Denník N

Rozporuplný Ježiš: Láska, či nenávisť?

zdroj: facebook.com/existujeBoh
zdroj: facebook.com/existujeBoh

Raz išli s ním veľké zástupy. On sa k nim obrátil a povedal: „Ak niekto prichádza ku mne a nemá v nenávisti svojho otca i matku, ženu a deti, bratov a sestry, ba aj svoj život, nemôže byť mojím učeníkom. (Luk 14,25-26)

Nemôžem si pomôcť, ale moja ironická duša mi šepká, že Ježiš už mal tých veľkých zástupov a fanúšikov plné zuby a prosto sa ich chcel aspoň na chvíľu zbaviť.

Tento výrok, ktorý nový zákon pripisuje Ježišovi, šokuje nie len ateistov, ale aj mnohých veriacich (ak sa s ním stretli). Odborníci, teológovia a biblisti majú vysvetlenie:
Ježiš tým vraj nemyslí skutočne nenávidieť, ale hovorí, že ak sa niekto chce stať jeho učeníkom, musí ho uprednostniť pred všetkým, čo má rad. Pred vlastnou rodinou, priatelmi aj životom. Toho všetkého sa musí vzdať rovnako, ako aj majetku. Ideálne v prospech cirkví, ktoré podľa prieskumu 77% slovákov podporovať nechce. Teológovia poukazujú na to, že v Biblickom jazyku je to štandardný spôsob, ako slovom „nenávidieť“ niekomu povedať, že ho už nemilujeme, alebo že niekoho iného máme radšej. Teda nenávidený = nemilovaný, alebo aj menej milovaný. Až vo vašom vzťahu dôjde k ochladeniu, povedzte si o tom navzájom na rovinu po biblicky: Nenávidím Ťa! Aj ja Ťa nenávidím! Žiaľ, mnohokrát to tak v živote býva. Akoby neexistovalo nič, medzi láskou a nenávisťou.

Ak má jeden muž dve ženy. Jednu by miloval a druhú nemiloval [v hrebrejčine: nenávidel] a ak mu milovaná i nemilovaná porodia synov a prvorodený bude synom nemilovanej, 16 potom v deň, keď bude rozhodovať o dedičstve pre svojich synov, právo prvorodeného nesmie priznať synovi milovanej na úkor prvorodeného syna nemilovanej.
Deuteronómium 21,15

Nechcem sa dotknúť Hebrejov, no je hebrejčina (prípadne aramejčina) tak chudobný jazyk, aby pre úplne rozdielne emócie (stavy), ako nenávidieť a nemilovať, mali len jeden výraz? Som presvedčený, že nie, že Ježiš to mohol povedať aj inak. Je tu však ešte ďalší problém. Ježiš prišiel na svet hlásať lásku. V príbehu z Deuteronómia nie je jasné, či dotyčný muž tú druhú ženu nemiloval vôbec, alebo ju len miloval menej, teda že nebola jeho favoritka. Takže ani len netušíme, čo vlastne Ježiš žiada. Láska však nie je nedostatkový tovar, ktorý je potrebné rozdeliť nejakým dielom. Jednému viac a inému menej. Lásky môžme mať rovnako pre všetkých. Aj rovnako veľa. Záleží len na tom, či chceme.

„Láska nie je túžba, ani zaľúbenosť, ani závislosť, ani poslušnosť, ani nasledovanie, ale náš pozitívny postoj – súcit, rešpekt, porozumenie, tolerancia, sympatia – k sebe aj iným.“

Prečo by Ježiš žiadal od svojich učeníkov všetku lásku len pre seba samého? Nie je to trošku samoľúbe? A ak nehovoril o láske, prečo to prosto nepovedal inak?

Dôsledok aj tohto výroku môžme vidieť u fanatických veriacich, ktorí všetku svoju lásku venujú svojmu Bohu (prikázaniam) a nedokážu mať porozumenie a súcit k iným ani sebe samým. Napríklad k inakosti, právam žien, no mnohokrát k vlastným životným partnerom/partnerkám aj deťom. Povýšia lásku k Bohu, nad lásku a súcit ku všetkým. Sú zatvorení vo svojej viere. Láska je však o otvorenosti, poznávaní a porozumení.

A ďalší problém: Ježiš bol/je Boh. Ako Boh, musel vedieť, že tento text sa ocitne v knihe (Biblii), ktorá sa bude prekladať do mnohých jazykov a budú ju čítať milióny ľudí po celom svete. A tiež musel vedieť, že takto formulované prikázanie spôsobí zmätok. Ateisti si budú ťukať po čele, veriaci krútiť hlavou v rozpakoch, nevediac čo si stým počať, teológovia osvietení duchom svätým, zas tlmočiť plebsu slová Pána. Nechcel snáď Ježiš, aby mu všetci ľudia rozumeli rovnako? Asi nie. Ak by, ale hovoril jasne a zrozumiteľne, nemusel by nikoho varovať pred falošnými prorokmi, ktorí budú prekrúcať aj jeho vlastné slová. No je možné, že tento výrok myslel práve tak ako ho aj povedal. A to by bolo smutné. No tiež ho možno nepovedal vôbec. Boh ho vie …

Jedno je však isté. Keď sa píšu manuály pre stroje, zariadenia či hračky, autori kladú dôraz na presnosť, jasnosť, preložiteľnosť a blbovzdornosť, hoci nie vždy sa im to podarí, pretože sú len ľudia … na rozdiel od Krista.

Ak sa vám tento článok páčil, môžte moju prácu oceniť vašim lajkom tuto:  facebook.com/existujeboh

zdroje:
https://jewsforjesus.org/answers/did-jesus-teach-his-disciples-to-hate-their-parents
https://domov.sme.sk/c/22492029/prieskum-boli-by-ludia-ochotni-prispievat-cirkvi.html

Teraz najčítanejšie