Denník N

Tragédia židovského hrobu

• 4. príbeh k výročiu Slovenského národného povstania. •

 Tento príbeh je posledným zo série, ktorú som venoval 76. výročiu Slovenského národného povstania. Je to príbeh veľmi smutný, aj drastický, zato príznačný a v mnohom neznámy a pravdepodobne ostane nedopovedaný. Jeho pointu by sme našli iba v archívoch, v matrikách – účastníčky a účastníci tragédie, ľudia na ňu si pamätajúci, už nežijú.  
 V horstve Nízkych Tatier, v takmer nedostupnej jaskyni, sa počas potlačenia Povstania, v čase represálií nacistov a slovenských gardistov, v tme doby deportácií, dlhé týždne ukrývali Židia – ľudia oprávnene bojaci sa o životy svoje, svojich rodín a najbližších. Na druhej strane – našlo sa nemálo statočných, odvážnych, dobrých ľudí, ktorí ukrývajúcim sa pomáhali: hlavne im nosili stravu. Toľko fakty. Nie je potrebné písať, kde presne to bolo, z ktorej dediny či dedín utečenci a utečenkyne boli.  

• Hrob, o ktorom píšem. • (Foto © Martin Droppa)
• Hrob, o ktorom píšem. • (Foto © Martin Droppa)

 Ako, kým a čím sa spustila dráma, ktorú opíšem, to nevieme. Prezradil niekto úkryt? Alebo to boli tí, ktorí ukrývajúcim sa pomáhali a napokon spáchali na nich zločin? To nevieme. Hrob mlčí. Svedkovia (pravdepodobne) už nežijú. Z viacerých rozprávaní viem iba to, že do úkrytu židovských spoluobčanov, ľudí vtrhli ľudia veľmi zlí a všetkých povraždili: umátili sekerami. A potom ich okradli o všetko cenné či cennejšie, čo mŕtvi mali, čo by sa zišlo, hodilo.  Tu sa príbeh končí.  

• Mená povraždených. • (Foto © Martin Droppa)

 Jeho pravdu ukrýva hrob s obeťami masakry na cintoríne, vybudovaný v závere II. svetovej vojny či krátko po nej. Paradoxom je, že na Časom zašlom náhrobku s ťažko čitateľnými menami je obrys päťcípej, sťa povstaleckej hviezdy – nie je tam Davidova hviezda. Mená, priezviská ľudí v hrobe, vysekané pod hviezdou, svedčia o židovskom pôvode mŕtvych.  
 Mojou úlohou, prameniacou z úcty k nebohým, je dať ten presmutný hrob do poriadku. Asi to spravím sám, možno s pomocou priateľov či samosprávy. Uvidím – podľa toho, na čo mi budú stačiť sily.  
 To je všetko, to je celý príbeh.  

~   ~   ~

• Viera Strnisková v televíznej adaptácii poviedky Sedliak. • (Zdroj: © Slovenská televízia)

 Príbeh, ktorý som opísal, pripomína mi – ako varujúci prst – poviedku Sedliak, ktorú napísal František Švantner ( 29. január 1912, Bystrá, Rakúsko – Uhorsko – 13. október 1950, Praha, Československo) a ktorú v roku 1968 do podoby televíznej adaptácie pod názvom V hodine strachu režijne spracoval Milan Růžička (1937 – 2011), hrajú v nej Jozef Čierny, Viera Strnisková, Michal Dočolomanský, autorom sugestívnej, až hrôzostrašnej hudby je zdeněk Liška (1922 – 1983). Oficiálna dobová anotácia k filmu vraví, že je to „príbeh človeka, ktorý v domnelom zápase o záchranu vlastného života a domova, zabije bezmocného človeka. Jeho obeťou je židovský lekár, ktorého ukryjú partizáni na sedliakovej samote. Chladný objektivizmus, s akým nazerá František Švantner do temných zákutí ľudskej povahy, prepožičiava sugestívnu atmosféru aj filmovej adaptácií jeho novely.“ (Zdroj: Česko-Slovenská filmová databáze.) Film odporúčam – aj ako výstrahu pred ľudským zlom, páchaným v obave, strachu.  •

~   ~   ~

•  Ostatné príbehy k 76. výročiu Slovenského národného povstania, ktoré som zverejnil:  •
1. – Šesť mŕtvych vojakov Wehrmachtu  —  link.
2. – Nikdy nezabíjajte Pavúkov  —  link.
3. – O dvoch partizánoch z Liptova  —  link.
Povstanie u vás doma  –  dva filmy s témou SNP  —  link.

Teraz najčítanejšie

Martin Droppa

Som novinár, reportér, editor, bloger, reportážny a dokumentárny fotograf. Prvý článok som mal zverejnený v novinách v roku 1977. Písal som pre okresné noviny Liptov, pre SME na..., SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň, na web SME blog. Spolupracoval som s režisérom Martinom Hanzlíčkom a s Fedorom Gálom na tvorbe niekoľkých filmových dokumentov. Organizujem Literárnu súťaž KongenScript. Zaujímam sa o umenie - výtvarné, kinematografiu, fotografiu, hudbu, literatúru, o dejiny II. svetovej vojny. Mojou najobľúbenejšou hudobnou skupinou života je Pink Floyd a tvorba jej sólistov. Milujem Psíkov, Psov, Francúzsko, Poľsko a Sever. Autor mojej profilovej fotografie: © Andrej Bán. Môj e-mail: droppa.martin (at) gmail.com