Denník N

OECD zvyšuje ekonomický výhľad na oživenie USA a Číny, ktorý je silnejší, ako sa očakávalo

Vyzerá to, že Čína bude tento rok jediný štát zo zoskupenia G20, ktorého hospodárstvo porastie. Optimizmus však vládne paradoxne aj pri USA.

Zdá sa, že svetová ekonomika sa zotavuje z prepadu pandémie koronavírusu  rýchlejšie, ako sa predpokladalo len pred niekoľkými mesiacmi, a to vďaka zlepšeniu vyhliadok pre Čínu a USA, uviedla OECD.

Svetová ekonomika očakáva pokles v tomto roku o 4,5%, uviedla Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Za predpokladu, že sa vírus nerozšíri spod kontroly, globálna ekonomika by v roku 2021 mala rásť 5%-ným tempom, čo je mierny pokles oproti júnovým odhadom na úrovni 5,2%.

Avšak OECD varuje, že silnejšia bude iba v prípade, že nedôjde k opätovnému silnejšiemu vplyvu vírusu a prísnejšie opatrenia na jeho zadržanie by následne mohli znížiť výhľady do roku 2021 o 2 až 3 percentuálne body.

OECD zároveň uviedla, že jej prognózy boli postavené na predpoklade, že lokálne ohniská budú pokračovať, a že budú zamerané skôr na miestne opatrenia ako na celonárodné blokády. Taktiež sa predpokladá, že vakcína bude široko dostupná až koncom budúceho roka.

OECD ďalej uviedla, že kroky vlád a centrálnych bánk na podporu príjmov domácností a spoločností pomohli odvrátiť horšie poklesy, a preto by sa mali udržiavať na vysokej úrovni, keďže sa ohniská výskytu objavujú sporadicky.

Podľa prognóz bola Čína prvou krajinou, ktorá zažila prepuknutie choroby, a rýchlo sa snažila kontrolovať jej šírenie. Ako jediná krajina v skupine ekonomických mocností  G20 zaznamenala tento rok rast o 1,8% oproti júnovej projekcii poklesu o 2,6%.

Medzitým sa predpokladalo, že americká ekonomika, najväčšia na svete, bude v tomto roku na tom lepšie, ako sa predtým obávala, s poklesom o 3,8%, čo stále predstavuje značný prepad, avšak ten je oveľa prijateľnejší ako z uvádzala predošlá prognóza -7,3%.

Teraz najčítanejšie

CFD World_M. Kristoff

Martin Krištoff

Viac ako dva roky som pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. a následne som pracoval ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.