Denník N

O prvom atentáte v Československu a prekladateľských úspechoch atentátnika

Znie to možno čudne, ale Československo neexistovalo ešte ani rok a na predsedu vlády bol spáchaný atentát.

Karel Kramář bol prvým predsedom vlády a na začiatku roka 1919 na neho vystrelil príslušník radikálnej ľavice Alois Šťastný. Šťastný bol synom senátora, ale ani napriek podpore zo strany rodiny v školskom prospechu nevynikal a viac sa zameriaval na stretnutia v radikálnych skupinkách, ktoré chceli zaviesť komunizmus a diktatúru proletariátu. Dôvodom k atentátu na predsedu vlády mala byť hlavne Kramářova podpora ruskej dočasnej vlády a jeho odpor voči ľavici.

Šťastný niekoľkokrát požiadal o stretnutie, ale neúspešne. Raz ho dokonca zatkli a našli u neho zbraň. Až 8.januára sa dostal do Kramářovej blízkosti, keď odchádzal z úradu.

Mladý muž zo vzdialenosti asi troch metrov vystrelil do hrudníka predsedu vlády a guľka zasiahla cieľ. Druhý, nekvalitný náboj sa v zbrani zasekol. Kramář sa zosunul k zemi a Šťastného odzbrojili okolostojaci.

To, čo nasledovalo bude znieť ako zápletka zo zlého filmu, alebo literárneho braku. Kramářovi zachránila život jeho peňaženka, ktorá odklonila guľku a neutrpel žiadne zranenie a zostala mu na hrudi iba modrina. Zlé jazyky tvrdili, že to bolo hlavne preto, lebo peňaženka bola na prasknutie preplnená. Kramář neskôr hovoril o dokumentoch, ktoré tam mal spolu s peniazmi, čomu však veril málokto.

Kramář sa snažil celú udalosť zľahčovať, ale napriek tomu sa do budúcnosti mali prijať niektoré opatrenia na ochranu pred podobnými útokmi.

Súd odsúdil atentátnika, aj jeho spoločníka, ktorý mu dodal zbraň, ale obidvaja prijali rozsudok niekoľkých rokov s úsmevom. Neskôr začal boj o jeho predčasné prepustenie. Šťastný si odsedel dva roky a v roku 1920 ho prepustili na podmienku. Nakoľko si nevedel nájsť prácu, odcestoval do USA. Pracoval v manuálnych zamestnaniach. Zdokonalil v angličtine a po návrate do Československa začal prekladať. Zároveň požiadal prezidenta Masaryka o milosť a vymazanie trestu. Tomu však prezident nevyhovel.

O niekoľko rokov žiadosť o výmaz trestu skúša opäť, ale neúspešne. Rozhodne sa preto zastreliť sa, ale netrafí a zranenie na hlave vyzerá nepekne, ale nespôsobí žiadne vážnejšie následky.

Do celej veci opäť vstupuje prezident Masaryk a udeľuje Šťastnému milosť s vymazaním trestu. Od tohto rozhodnutia Šťastný pracuje už iba ako redaktor a prekladateľ, ktorý je vyhľadávaným odborníkom na americkú angličtinu. Prekladá hlavne Jacka Londona, Sinclaira Lewisa a O.Henryho. Títo autori sú preferovaní aj po roku 1948, a tak jeho preklady vychádzajú v opakovaných vydaniach až do 70-tych rokov minulého storočia.

Igor Čonka

OZ Zabudnté knihy

www.zabudnuteknihy.eu

Teraz najčítanejšie