Denník N

Koľko stojí Machnáč?

Cena LD Machnáč sa vyšplhala z 150 tisíc na 1,5 milióna EUR. Aspoň v ponuke na odkúpenie, ktorú musia majitelia poslať Ministerstvu kultúry pred plánovaným prepisom na iný subjekt.

Keď boli v  roku 1997 boli sprivatizované štátne Liečebné kúpele Trenčianske Teplice, spoločne s celými kúpeľmi bol v jednom balíku sprivatizovaný aj Liečebný dom Machnáč. Päť rokov na to ukončil vtedajší majiteľ Slovenské liečebné kúpele a.s. jeho prevádzku.

V roku 2008 Kúpele Trenčianske Teplice optimalizovali kmeňový majetok, v rámci čoho bol liečebný dom Machnáč formou predaja prevedený na firmu Ivim Žihárec (konateľ: Ing. Dušan Miškolci).

V roku 2011  vlastníctvo LD Machnáč bolo prevedené na spoločnosť Slovakia a.s. Akcionárom Slovakia a.s sú Kúpele Trenčianske Teplice a.s. Konečný užívateľ výhod v tejto spoločnosti je Zoroslav Kollár.  V tomto roku prestal byť LD Machnáč strážený a začína veľmi rýchlo chátrať.

No a teraz k tým sumám, za ktoré majitelia ponúkali Machnáč pri každom prepise na inú (ako inak schránkovú) firmu Ministerstvu kultúry, čo je povinnosť zo zákona, keď chcete “predať” národnú kultúrnu pamiatku.

Keď sa Machnáč prepisoval v roku 2014 zo Slovakia a.s. na  Allmond LLC Kentucky ponúkali ho Ministerstvu kultúry za 150 tisíc eur.

V 2015 ho už Allmond LLC Kentucky (znovu podpísaný Dušan Miškolci z Ivim ŽIhárec) ponúkal za 200 tisíc eur.

Machnáč bol prepísaný na firmu BianKa a.s. Norberta Tanoczkého, brata Márie Krajmerovej, ktorá sa ten istý rok stala členkou predstavenstva Kúpeľov Trenčianske Teplice, ktorú tam podľa slov Zoroslava Kollára dotiahol Norbert Bödör, že je to sestra jeho kamoša, tak aby mala nejaký príjem.

LD Machnáč zatiaľ začal byť už v havarijnom stave, ale jeho cena stále stúpala. Keď v roku 2017 Norbert Tanoczký prepisoval Machnáč na Keorlen Trade, ponúkol ho už Ministerstvu kultúry za 800 tisíc eur.

Keď sme ako Spoločnosť Jaromíra Krejcara prejavili záujem o kúpu Machnáča, tak na naše prekvapenie zareagovali. Dohodli sme si termín na vypracovanie znaleckého posudku. Avšak deň pred dohodnutým stretnutím nám oznámili, že od toho odstupujú a dávajú ponuku na Ministerstvo kultúry (čo znamená ďalší prepis na schránku).  

No a teraz je na ministerstve nová ponuka. Z Machnáča, ktorý títo ľudia nechali dlhé roku cielene a účelovo chátrať, sa stala takmer ruina, ale suma znovu krásne narástla. Momentálne na 1,5 milióna Eur.

Fotografia ešte z roku 2012. Keď ste volali na číslo, tak ste sa prvý rok dovolali Miškolcimu z Ivim Žihárec a ďalší už Tomášovi Vrankovi z Slovakie a.s. a teda Kúpeľom Trenčianske Teplice.

Tento blog nemá byť o tom, či to štát mal kúpiť za tú nízku sumu a že za takúto vysokú do toho už určite nepôjde. Chceli sme len ukázať na tieto machinácie v pozadí.

Sledovať nás môžete tu aj tu.

Teraz najčítanejšie

Liečebný dom Machnáč

Naším dlhoročným cieľom je záchrana Liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach. Z toho dôvodu sme založili neziskovú organizáciu Spoločnosť Jaromíra Krejcara, pomenovanú podľa architekta stavby. Na tomto blogu vám priblížime túto významnú stavbu, jeho architekta ako aj naše aktivity, ktoré pre jeho záchranu robíme. https://jaromirkrejcar.com/