Denník N

Kotleba si robí iba lacné PR. Čo chceme od politikov, keď sú vlastne obrazom spoločnosti?

To, že si Marián Kotleba naháňa politické body cez nenosenie rúška a zľahčovanie koronavírusu je znakom toho, že sa stále prihovára tým, ktorí sú schopní mu jeho konšpirácie uveriť.

„Je to iba obyčajná chrípka… či aj tak sa všetci nakazíme“ znie z úst vzdelaného mladého človeka. Doba informatizácie prerástla do doby dezinformácií a často typy ľudí, na ktorých by ste to nikdy nepovedali, dokážu konšpirovať. Prečo?

Rozčuľujeme sa nad fašistickým bláznom, keď sami robíme dennodenne elementárne chyby. Za posledných pár dní sa mi stalo xy situácií, kedy som si zopakovala, že zomrieme na vlastnú hlúposť skôr, ako na koronavírus.

Medzi argumentom a názorom je rozdiel, ale čo ak je pre každého dôveryhodným zdrojom niečo iné? 

Podložené fakty niekedy nie sú na to, aby sa o nich diskutovalo. Akonáhle používame svoj názor namiesto faktov, hovoríme o konšpirácii a názor môžeme spochybniť, pretože stále ide iba o názor. O fakt ide vtedy, ak si svoj názor podložíme overenými zdrojmi (najlepšie odborníkom a kritickým myslením). Predstavme si modelovú situáciu. Kým pre Ivana je dôveryhodným zdrojom počas pandémie COVID-19 p. Krčméry, pre Juraja zostáva dôveryhodným p. Bukovský.

Ľudia povedia čokoľvek, čo má pre nich zmysel a nájdu všetko, aby im to zmysel dalo. A aj si nájdu akýkoľvek „dôkaz“, ohýbajú pravdu a presvedčia svoj mozog tak, že tomu až sami uveria. Aj svoju zaujatosť vo veci si vie človek (v tomto prípade Juraj aj Ivan) podložiť tak, že kým pre Ivana bude odborníkom p. Krčméry, pre Juraja bude odborníkom p. Bukovský, nech sa deje čokoľvek.

Z informatizácie do vlny dezinformácií

Nech už si akokoľvek Kotleba nahráva lacným PR politické body, je toto naozaj to, čo teraz potrebujeme? Kedy odsunieme všetky biznisové praktiky na druhú koľaj, kým pôjde o ľudské životy?

Prečo by aspoň jeden raz nemohli politici potiahnuť za spoločný koniec, vyzývať vzájomnou pomocou na Úrad verejného zdravotníctva a riadiť sa pokynmi epidemiológov?

Kam až siaha ľudská chamtivosť, pýcha a zhnité ego, keď nám bije hodina 12 a niekto je schopný cynicky svojou „mocou“ manipulovať časť spoločnosti?

A keď to neurobia tí, ktorým ste dali mandát, naozaj sa medzi vami všetkými nájdu takí, ktorí tieto stupidné názory v parlamente podporujú a v čase, kedy nám hrozí chudoba, zlyhanie zdravotníckeho systému a strata na životoch, namiesto prevencie živíte a podporujete strach, hoaxy a dezinformácie?

zdroj ilustračný obrázok: denník N, z 20.1.2020

Teraz najčítanejšie