Denník N

Hadi s darom reči?

Uz som tu nedavno spominal inspiraciu pocuvanim CD, ktore deti pocuvaju pred spanim – detske spracovania Biblie, napr. mytus „vyhnanie z raja“.

Spominal som, ze to pripomina zaklady teorie tzv. nenasilnej komunikacie. Ked napr. Boh povie Adamovi a Eve, ktori sa pred nim hanbia, skryvaju a obvinuju, ze ho mrzi fakt, ze mu prestali doverovat a ze sa navzajom obvinuju (postoj nenasilnej komunikcie je ten, ze svoj zivot mame vo svojich rukach a nemame vinit druhych…).

Zas len taky prepis:

Vcera sme to zas pocuvali a zaujal ma argument hada, ktory ponuka Evu jablkom poznania dobreho a zleho. Vravi jej, ved ja som had a nezda sa ti cudne, ze hovorim ludskou recou? To vdaka jablku z toho stromu…

A teda, ak sa zamyslime, a naozaj to dame do dosledkov toho, co v tomto rozhovore s S. Hribom hovori historik Ivan Kamenec (nas tohtorocny cestny host na sadenie stromu ginko bilobe), tak to nabera zaujimavy kontext.

Strucne povedane, Ivan Kamenec hovori, ze extremizmus casto vyrasta na podhubi demokracie, kde je sloboda slova (akoby sa to prehanalo s tym slovom).

Vravi tiez, ze jedna z vlastnosti ludskej povahy je ta, ze je zaujimave pre nasu mysel, ked niekto povie,ze to, co sa dovtedy hovorilo, vseobecne bralo ako pravda, ze to je inak.
Teda vlastne, ze vsetko sa da otocit. Slovo je take…

(Podobne ako system 0,1 binarne kody, digitalny svet…informacne systemy, informacna doba…ovladanie a meranie emocionality, intenzity vnemov, mozgu…)

Aka je teda vlastnost slova? A ako to je s tym poznanim? Sme namysleni? Sme mozno skor „hadi“, ktori rozpravaju, nemaju zodpovednost a idu do extremu? Namysleni? Vid stav zivotneho prostredia ci etika vo vede? Dnes som strucnejsi. Ale este dolozim, ze i fakt, ze Hitlera v ramci frustracie volili v Nemecku i „normalni“ ci priemerni (teda ti slusni ludia), ze to je typicke. Ze to bolo i v tom roku 2016 u nas, ked volili volici v SR Kotlebu ako alternativu, ako cloveka, ktory konecne bude nieco robit.

Teda tu je zaujimavy postoj napr. F. Nietzscheho, ktory vraj bol prave velky kritik toho „typickeho malomestiaka, akeho zrodilo zriadenie, ktore ovladalo Nemecko v 19. storoci…). Bol za oslobodenie cloveka, aby prekonaval sam seba, aby nasiel spokojnost v procese tvorby, realizacie dobra..V protiklade k stadovitosti…

Aj skupina Wanastovi vjeci kedysi mali v piesni nieco take: „Slova padaj a nemuzou se trefit do toho, co bych chtel jsem rict…a potom v refrene spievaju: „kridla ukovani z touhy…“ Teda akoby vyjadrovali tu vlastnost slov, ze naberaju rozne vyznamy a nie vsetko sa da povedat slovami, ze je to skor racionalizacia komunikacie a je tu este nejaky „substrat“, prud, vola, zivot, …emocie, tuzby, moc, ktore maju v tej jednoduchosti svoju pravdu. Ze je to mozno o nejakej ucte k tomu zakladnemu, ludskemu, k zivotu, ze kazdy ma mat dostojnost uznanu, ludske prava, respekt, snaha o porozumenie…zas som vela napisal… :-)

Ale teda nezufajme, i ked sme ti hadi s darom reci…vravi sa v tej nahravke CD, ked sa Adam pyta, co bude dalej, ci uz stratili vztah s Bohom…Boh odpoveda, nie, ked ho zavola, vzdy bude citit jeho prirtomnost…ze bude s nim…

Len na zamyslenie. ze ti mame kulturu obrazu, a mame tu slova, ktore sa nejak prestavaju i vnimat, necita sa mozno tak literatura, knihy, len rychle titulky, internet, hesla, obrazy, dojem, image…

(Ilustracny obrazok, foto z vystavy prac DSS Kampino…CIK Cak Centrum 2017..)

Teraz najčítanejšie