Denník N

Migrácia

Všetko je v pohybe. Všetko sa mení. Dvakrát nevstúpiš do tej istej rieky. Miesto pre život mení nielen vtáctvo, stáda divej zvery či dobytok, ale i človek. A dialo sa to i v prípade dnešného územia Slovenskej republiky. Prišli sem napr. Slovania, Avari, Rimania, Nemci, Tatári, Češi, Valasi…

A teda časom sa vyrovnávali rozdiely a získavali niečo z tejto migrácie všetci. V prvom rade sme ľudia a dokonca aj v rámci riešenia koncepcie rasy sa dá dokázať, že spoločných prvky medzi navonok rôznymi ľuďmi je veľmi veľa, väčšina.  Ešte upozorním, že i koncepcie národov, či národných štátov sú vlastne novinka. Je to niečo, o čom by sa dalo diskutovať, či to prinieslo to, čo sa očakávalo, alebo je to omyl, ktorý vie z učitého hľadiska dokázať i genetika, skúmanie DNA ľudí, ktorí si myslia, že sú Maďari, hlásia sa k tomu kultúrne a možno by boli prekvapení, že sú pôvodom dajme tomu viac …čo ja viem, napríklad uvediem nejaký národ z Afriky, Napríklad Tunisania. To je jedno, to je len príklad….

Teda dávali teraz diskusiu v RTVS o riešení migračnej politiky EÚ a bolo to zaujímavé.

Rohodne si nemyslím, že je normálne, aby roky boli celé rodiny natlačené v stanových táboroch, bez nejakej perspektívy a poriadku.

Tiež vidíme, ako sa mení svet. Aké sú zdroje, aké sú ohrozenia pre zachovanie života rodín, spoločností v danom území… Základné veci pri tom množstve ľudí začína byť  problém a vlastne hovorí sa o tom minimálne 30 rokov…Demografia, klimatické zmeny…

Svet sa stáva čoraz jednotnejším, sceluje ho internet. informačné systémy, obchod, kultúra, vzdelanie, ekonomika….i choroby, pandémie…

Pred tridsiatimi rokmi sa zjednotilo Nemecko. Zjednocuju sa i krajiny v EÚ.

A povedzme si, ako sa to vyhodnocuje? Ako sa riešia možné problémy? Disproporcie čo sa týka spravodlivosti?

Ako vieme, potravinová politika, dotácie farmárov na úkor iných, ktorí sú súčasťou tzv. voľného obchodu, práva prístupu na trh inej krajiny sú problém a teda už táto veta, ak oto popisujem ukazuje absurdnosť.

Podobne rozdiely v platoch, v životnej úrovni.

Ako to rieši EÚ u svojich obyvateľov?

A ako potom máme veriť, keď poznáme tento stav, máme túto skúsenosť, ako veriť tomu, čo sa hovorí, že chceme pomôcť úplne cudzím ľuďom, ktorí majú problémy?

Bude dosť pre všetkých?

Bolo by dosť, keby sa chcelo pozrieť na ten koláč, z ktorého sa rozdeľuje, seriozne a trpezlivo…

Už teraz sa ukazuje ako významná pomoc rôznych misií, pracovníkov organizácií, ktorí pricestujú napr. do Afriky a riešia integráciu, liečia, učia, stavajú…šíria vzdelanie…ukazujú, že problém sa dá riešiť, keď je plán a chuť…

No a teraz konečne myšienka. Podľa mňa nová.

Pozrime sa napr. na Slovensko, čo mu chýba? Napr. mu chýba more, lekári, sestričky, murári, inšalatéri…opatrovateľky… A povedzme si, že si definuje niečo, čo mu je blízke. Možno etnikum, ktoré je sympatické – s ktorým chce nadviazať „družbu“, partnerstvo, priateľstvo.

Veď nič nové, už M. R. Štefánik chcel spraviť kolóniu Slovenska niekde na ostrove v suostroví Tahity. A malo to pozitíva….

A teda zoberme si ten nový prístup, podanie pomocnej ruky, výmenné pobyty, niečo ako cestovná kancelária, či podpora cestovania….

Vypracuje sa plán pre EÚ, ako efektívne spravocať peniaze, ktoré dostaneme. Navrhol by som viac základní, kde by vznikli napr. domy pre seniorov, opatrovanie a ošetrovanie, dlhodobé pobyty. K tomu miesta, kde by sa dali ubytovať migranti, miesta, kde by mohli reálne žiť. Učiť sa jazyk, pracovať.

Zároveň v rámci toho štátu, s ktorým by bola uzavretá zmluva, patronát, by sme recipročne mali účasť na ich správe krajiny, či nárok na nejaké územie pre občanov Slovenska. Mohli by tu napr. žiť, investovať, realizovať sa…

Zoberme si napr. miesto ako Maroko, alebo Keňa, komu by sa také niečo nepáčilo? Alebo Kuba, Brazília, Indonézia…Všade mať priateľov, všade vytvárať vzťahy …nielen suchá rátanie rozpočtu, možnosti zisku…je to o prístupe…vnímať migrantov ako ľudí…nájsť celosvetovo kapitál na rozvoj. Spočítať zdroje, vydeliť počtom obyvateľov a určiť nejaký základný nárok – suma na vzdelanie, riešenie zdravia, voda, jedlo…

Teda je to len príklad, myšlienka, niečo zo súdka pre OSN a iné hlavy…ale prečo sa nepodeliť o nápad?

(Obrázok je len ilustračný…Petržalka…kto sem neprišiel z inej časti Slovenska, ten je asi rarita…a nejak sa to tu spoločne rieši…už roky… Aj pápež J.P. II prišiel pred rokmi na to miesto a povedal: „Nebojte sa!“

Teraz najčítanejšie