Denník N

Najpopulárnejšie prokremeľské dezinformácie: edícia leto 2020

Zdroj: https://i.insider.com/55b7bd002acae72d5f8ba1af?width=600&format=jpeg&auto=webp
Zdroj: https://i.insider.com/55b7bd002acae72d5f8ba1af?width=600&format=jpeg&auto=webp

S prvým jesenným dňom by bolo dobré poohliadnuť sa za tohtoročným letom a najpopulárnejšími dezinformáciami, ktoré sa objavili na slovenskom internete a sociálnych sieťach. V tomto blogu budú vybrané dezinformácie zoradené do 4 kategórií spolu s linkmi na ich overenia a vysvetlenia, prečo sú tieto „správy“ zaradené k dezinformáciám.

1. Slovensko-ruské vzťahy

Populárnu stránku Milujeme Rusko, ktorá na slovenskom facebooku šíri nekriticky adoračné príspevky súčasnej ruskej vlády zas začiatkom leta rozobrali analytici z Infosecurity.

Obľúbeným sa stal aj príspevok o slovenskej prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorá mala údajne chcieť vojnu s Ruskom. Príspevok si získal popularitu a aj napriek overeniu facebookovými factcheckermi a opakovaným vyvrátením nezmyselnosti tohto tvrdenia sa šíril niekoľko týždňov naprieč rôznymi skupinami so stovkami až tisíckami členov.

Proaktívny prístup prokremeľských fanúšikov bol viditeľný napríklad aj po vyhostení troch ruských diplomatov, pričom výsledkom bolo okrem iného aj „ospravedlnenie 90% Slovákov„.

2. Alternatívne výklady histórie

Pre upevnenie vlastnej pozície a získanie náklonnosti más je pre Kremeľ okrem iného typické aj ohýbanie historických skutočností a dokresľovanie kontextu takým spôsobom, ktorý im vyhovuje. Jednou z obľúbených tém je samozrejme začiatok druhej svetovej vojny a interpretácia paktu Molotov-Ribbentrop, najmä v súvislosti s okupáciou pobaltských krajín a agresie zo strany Sovietskeho zväzu. Veľkú popularitu si tiež získal článok Vladimíra Putina, ktorý vyšiel v časopise National Interest – jeho preklad bol publikovaný rôznymi osobnosťami a portálmi, šírený bol potom do mnohých skupín.

Zo súčasných udalostí je asi naopakovanejším výkladom anexie Krymu naratív o tom, že „bol vždy ruský“ a v roku 2014 bol „Rusku prinavrátený“ počas slobodného referenda. Podobne populárne sú však aj pretrvávajúce lži o zostrelení letu MH17, ktoré bolo podľa medzinárodného vyšetrovania výsledkom ruskej práce.

3. Protizápadné naratívy

Je takým štandardom, že čiernobiele videnie sveta vládne rôznym dezinformačným portálom a skupinám. Častokrát sa vo svojich názoroch sami zamotajú a nastávajú smiešno-smutné situácie, príkladom môže byť nadšené vítanie ruskej armády na slovenskom území v skupinách, ktoré sa pýšia presadzovaním slovenskej zvrchovanosti a samostatnosti (tá sa však väčšinou týka len členstva v EÚ a NATO). Snaha o preukázanie náklonnosti Slovákov k Rusku bola v letnom období „dokazovaná“ napríklad aj nesprávnou interpretáciou tri roky starého prieskumu, podľa ktorého sa občania SR majú cítiť bližšie k Rusku napriek členstvu v EÚ či NATO.

Ruské zásahy do našej domácej politiky si vyslúžili aj otvorený list, v ktorom politici aj akademici hrozbu dezinformácií a manipulácií zo strany Kremľa podčiarkujú.

4. Bielorusko

V súvislosti s prebiehajúcimi bieloruskými protestmi sa samozrejme taktiež objavili rôzne alternatívne vysvetlenia a dezinformácie na túto tému. Vo svojich snahách sa autori pokúšali vykresľovať Bielorusko ako krajinu, ktorá pre svojich občanov funguje ukážkovo, čo malo podporovať tézy o manipuláciách zo zahraničia a platení protestujúcich západnými krajinami alebo rovno miovládnymi organizáciami. (Najväčšie klamstvá o bieloruských protestoch som spracovala vo svojom blogu tu.) Pochybnosti o legitimite protestov sa začali zbierať napríklad aj vo facebookovej skupine Slovensko-bieloruské priateľstvo, ktorá vznikla pár týždňov po bieloruských prezidentských voľbách pre zhromažďovanie Lukašenkových postojov a naratívov pre slovenské publikum. Jedným z týchto naratívov bolo napríklad pripodobňovanie súčasnej situácie ku snahe globalistov vyvolať v Bielorusku farbnú revolúciu a ovládnuť tak krajinu.

Extra kategória: Fanfikcia od „Nezávislého spravodajstva“

Môj osobný favorit tohto leta je jednoznačne facebookový profil vystupujúci pod pseudonymom Nezávislé spravodajstvo, ktorý sa určitú dobu snažil tváriť ako legitímne médium a dokonca predstieral existenciu akejsi redakcie. Vo svojich príspevkoch si autor napríklad kompletne od základu vymyslel prejav Vladimíra Putina alebo predstieral prítomnosť redaktorov na bieloruských protestoch. Keby príspevky tohto pofidérneho profilu nezískavali stovky komentárov a tisícky zdieľaní, mohli by sme sa nad ním snáď iba pousmiať. Úspech anonymného autora však skôr poukazuje na katastrofálny stav čitateľskej gramotnosti na Slovensku.

Text vyšiel ako súčasť výstupov projektu #Strážcovia.

Teraz najčítanejšie