Denník N

Nie je lekár ako lekár – je čas prestať uctievať šarlatánov

Obrazne povedané, ešte nedávno boli ľudia žijúci na okraji lesa s puškou pod vankúšom, presviedčajúci každého okoloidúceho ako nás vláda práškuje jedmi a ako nám vpichujú robotov do tela považovaní za zrelých na psychiatrickú liečbu. V týchto dňoch dostávajú podobní ľudia priestor v médiách a ich príspevky sa hromadne šíria sociálnymi sieťami a prívržencami rôznych “antisystémových“ hnutí. Rešpektujem slobodu prejavu a pluralitu názorov, ikeď niektoré z nich odporujú realite. Hranicou je pre mňa ale bod, kedy tieto názory ohrozujú život a zdravie nevinných ľudí. Aj Ústava Slovenskej republiky zaručuje slobodu myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery, ale taktiež obmedzuje výkon týchto práv v prípadoch opatrení nevyhnutných na ochranu verejného poriadku, zdravia a mravnosti alebo práv a slobôd iných (len na základe zákona a v rozsahu stanovenom zákonom). Inak povedané, všetko sa toleruje do momentu, kedy to začína byť nebezpečné pre iných.

Najväčšou hanbou týchto pandemických oportunistov a šarlatánov sú ale tí “lekári“, ktorí využívajú chaos a neistotu na lovenie zblúdilých duší a lákajú ich na svoje pseudovedecké vysvetlenia tejto pandémie. Bežní ľudia ale nemajú šancu zistiť, že za pár vetami, ktoré sa navonok tvária ako erudovaný medicínsko-vedecký výklad sa skrýva zmes balastu a pseudofaktov bez akýchkoľvek relevantných vedeckých poznatkov. Ja im to ani nedávam za vinu, ani ja by som nebol schopný urobiť informované rozhodnutie v oblasti, ktorej sa absolútne nerozumiem, keď by som nebol oboznámený so základmi kritického myslenia.

Samozrejme, priestor na odbornú debatu tu musí byť. O COVID19 vieme stále ešte veľmi málo a určite sa niektoré terajšie poznatky v budúcnosti upravia. Ale presne pre to by tá debata mala byť odborná. Napriek už teraz asi všeobecnému názoru, že každý lekár je expert na COVID19 by mal v hlave každého ne-infektológa a ne-epidemiológa zazvoniť zvonček svedomia, že sa predsa nebudú miešať do práce svojich kolegov, ktorí sa danej problematike infekčných chorôb do hĺbky venujú už roky. Zdravotníci bez štipky skúseností v infekčnom lekárstve a epidemiológii sa nemôžu stavať do čela odboja proti aktuálnym odporúčaniam, ktoré sú založené na momentálnych vedeckých poznatkoch a sú široko akceptované v odbornej verejnosti.

Ľudia by si taktiež mali uvedomiť, že snáď sú názory vedeckých autorít a odborných spoločností pravdepodobne pravdivejšie a dôveryhodnejšie ako názory samozvaných expertov v iných oblastiach medicíny, šarlatánov alebo slabých lekárov čo ledva preliezli cez školu a atestácie. Takéto hrdinstvá tu už boli aj v minulosti a nikdy nedopadli dobre. Nezáleží na tom, kto pracuje v akej sfére, ale predsa musí každý chápať, že varič pika nemôže byť kuchárom v Michelinskej reštaurácii, ikeď má skúsenosti s varením. Keď raz niekto pilotuje vrtuľník, snáď nebudeme brať jeho názory o pilotovaní lietadla vážnejšie, ako odporúčania združenia pilotov lietadiel.

Keď lekár za normálnych okolností lieči pacienta v rozpore s aktuálnym stavom medicínskeho poznania, môže sa spoľahnúť, že skôr či neskôr má na krku Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, resp. nejakú tú žalobu. To by sa malo aplikovať aj na pandémiu COVID19 a tých osvietených lekárov, ktorí šíria preukazateľné nezmysly a vedecké bludy. Stále možno naivne verím, že veľa z nich to robí len pre vlastné zisky a popularitu, pretože na zdravotníckych školách sa učí medicína dôkazov. Takéto obohacovanie sa na úkor pandémie je ale neskutočne úbohé a odsudeniahodné.

Mám obavy, že sa spoločnosť dostala do stavu, keď je nemožné zastaviť túto epidémiu nedôvery v zdravotnícke autority, čo je ale extrémne nebezpečná situácia, hlavne keď nám to tu podrývajú ešte aj “naši vlastní“. Najhoršie na tom je, že keď sa pravda ukáže, bude už neskoro meniť strany a kajať sa na nemocničnej posteli. Následky bude niesť každý, ale hlavne tí zdravotníci v prvej línii, ktorí teraz vytrvalo bojujú proti týmto konšpiráciám. Bohužiaľ, na Slovensku sme si už asi zvykli, že h**no padá stále nadol a tam ho už chytajú len zdravotníci…. A často holými rukami.

Teraz najčítanejšie

Marián Sedlák

Som mladý lekár so záujmom o urgentnú medicínu a zdravotnícku politiku. Štyri roky som pôsobil na vedúcich pozíciách v najväčšej medzinárodnej organizácii študentov medicíny - International Federation of Medical Students' Association (viac na www.ifmsa.org), posledný rok ako Vice-Prezident pre Externé Záležitosti. Moje skúsenosti s reprezentáciou študentov medicíny v OSN & WHO, zdravotníckou diplomaciou a vzdelávaním v medicíne by som chcel využiť na zlepšovanie situácie zdravotníctva na Slovensku. Som členom strany Za Ľudí. Pretože keď chceme budúcnosť podľa našich predstáv, musíme ju aktívne vytvárať.