro kráľ zase zosmutnel a cítil sa zle. Jeho čelo sa nikdy nadlho nevyjasnilo. Vedel, že keď sa vráti do tábora, zase bude otrokom. A predsa sa ta vrátil. Kardinál bol preňho ako had s uhrančivým pohľadom a on bol ako vtáčik, ktorý poletuje z konárika na konárik, no nevládze uniknúť.

Dnešní dejepisci majú na Ľudovíta XIII. trochu lepší názor a neprehliadajú ani kardinálove osobnostné a politické chyby, ale pravdou zostáva, že kardinál nemal žiadne ambície stať sa kráľom Európy, prípadne dobyť celý svet. Napriek tomu ho moderné filmy predstavujú ako stelesnené zlo a jeho poskokov ako svorku krvilačných beštií.

Ako to všetko začalo? Pravdepodobne prvými adaptáciami, ktoré potrebovali jednoduchú dejovú líniu a jasné rozlíšenie postáv. Divákom bol predstavený jednoduchý dej a táto tendencia pokračovala ďalej. Nemý film z roku 1921 predstavil kardinála ako nepriateľa a vzhľadom na to, že mnoho producentov, scenáristov a hercov predpokladá, že diváci majú IQ hojdacieho koníka, nakoniec sa redukovalo a radikalizovalo, ako sa len dalo.

Rochefort v podaní Christophera Leeho získal svoju príslovečnú pásku cez oko a mylady de Winter celý arzenál jedov a nástražných zariadení. Nad všetkým však vždy vládne tvrdou rukou kardinál, ktorý urobí všetko preto, aby bol ešte mocnejší ako predtým. A tak sa stalo, že sa zo štátnika stal šialený diktátor a zloduch v jednej osobe. Pre tých, ktorí nikdy knihu nečítali, je záver v mnohom prekvapením…

Kniha je voľným dielom a môžete si ju prečítať v origináli, ale aj v českom preklade. Okrem toho je voľným dielom aj prvá filmová adaptácia.

Igor Čonka

OZ Zabudnuté knihy

www.zabudnuteknihy.eu

 

Teraz najčítanejšie