Denník N

Rozdiel medzi tým, čo univerzita ponúka a tým, čo študent potrebuje je tu!

Naše prostredie, spoločnosť, ekonomika a samotný pracovný trh sa menia. Prirodzeným vývojom sme prešli od poľnohospodárstva, cez priemysel až po sektor služieb.

Služby ako cieľové zamestnanie dosahujú svoj vrchol, keď vďaka technológiám si čoraz viac úkonov realizujú samotný zákazníci (Tesco, Amazon, Uber, Airbnb, Fiverr, Google, atp). Vchádzame do nového sveta (sektoru), ktorý je stále ešte neznámy.

Vzdelávanie v minulosti bolo trvalejšie, ľudom vydržalo fakticky až do smrti, dnes to už neplatí. Nie je zaručené, že bude žiadané aj v ére pred nami a vzdelávanie sa bude musieť jednoznačne prispôsobiť.

Inými slovami, vzdelávanie nemôže ostať fixné a svet okolo sa zmení. Schopnosť prispôsobiť sa je kľúčová a pri vzdelaní to platí rovnako.

Nevieme, aké činnosti budú v blízkej budúcnosti žiadané. Nevieme, aký spôsob ekonomického správania bude nasledovať po službách. Technológie, ktoré prichádzajú, nie len že robia veci lepšie a rýchlejšie, ale robia ich celkom inak. Robia nové veci – čaká nás skoková zmena. Tvoja odpoveď na akceleráciu spoločenskej zmeny, môže byť práve vzdelávanie adekvátne potrebám, ktoré nanovo vzniknú.

Žiaľ na Slovensku, nie sme ani vo fáze pochopenia faktu, že nastáva dramatický rozchod medzi tým, čo univerzita ponúka a medzi tým, čo jej užívateľ (študent) potrebuje.

Stojíme na prahu kvalitatívnej revolúcie aj vo vzdelávaní a máš dve možnosti. Buď budeš na zmenu čakať na škole u nás doma (a eventuálne sa niekedy dočkáš), alebo do nej skočíš rovnými nohami už dnes, na univerzite v Dánsku, Británii, či v Holandsku.

Teraz najčítanejšie

Roman Hutira

Verím, že každý z nás je strojcom svojho štastia. Sami si vieme ovplyvniť vlastný osud a tým ďalej pomôcť druhým.